Podcast BlindTalk s Martinou a Lindou

 Ráda bych vám v textu představila náš podcast, jeho zrod, cíl a hlavní myšlenky.

Na levé straně Martina s vodicí fenkou Biancou, vpravo Linda. Mezi nimi na fuchsiovém pozadí  kulaté logo BlindTalk

Nápad 

Již v prosinci 2022, kdy jsem byla hostem ve vánočním dílu Téčko Plus, jsem dostala dotaz, kam bych se chtěla posunout, co nového bych chtěla v rámci své tvorby vytvořit. Říkala jsem, že bych chtěla více vytvářet videa na YouTube, což se sice daří, ale tvorba videí zabírá velmi moc času. Hlavně pro mého manžela, který má produkci na starost. Dlouho jsem měla v hlavě myšlenku podcastu, která se mi dost často připomínala. Nechtěla jsem však dělat one woman show, tak jsem zatím vyčkávala.

Na podzim roku 2023 mě opravdu náhle oslovilo vnuknutí toho, že bych mohla tvořit podcast s Martinou, s kterou se známe zhruba od roku 2015, a jsme si blízké. Zvlášť v posledních letech spolu sdílíme veškeré naše životní radosti a starosti. Měla jsem však obavy, že Martinu nápad nenadchne. Opak byl pravdou, byla myšlenkou nadšená a já také.

 

Koncept

Začali jsme, společně s našimi muži, vymýšlet koncept podcastu. S Martinou jsme věděly, že chceme výhradně audio produkci, aby s tím Honza neměl tolik práce, i když se ukázalo, že i tak je práce dost. Společně jsme vymyslely logo, Honza jej navrhl. Míra, manžel Martiny, jej posléze popsal Martině a společně jsme se shodli na finální podobě. Jedná se o kulatý profil loga, který má fuchsiovou barvu, což je hodně tmavě růžová. Uvnitř kruhu je velkými bílými písmeny napsáno BT (BlindTalk), pod písmeny je to napsáno i Braillovým bodovým písmem (velká písmena BT), a po části obvodu kruhu pak sdělení „s Martinou a Lindou“. Fuchsiovou barvu jsme zvolily, neboť jsme ženy, a líbí se nám výrazné barvy, bílý nápis pak určil Míra, že by mohl připomínat symboliku bílé hole

Honza pak ještě navrhl znělku a vizuál k YouTube videím. S Martinou jsme pak navrhly první díl povídání, který představuje naše životní příběhy. Chceme cílit nejen na ty, co mají zrakové postižení, ale na širokou veřejnost, kterou by toto téma zajímalo. Téma může být blízké také těm, kteří mají v rodině příslušníka, který se potýká s těžkým zrakovým hendikepem, ale i pro studenty různých zdravotních či sociálních oborů, ale také i pro sociální a zdravotnický personál, který tápe v komunikaci s nevidomými. Nejde totiž pouze o ztrátu zraku, ale o celkový pohled na život s postižením. 

Martina zažila brutální útok kyselinou, kdy se potýká nejen se ztrátou zraku, ale i s popáleninovým úrazem, ale samozřejmě zažívala i psychický propad, když se ze dne na den z krásné mladé ženy stala nevidomá popálená žena, která bojovala o svůj život. 

Já jsem se sice narodila se zrakovým postižením, ale neustále přicházím o své zbytky zraku. Náhle jsem ztratila zrakovou ostrost, která ze mě dělala v rámci možností nezávislou osobu, která náhle byla závislá na pomoci druhých. I já zažívala psychické propady s tím, že jsem netušila, jak se s touto situací vyrovnám. 

O všech těchto aspektech bychom rády hovořily během našich setkání. Budeme si povídat o ztrátě zraku, o přijetí hendikepu, o přijetí bílé hole, o různých kompenzačních pomůckách, o prostorové orientaci, o vodicím psu, o mateřství, ale také rády uvítáme podněty od našich sledovatelů. 

A jak jsme podcast představily?

BlindTalk s Martinou a Lindou

BlindTalk je podcast s dvěma ženami, které žijí své životy s těžkým zrakovým postižením. Každá z nich však získala svůj hendikep za jiných okolností. Obě otevřeně povídají o svých zkušenostech, zážitcích, emocích, ale i radostech a úspěších během svého života s tímto znevýhodněním. 

 

Martina

Tato statečná žena se musela vyrovnat s brutálním útokem kyselinou od svého bývalého partnera. Absolvovala desítky operací, sezení s psychology, ale také ztratila zrak. Martina absolvovala dlouhou cestu za nalezením svého nového já, kdy aktuálně pomáhá stejně postiženým lidem. Se svými kamarádkami založila platformu Burn Fighters za účelem podpory popáleným.  

www.burnfighters.com

 

Linda

Linda se narodila s těžkou zrakovou vadou, kdy v prvních měsících o ní její rodiče neměli ani tušení. V průběhu let absolvovala nespočet operací na obou očí, které byly více či méně úspěšné. Pravé oko se nakonec nepodařilo zachránit, a Linda na něj náhle oslepla. Radikální změna nastala pro prodělané autonehodě, kdy na přechodu pro chodce srazil Lindu vůz, i když šla na zelenou. Jediné Lindy oko silný náraz neustálo a začal opět kolotoč operací, kdy se stále Lindě zrakové možnosti horší. Linda ale vystudovala Západočeskou univerzitu, absolvovala rigorózní řízení, ale i doktorský obor. Dnes pracuje s lidmi se zrakovým postižením, ale také píše blog o životě s praktickou nevidomostí, kde mohou čtenáři najít potřebnou inspiraci.

www.blindicka.com

 

Aktuálně nás najdete na YouTube a Spotify:

YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=MIs2AXx7pPM

Spotify: https://open.spotify.com/show/1NgZYrIANCawnRmhxTzHMy


Budeme rády za zpětnou vazbu, komentáře, odběry našeho kanálu, lajky, ale třeba i zprávu na naší emailové adrese: blindtalk.ml@gmail.com


Nový díl by měl být k dispozici na začátku každého měsíce, a tak se těšíme na slyšenou. 

Martina a Linda


Komentáře