Časté otázky pro držitele vodicího psa

 Orientace v prostoru je obtížnou záležitostí pro všechny osoby se zrakovým handicapem. Při zdolávání terénních bariér nám vedle bílé hole pomáhá také vodicí pes, který je nedocenitelnou kompenzační pomůckou. Ten tak usnadňuje samostatný pohyb člověka se zrakovým postižením. 

Tento text přináší časté otázky, které jsou kladeny ze strany náhodných kolemjdoucích či spolucestujících v MHD na trasách, kde se pohybuje psovod a jeho pes. Vybrala jsem pár, které jsou dost časté, dostávala jsem je já sama, když jsem chodila s Cilkou, a dostávají je stále současní držitelé vodicích psů. 


Linda drží v ruce knihu a hladí ležící Cilku1. Vy toho psa cvičíte? A jde mu to? 

Velmi často se mi stávalo, že ke mně někdo přistoupil a s neochvějnou jistotou v hlase prohlásil, že toho psa určitě cvičím. Než jsem stačila odpovědět, tak následoval sled, jak je to záslužná práce a zda to tomu psovi jde, zda je to těžké ho to naučit? Když jsem odpověděla, že ho necvičím, ale využívám toho, co ho jiný naučil, tak věřte či ne, často trvalo tomu člověku, aby pochopil, že před ním stojí člověk, který nevidí a jde či venčí vodicího psa. Občas mi připadalo, že lidem přijde nemožné, aby potkali v lese samotnou nevidomou ženu s bílou holí a s ní vodicího psa. I vodicí pes potřebuje místo, kde se může proběhnout, vylítat, počmuchat, a když má člověk naučenou trasu, umí pracovat s bílou holí, tak chodí sám se svým psem do lesa. My to takto praktikovaly, když jsme šly s Cilkou např. do školy či někam pracovně, tak jsme šly společně nejprve do lesa na procházku, aby měl pes také své vyžití, když ho posléze čekalo pár hodin práce. 2. Jak pozná ten pejsek číslo dopravního prostředku?

Vodicí pes samozřejmě číslo autobusu či tramvaje nepozná. Jsou to sice psi šikovní, nadaní a výborně vycvičení, ale opravdu neumí číst a nepoznají číslo spoje, kterým potřebuje zrakově postižení jet. K tomu slouží vysílačka VPN, díky které se můžeme dozvědět číslo spoje, který právě přijel. Velmi často jsem požádala lidi kolem mě, ať mi poví, co za číslo spoje přijelo. Více o pomůckách prostorové orientace zde: Pomůcky prostorové orientace (blindicka.com)3. Jak pozná ten pejsek, kde máte vystoupit?

U této otázky je odpověď stejná jako u předchozí. Člověk, který se vydá sám na trasu, je zodpovědný sám za sebe. Vodicí pes mu usnadňuje a zrychluje jeho pohyb, ale nepřebírá zodpovědnost. Ani pes nevymýšlí, kam a kudy se dnes půjde. K tomu, aby se člověk se zrakovým hendikepem mohl bezpečně a samostatně pohybovat je dobré, aby absolvoval Kurz prostorové orientace a samostatného pohybu v Tyfloservisu, kde se naučí vše potřebné včetně výběru a držení bílé hole. Více o POSP zde: Kurz prostorové orientace a samostatného pohybu (blindicka.com)


K tomu, aby člověk poznal, kde má vystoupit mu slouží oznamovací systémy ve vozech MHD, které hlásí názvy zastávek. Pokud tato hlášení nejsou k dispozici, pak je možno se domluvit s řidičem, který pomůže při vystupování. Ve vlaku pak lze oslovit vlakový personál, který přijde upozornit, že se blíží naše výstupní stanice. Hodně zrakově postižených využívá k své samostatnosti informační technologie, kdy využíváme různé navigace, abychom zjistili, kde jsme a kde máme vystoupit. Tipy na navigační aplikace najdete zde: Tipy na zajímavé navigační aplikace pro zrakově postižené (blindicka.com)


K tomu, že si mnoho lidí myslí, že vodicí pes opravdu umí poznat, kde má vystoupit, připojuji malou historku. Veřejná doprava v Českých Budějovicích také disponuje hlášením zastávek ve vozech MHD. Když jela držitelka vodicího psa jedním z vozů, tak bylo hlášení zapnuté. Zpravidla, když se blíží stanice, kde má člověk a pes vystoupit, tak psovod dá lehký pokyn vodítkem psovi, aby se zvedl a připravil se tak na výstup. Toto gesto nemusí být ani povšimnuto spolucestujícími. A tak se pes zvedl a připravil. Dámy, které cestovaly spolu s držitelkou vodicího psa, situaci okomentovaly se slovy s tím, že ten pejsek má teď cestování jednodušší, když se nemusí tolik soustředit na sledování ubíhající krajiny, aby dával pozor na výstup, jelikož mu zastávky hlásí z reproduktoru ve voze…😊 😊 😊4. Ten pes pozná barvu na semaforu?

O tom, jak psi vidí, či nevidí barvy se hovoří již řadu let. Ale i kdyby zřetelně poznali, že svítí červená nebo zelená, tak opravdu nejsou schopni posoudit, že je třeba přejít křižovatku. To, zda chodec může jít, musí posoudit sám. V dnešní době je již většina semaforů (alespoň ve velkých městech) osazena akustickými prvky, které umožní zrakově postiženému poznat, že je zelená/červená. Pokud je tento systém rozbitý nebo na semaforu není, pak je třeba opět kontaktovat někoho, kdo poradí, zda je možné přejít. I k tomuto lze využít technologie, a to ve formě aplikace Be My Eyes, kdy zavoláte o pomoc dobrovolníkovi, který pomocí kamery ve vašem mobilním telefonu namířené směrem na semafor může poradit, zda můžete přecházet. Více o aplikaci tady: Be My Eyes – Buď mýma očima (blindicka.com)5. Vy toho psa můžete pouštět na volno, on neuteče?

Myslím, že každý, kdo má psa, by ho měl mít tak vycvičeného, aby pes reagoval na základní povely, a to tedy i na povel, že má pes přijít k pánovi. Vodicí pes zná všechny povely poslušnosti, takže reaguje na přivolání svého pána. K tomu, aby měl zrakově postižený člověk přehled o tom, kde se pes pohybuje, slouží rolnička na krku psa, která je zřetelně slyšet, a tak člověk ví, kde svého psa má. Setkala jsem se s názorem, že rolnička psa omezuje a že je to chudák. Věřte, že vodicí psi jsou na rolničky zvyklí a nikterak jim jejich nošení neškodí a ani jim neubližuje. Když vodicí pes „nepracuje“, to znamená, není ve vodiči a nevede zrakově postiženého, tak je to prostě pes, který se rád proběhne, vyvenčí a začmuchá. Proto je žádoucí poskytovat psovi procházky a volnost pohybu jako každému psovi, který je člověku společníkem. 6. Co to má ten pejsek na zádech?

Tato otázka padala často ve veřejné dopravě, a to od dětí směrem k jejich rodičům. Kdy rodiče velmi často mlčeli, pobídli dítko, ať je potichu, anebo nejhorší varianta byla, když maminka odpověděla, že pejska bolí záda, tak toto mu ulevuje. Toto se dělo i přesto, že byl pes označen vestičkou s nápisem vodicí pes. V těchto situacích jsem nemohla mlčet a zapojila jsem se do vysvětlení s tím, že je to postroj, kterého se držím, protože pes je vodicí, jelikož mám nemocné oči, a pejsek mi takto pomáhá. 


7.

Snad nejčastějšími otázkami, leč ne tak zajímavými, jsou ty, které zjišťují věk a jméno psa. Takže jak se pejsek jmenuje, jak je starý a také, zda je to holka či kluk?


Což jsou vcelku takové konverzační otázky, které snad každý rád zodpoví. Často se lidé ptají, zda si mohou psa pohladit. Někteří pak nechtějí pochopit, že když je pes v postroji, a tedy pracuje, že není vhodné jej hladit a vyrušovat. Když pak je pes na volno, tak po domluvě s majitelem, je možné psa hladit. 


Ti, co mají jako vodicího psa jinou rasu než labradorského retrívra, pak často slýchají právě dotazy ve smyslu: Já si myslel, že se cvičí jen labradoři? Vedle zlatých a labradorských retrívrů se velmi často cvičí němečtí ovčáci, královští pudli či labra- nebo goldendoodlové. Návod, jak si pořídit vodicího psa najdete zde: Jak si pořídit vodicího psa... (blindicka.com)


Výcviková střediska VP: Vodicí pes – výcviková střediska (blindicka.com)


Jak komunikovat s člověkem, kterého vede vodicí pes a jaké jsou dovednosti VP: Komunikace s člověkem, kterého vede vodicí pes + dovednosti vodicího psa (blindicka.com)   


Komentáře