Praktické aplikace usnadňující život zrakově postiženým

    Dnešní příspěvek přináší další tipy na užitečné aplikace usnadňující život zrakově hendikepovaným. Jsou to buď čtečky tištěné předlohy, rozpoznávače bankovek, senzory světla či čtečky digitálních dokumentů. Všechny tyto aplikace já sama aktivně využívám při své sebeobsluze, ať se to týká identifikace produktů v kuchyni či třídění potřebných dokumentů. 

Složka v iPhone s aplikacemi


OCR tištěné předlohy

1. KNFB Reader – je čtečka tištěných předloh. Aplikace je určena pro chytré telefony či tablety a umožňuje pomocí OCR rozpoznat text předlohy a přečíst ho pomocí hlasového výstupu v mobilu/tabletu. Aplikace je přístupná pro platformy iOS i Android. Můžeme s ní fotit obaly potravin, léků, ale i displeje počítačů či mobilních zařízení; čte knihy, vizitky, noviny či časopisy. Aplikaci je třeba zakoupit, není zdarma, stojí 2490 Kč (prosinec 2021). 


2. Voice Dream Scanner je aplikace na převod textu z tištěné předlohy tak, aby si jej zrakově postižený mohl přečíst např. pomocí svého hlasového výstupu v chytrém mobilním telefonu. Aplikace je dostupná v Obchodě Play, tak i v AppStore, kde stojí 149 Kč. Aplikace tedy funguje výborně s Voice Overem, tak i s Talk Backem. Aplikaci lze tedy používat k rozpoznávání nejrůznějších textů, ať jsou to knihy, různé dopisy či vyúčtování za energie. Zvládne rozpoznat i nápisy na potravinách, když si potřebujeme zjistit, co se např. v sáčku v potravince nachází. Aplikace se v telefonu zobrazuje pod názvem Scanner. 


Multifunkční aplikace

3.  Seeing Ai - Tato aplikace je produktem společnosti Microsoft, která za ní dostala ocenění za nejpřínosnější počin v oblasti asistivních technologií. Aplikace je dostupná v českém AppStore, dosud byla v angličtině, od prosince 2020 dostala českou lokalizaci. Aplikace je bezplatná. Má několik funkcí:

1. Krátký text – funguje jako OCR, kdy vidíme tištěnou předlohu a aplikace text rozpozná -  jedná se o krátký text v reálném čase, mobil se přiloží k textu, nedělá se fotografie – můžeme číst text např. na monitoru počítače. 

2. Dokument – automatické skenování dokumentu – aplikace hlídá předlohu a sama ji vyfotí, můžeme však vyfotit předlohu i sami přes Pořídit obrázek – následně probíhá rozpoznávání nasnímané předlohy

3. Produkt – výrobky – přiložíme-li čárový kód výrobku, aplikace přečte, co je to za výrobek, pípání ohlašuje, zda se přibližujeme k čárovému kódu, čím blíže jsme, tím rychleji pípá. 

4. Osoba – aplikace pozná, když je v hledáčku osoba a pak podá o ní informace – 40 letý muž, hnědé vlasy, vypadá neutrálně – podrobnější informace podá až poté, co uděláme fotku. Jinak aplikace poví, kolik obličejů je v prostoru a v jaké vzdálenosti. 

V tomto kanále je také tlačítko Rozpoznávání tváře, kam je možné si pod jménem osoby přidat lidi, které aplikace rozpozná. Po namíření fotoaparátu na osobu řekne VO její jméno tak, jak jsme si ji uložili.

5. Měna – rozpoznání bankovek – aplikace umí USD, brazilský real, britské libry, indické rupie, japonské jeny, kanadské dolary, turecké liry a eura, Českou měnu aplikace neumí.

6. Barva – když pohybujeme hledáčkem, VO čte barvu, co vidí, v reálném čase 

7. Scéna – okolí – zde je třeba udělat foto – potom fotku vyhodnotí a popíše, co na ní bylo – pod popisem fotky je ještě Uložit fotku, Sdílet foto či Prozkoumat fotku – prozkoumat prvky na fotce – prstem přejíždíme prvky na fotce a slyšíme jejich názvy, rozpoznávání není vždy přesné, na fotce aplikace identifikuje i text (např. na fotce našla aplikace osobu, lampu, počítač), VO také hlásí, kolik položek zjistil ke prozkoumání. 

8. Světlé – špatně přeloženo, myšleno světlo – dle intenzity pípání pozná aplikace intenzitu světla, tón je vyšší, čím větší je zdroj světla


Aplikace obsahuje hodně funkcí, tudíž není třeba instalovat více aplikací, abychom měli všechny tyto funkce pohromadě, aplikace je sdružuje v jednom. Je jednoduchá a poměrně přehledná. Nevýhodou pro lidi, kteří neumí anglický jazyk, je její anglická lokalizace. Pro ty, co ovládají alespoň základy angličtiny, může být dobrým pomocníkem. 


4. Envision Ai –  Aplikace určená pro těžce zrakově postižené osoby. Je k dispozici pro iOS i Android. Aplikace umí fotografovat tištěnou předlohu, text rozpozná a čte hlasovým výstupem. Také rozpoznává čárové kódy, obličeje či předměty, lze zde také najít lupu na zvětšování textu. Aplikace je v češtině. Stáhnutí aplikace je zdarma, je možno vyzkoušet na 14 dní bezplatně, pak je třeba pořídit jedno z předplatných:

- měsíční 49 Kč

- roční 519 Kč – prosinec 2020 sleva na 349 Kč

- Celoživotní předplatné: 2290 Kč


5. SeeingAssistant Home - Je aplikace, která je lokalizovaná do českého jazyka. Nabízí hned několik funkcí, aby pomohly lidem se zrakovým postižením v běžném životě. Aplikace slouží jako kamerová lupa, detektor světla, pomáhá při rozpoznání barev. Umožňuje skenovat a generovat čárové a QR kódy, které si lze tisknout a umisťovat na předměty, které chceme rozpoznávat. Aplikace má funkci hlasových příkazů, která umožňuje rychlejší obsluhu aplikace. K práci s aplikací je třeba mít internetové připojení.


Další aplikace

6. TapTap See - slouží k identifikaci a popisu objektu před vámi. Nevidomí mohou tak zaměřit fotoaparát na to, co je před nimi a nechat si tak vygenerovat, co vlastně vidí. Aplikace je v češtině, takže když ji otevřeme, přes celý displej je hledáček fotoaparátu. Odečítač obrazovky řekne: „Poklepáním vyfoťte, co je před vámi“. Po vyfotografování odečítač sdělí, že snímek jedna se zpracovává, to trvá pár vteřin. Poté odečítač ohlásí výsledek: Na snímku jedna je černá kancelářská židle před počítačem s černým notebookem. Ve skutečnosti: černá kancelářská židle, stul a na něm stolní počítač i černý notebook. Popis je tedy velmi věrný. Jelikož je výsledek zasílán ze zahraničních serverů, může výsledný překlad někdy působit zmatečně, leč potřebnou informaci člověk dostane.


7. Voice Dream Reader - je aplikace ke čtení a rozpoznávání dokumentů. Je plně lokalizovaná do českého jazyka a přístupná na platformě iOS, je k dispozici k zakoupení v AppStore za 379 Kč, což je cena, za kterou aplikace nabízí mnohé funkce nejen lidem se zrakovým handicapem. V operačním systému Android je aplikace též dostupná. Čtečka je vyvinuta pro potřeby zrakově postižených, tedy je plně přístupná s odečítačem obrazovky. Nabízí spoustu funkcí, díky kterým si každý uživatel upraví prostředí čtečky tak, aby mu vyhovovalo. Do čtečky je možné dokoupit si externí hlasy, např. českou Elišku, a tak text bude čten jiným hlasem než je hlas odečítače. Ve čtečce je možné si nastavit vzhled, to pro ty, co nemají zrakový handicap či jsou třeba slabozrací a vizuální nastavení jim bude uživatelsky příjemné. Lze si nastavit písmo a jeho odsazení, lze si nastavit barvy – textu, pozadí, čtené slovo, čtený řádek aj. Můžeme dále nastavit, jak uvidíme pozici kurzoru či počet viditelných řádek. Lze si také nastavit stav audia – rychlost řeči aj. Do aplikace lze přidávat dokumenty ve formátu DOC, TXT, EPUB či PDF, ale aplikace je schopná uložit i formát MP3, který je pak možno přehrát.  Takže zrakově handicapovaný může poslouchat knihy jak v digitální podobě, tak jako audio knihy namluvené skutečnými mluvčími. Aplikace přináší benefity nejen lidem, kteří mají problémy se zrakem, ale i všem, co chtějí mít kvalitní čtečku knih ve svém mobilním zařízení.


8. Seeing Assistant Light - Slouží nevidomé osobě při zjišťování intenzity světla. Snadno si tak ověří, zda je rozsvíceno, nebo zhasnuto, signalizuje mu to výše tónu vycházejícího z přístroje, čím vyšší, tím více světla.


9. Cash Reader – je čtečka bankovek pro nevidomé. Aplikace stojí 449 Kč v plné verzi a nabízí celoživotní užívání. Stáhnout ji lze zdarma a nabízí rozpoznání českých bankovek. Pokud chceme mít k dispozici rozpoznávání cizích měn, pak je třeba již do aplikace investovat finance. Bankovky, které podporuje, jsou abecedně seřazeny. Nabízí velké množství měn. Stačí namířit kamerou na bankovku a dozvíme se její hodnotu hlasovým výstupem, a to stačí aplikaci vidět pouze jen její část.  Také lze poznat hodnotu bankovky podle počtu vibrací, to se hodí v hlučném prostředí. Funguje s iOS i Android. Aplikace také nabízí velká písmena a kontrastní prostředí. Funguje i ve stavu offline, není třeba připojení k internetu. Aplikace nabízí 14 denní zkušební dobu, kde si lze zkusit rozpoznání všech bankovek.

  


Komentáře