Potřeby a postřehy (ne)jen pro zrakově postižené matky

 Následující řádky přinesou pár postřehů ze života matek, které mají těžké zrakové postižení. Uvedu pár pomůcek, které by mohly najít praktické využití u maminek, ale nejen u nich. Hodí se i pro ostatní zrakově postižené, kteří jejich využití mohou najít zase v jiné sféře nežli té mateřské či otcovské, ať nevylučuji tatínky, kteří špatně vidí. 


Linda stojí s bílou holí před domem na chodníku. Po její levé ruce je strom a trávník.


Čelenka

Žlutá čelenka s nápisem nevidomý je pomůckou pro usnadnění orientace a komunikace. Je prostředkem označení člověka tak, aby jeho okolí bralo na vědomí, že daný člověk má těžké zrakové postižení. Praktické využití najdeme např. při pohybu v bazénu. Já ráda plavu. Nemáte-li zrakovou kontrolu nad prostorem, pak je tento pohyb náročný na koordinaci a orientaci. Pokud neplavu v dráze, kde mi může být vodící linií např. bok bazénu či natažená linie, tak samozřejmě mám tendenci plavat k jedné straně. Nemám zrakovou kontrolu nad svým směrem. Když do toho je v prostoru další počet plavců, pak je tato práce náročná pro toho, kdo mě ve vodě naviguje. Musí dávat povely, kam plavat, zda zvolnit tempo, zastavit aj. Proto je výhodné se označit čelenkou, aby ostatní plavci věděli, že proti nim plave někdo, kdo nevidí, a tak usnadnili nevidomému průplav bazénem. 

Zrovna tak je dobré označit se takto např. v dětských hernách, na dětských hřištích, kde stále běháte kolem dítěte, osaháváte si herní prvky, snažíte se mít neustále dítě pod hmatovou a sluchovou kontrolou. Bílá hůl je na těchto místech nepraktická a špatně využitelná, tak je dobré, aby mělo okolí přehled o tom, že se na místě nachází nevidomá matka. Ostatní maminky to jistě uvítají i z důvodu, že by člověk omylem popadl jiné dítě nebo by jej např. nedopatřením porazil.

Čelenka: https://eshop.tyflopomucky.cz/mainform.aspx?rowfilter=true&search=celenka&page=1


Rolnička

Rolnička není pouze součástí vybavení pro vodicího psa, ale také nevidomých matek. Ty takto označují své děti, aby o nich měly přehled při jejich pohybu zvlášť na zmiňovaných hřištích či v hernách. Setkala jsem se s tím, že vidící doprovod nabádal zrakově postiženou matku, aby rolničku sundala dítěti v jeho přítomnosti, že se o dítě postará a pohlídá jej. To je určitě vítané, že vidící doprovod dítě uhlídá a zkontroluje ho zrakem, ale uvědomme si, že i matka, která nevidí, chce vědět, kde dítě zrovna je. Nemá jinou možnost než poslouchat rolničku, když je dítě v pohybu. Respektujme tedy přání matky, zda dítěti rolničku nechá či ne. 

Rolnička: https://eshop.tyflopomucky.cz/rolnicka-velka-30-mm-0816/


Vodítka a kšíry

Nejen nevidomé, ale často i vidící matky používají v exteriéru různá vodítka a kšíry, aby tak zabránily vběhnutí svých dětí do nebezpečných situací. Nevidící maminky nemají jinou možnost, jak mít dítě pod kontrolou. Některé děti chodí od malička za ruku, jiné jsou však divočejší, a tak je třeba hlídat, kam se vrhají. Občas tyto pomůcky budí mezi matkami emoce, a tak si představte, že dítě opatřené rolničkou a kšíry může mít zrovna nevidomou maminku, pro kterou jsou tyto pomůcky nedocenitelné a velmi praktické, jak své dítě kontrolovat. 

Bezpečnostní vodítko: https://www.dianashop.cz/pro-deti/890-bezpecnostni-voditko-pro-dite-8598900905225.html?gclid=Cj0KCQjw9rSoBhCiARIsAFOipll32yUgBIR0-aljGcYoUfL0G1Ok9oJttPgRD4mWogA0PUx1lA0HJ_gaAmF3EALw_wcB#/148-barevna_varianta-oranzova

Kšíry: https://www.babyrenka.cz/farlin-voditko-ksiry-na-dite-od-8mesicu-do-3-let/?gclid=Cj0KCQjw9rSoBhCiARIsAFOiplnkNtd6r8NQMyKATnJx5ft-nG2Nmt7VWnsQ4ixszY9z_IxNljs5Dv0aAgRqEALw_wcB


Bezdrátový zvonek

I životě bez zrakové kontroly najde tento zvonek využití. Uplatní se  hlavně při prostorové orientaci nevidomých a slabozrakých. A jak? Opět využijeme příklad s dětským hřištěm, kde se může být těžké pohybovat bez zraku. Většinou prostor je velký, že i na několikátý pokus nemusíte bez pomoci vidícího objevit všechny herní prvky a prostorové uspořádání hřiště. Stačí se párkrát zatočit na kolotoči, obejít prolézačku, zkusit houpačku, a náhle nevíte, kudy jste přišly a kde je východ ze hřiště, jste dezorientovaní. Jako orientační bod si můžete zvolit právě bezdrátový zvonek, jenž si položíte např. při vchodu na hřiště nebo třeba na lavičku, o které víte, že je vaším pevným orientačním bodem. Druhou část zvonku necháte v kabelce či batohu a když budete chtít odejít ze hřiště či se v jeho rámci budete chtít zorientovat, tak si prostě zazvoníte. 


Uvedla jsem tedy pár příkladů pomůcek či zařízení, které lze využít v životě se zrakovým postižením pro běžný, ale i rodičovský život.


Komentáře