V tomto textu popíšu překážky či výzvy, se kterými se člověk může setkat v životě se zrakovým postižením, které není úplná slepota, a tak bývá často velmi špatně uchopitelné mezi intaktní veřejností.|
Slabozrakost
Slabozrakost je formou zrakového postižení, která může mít různé příčiny a projevy. Tito lidé mají zachovanou v různé míře zrakovou ostrost, což často vede k nedorozumění s okolím. A tak mohou vznikat každodenní výzvy slabozrakého člověka v různých oblastech života – od prostředí veřejných prostor až po mezilidské interakce.
Podle klasifikace zrakového postižení dle WHO máme tedy:
1. Střední slabozrakost
zraková ostrost s nejlepší možnou korekcí: maximum menší než 6/18 (0,30) - minimum rovné nebo lepší než 6/60 (0,10); 3/10 - 1/10, kategorie zrakového postižení 1
2. Silná slabozrakost
zraková ostrost s nejlepší možnou korekcí: maximum menší než 6/60 (0,10) - minimum rovné nebo lepší než 3/60 (0,05); 1/10 - 10/20, kategorie zrakového postižení 2
3. Těžce slabý zrak
a) zraková ostrost s nejlepší možnou korekcí: maximum menší než 3/60 (0,05) - minimum rovné nebo lepší než 1/60 (0,02); 1/20 - 1/50, kategorie zrakového postižení 3
b) koncentrické zúžení zorného pole obou očí pod 20 stupňů, nebo jediného funkčně zdatného oka pod 45 stupňů.
Mezi stupně zrakových vad pak ještě patří praktická a úplná slepota, ať je výčet kompletní.
Tedy vidíme, že postižení zraku na úrovni slabozrakosti má různé stupně, a tak zahrnuje různé zrakové vady a oční onemocnění, tedy i různé interpretace a vnímání hendikepu daného jedince.
Slabozrakost zahrnuje stav, kdy má člověk zrakové postižení, jež nelze plně korigovat brýlemi či operací, ale není natolik závažné, aby byla osoba považována za nevidomou. Tento člověk může trpět výpadky zorného pole, dvojitým viděním, rozmazaným viděním aj. Ale hlavně, což je často nechápáno okolím, projevy takové zrakové vady mohou být závislé na osvětlení, únavě či typu činnosti, kterou člověk vykonává. Proto každý den může člověk vnímat své postižení jinak, jednoho dne má pocit, že vidí vcelku dobře, dokáže lépe pracovat s textem, pohybovat se hbitěji v prostoru, jiný den pak tápe, pohybuje se nejistě, potřebuje více světla či času na práci.
Komplikací však může být také počasí, množství světla či kombinace obojího. Příkladem za všechny může být velmi silný vítr, který znemožní orientaci pomocí sluchu plus hra světla a stínů např. v lese, kdy člověk pak neví, zda je před ním pevná překážka či je to pouze stín. V tomto prostředí je pak člověk dezorientovaný a zmatený, ačkoli ještě před chvílí v městské zástavbě působil jistě a orientován.
Výzvy a pocity
Nejednotné vnímání slabozrakosti okolím
Podle výše popsaného lidé často nechápou, proč slabozraký člověk někdy vidí lépe a jindy hůře. Např. dokáže přečíst tištěný text, ale přehlédne překážky v exteriéru. Tento kontrast může vést k domněnkám, že slabozraký přehání své problémy či snad simuluje.
Obtížné rozeznávání detailů v exteriéru
Když jsem byla považována za slabozrakou, tak jsem se pohybovala samostatně, kdy by si okolí mohlo říci, že mám zrak kompenzovaný brýlemi do té doby, než jsem neviděla drobné nerovnosti nebo překážky v terénu (např. obrubníky, schody). Také jsem mívala problém s přechodem vozovky bez zvukového signálu, ten tenkrát nebyl ještě k dispozici a za jasného dne jsem prostě barvy na semaforu neviděla. Určitě jsem nemohla číst veřejné ukazatele nebo jízdní řády. Velmi často se mi stalo, že situace pro mě byla nebezpečná a svým způsobem jsem se cítila nesamostatně a nekomfortně.
Problematické osvětlení
Nejednotné světelné podmínky v budovách mohou zrakové vnímání ztížit. Často dělají velké problémy přechody mezi světlem a stínem (např. tmavé chodby, jasně osvětlené místnosti). Objevují se nedostatečné nebo nevhodné kontrastní značení (např. čísla dveří, schody či prosklené prvky).
Nepřístupné vizuální informace ve veřejném prostoru
I když slabozraký něco vidí, často tak, že je v rámci možností samostatný, narazí ve veřejném prostoru třeba na elektronické tabule bez alternativních audio popisů, nemá pak možnost, jak potřebné informace získat.
Problémy s technickými zařízeními
Moderní technologie, např. bankomaty, samoobslužné pokladny či lístkové systémy mohou být složitě ovladatelné kvůli malému písmu nebo nekontrastnímu displeji. I když víme, že bankomaty ČSOB a České spořitelny přístupné pro nevidomé jsou, další pak již býti nemusí.
Vyhýbavé nebo nevhodné chování okolí
Mám pocit, že mezilidské interakce jsou pro slabozraké často emocionálně náročné a trápí je reakce okolí. To ne vždy chápe, že slabozraký člověk se může dívat přímo na osobu, a přitom ji nemusí rozeznat. To byl i můj případ, kdy jsem obličeje nikdy nepoznala, a tak pak vznikaly třecí plochy, že neumím zdravit. Což mě vždy mrzelo, neboť lidé nechápali, že je prostě nepoznám, ačkoli věděli, že nějaký problém se zrakem mám. Oční kontakt lidí slabozrakých může být omezen, což bývá nesprávně interpretováno jako nezájem nebo nevychovanost.
Nepříjemnosti ve veřejné dopravě
Dopravní prostředky mohou být pro slabozraké (ale i nevidomé) nepraktické kvůli špatnému značení čísel linek, absenci audio hlášení zastávek v některých systémech či špatnému označení nástupišť (vchodů či východů).
Sociální izolace a stereotypy
Kvůli častým nedorozuměním se slabozraký člověk může stáhnout do izolace. Okolí může mít předsudky (např. je příliš líný nosit brýle či by si měl najít nového očního lékaře). Lidé nerozumí individuálním potřebám slabozrakého člověka a místo pochopení nabízí nevhodná řešení (např. přehnané „vodění za ruku“ nebo vyčítavý tón při zdržení).
Člověk se zbytky zraku se denně potýká s mnoha bariérami, a to nejen v praktickém životě, ale i při snaze porozumět ostatním a být pochopen. Zlepšení přístupnosti a vzdělávání veřejnosti o slabozrakosti jsou klíčem k tomu, aby se zlepšila kvalita života těchto lidí. I když se člověk snažil neustále vysvětlovat, i tak se našli pochybovači či ignoranti, kteří nechtěli pochopit rozsah a možnosti mého zrakového hendikepu.
Poslední příklad na závěr, i když jsem já i můj třídní učitel na gymnáziu upozorňovali vyučujícího na zeměpis, že slepou mapu opravdu nemohu vyplnit, stále mi ji nosil a známkoval nedostatečně…
Komentáře
Okomentovat