Seeing AI – Mluvící kamera pro nevidomé

    Aplikace Seeing AI dostala v prosinci roku 2020 nový kabátek, a to v podobě lokalizace do českého jazyka a některé nové funkce. Nabízí nový kanál Svět – je k dispozici na zařízeních s LIDARem (iPhone 12) a iOS 14, umožňuje prozkoumávat neznámý prostor ve 3D. Využívá k tomu prostorový zvuk, pomocí sluchátek uslyšíte názvy objektů z míst, na kterých se v místnosti nacházejí. 


ikona aplikace Seeing AI



    Tato aplikace je produktem společnosti Microsoft, která za ni dostala ocenění za nejpřínosnější počin v oblasti asistivních technologií. Aplikace je dostupná v českém AppStore, její prostředí bylo dosud v angličtině, ale s odečítačem VoiceOver systému iOS a znalostí základů angličtiny byla i tak dobře přístupná – aplikace je bezplatná. 

    Po prvním otevření aplikace po instalaci se na obrazovce objeví pár stránek průvodce aplikace, je třeba povolit přístup k fotoaparátu a odsouhlasit podmínky aplikace a aplikace se nám otevře. Aplikace pozná, je-li VO vypnutý, pak informace hlásí svým hlasem. 


    Když ji otevřeme, tak v levém horním rohu je Nabídka (menu) – zde se nachází položky jako Procházet fotky, Nápověda, Váš názor, Nastavení a O aplikaci.


Procházet fotky – když nějakou fotku otevřeme, tak aplikace analyzuje osoby, objekty, text a polohu. Je pak možné si přečíst, co se na fotce pravděpodobně nachází, je-li tam text, co tam je a ze kdy fotka analyzovaná je. 


Nastavení - např. Měny bankovek, které budou rozpoznány, je zde blesk kamery (Svítilna), lze zde vybrat hlas (Řeč), lze zde přeuspořádat kanály či nakonfigurovat zkratky Siri či Haptic Touch. 


Převážnou část obrazovky máme pohled přes zapnutý fotoaparát, ve spodní části obrazovky jsou funkce (kanály), které aplikace nabízí – pohybuje se zde šviháním jedním prstem odshora dolů, tuto sekci hlásí VO jako Kanál. V pravém horním rohu kanálu je tlačítko Rychlá nápověda. 


Kanály:

1. Krátký text – funguje jako OCR, kdy vidíme tištěnou předlohu a aplikace text rozpozná -  jedná se o krátký text v reálném čase, mobil se přiloží k textu, nedělá se fotografie – můžeme číst text např. na monitoru počítače. 


2. Dokument – automatické skenování dokumentu – aplikace hlídá předlohu a sama ji vyfotí, můžeme však vyfotit předlohu i sami přes Pořídit obrázek – následně probíhá rozpoznávání nasnímané předlohy


3. Produkt – výrobky – přiložíme-li čárový kód výrobku, aplikace přečte, co je to za výrobek, pípání ohlašuje, zda se přibližujeme k čárovému kódu, čím blíže jsme, tím rychleji pípá. 


4. Osoba – aplikace pozná, když je v hledáčku osoba a pak podá o ní informace – 40 letý muž, hnědé vlasy, vypadá neutrálně – podrobnější informace podá až poté, co uděláme fotku. Jinak aplikace poví, kolik obličejů je v prostoru a v jaké vzdálenosti. 


V tomto kanále je také tlačítko Rozpoznávání tváře, kam je možné si pod jménem osoby přidat lidi, které aplikace rozpozná. Po namíření fotoaparátu na osobu řekne VO její jméno tak, jak jsme si ji uložili.


5. Měna – rozpoznání bankovek – aplikace umí USD, brazilský real, britské libry, indické rupie, japonské jeny, kanadské dolary, turecké liry a eura, Českou měnu aplikace neumí.


6. Barva – když pohybujeme hledáčkem, VO čte barvu, co vidí, v reálném čase 


7. Scéna – okolí – zde je třeba udělat foto – potom fotku vyhodnotí a popíše, co na ní bylo – pod popisem fotky je ještě Uložit fotku, Sdílet foto či Prozkoumat fotku – prozkoumat prvky na fotce – prstem přejíždíme prvky na fotce a slyšíme jejich názvy, rozpoznávání není vždy přesné, na fotce aplikace identifikuje i text (např. na fotce našla aplikace osobu, lampu, počítač), VO také hlásí, kolik položek zjistil ke prozkoumání. 


8. Světlé – špatně přeloženo, myšleno světlo – dle intenzity pípání pozná aplikace intenzitu světla, tón je vyšší, čím větší je zdroj světla


    Některé funkce pro svůj režim potřebují přístup k internetu – např. informace o produktu.


    Aplikace obsahuje hodně funkcí, tudíž není třeba instalovat více aplikací, abychom měli všechny tyto funkce pohromadě, aplikace je sdružuje v jednom. Je jednoduchá a přehledná, může být dobrým a praktickým pomocníkem. 


Poznámka – ve verzi, která byla v anglické lokalizaci se nacházel ještě kanál Handwritting – ručně psaný text – kdy se dalo rozpoznat ručně psané písmo, avšak bylo třeba, aby bylo velké a hůlkové.  V nápovědě se píše, že je tento kanál přítomen, ale objektivně tam není. 



Komentáře