TapTap See a Identifi – rozpoznávání objektů

TapTap See a Idenfiti jsou dvě velmi užitečné aplikace pro lidi se zrakovým handicapem. Na začátku je nutno říci, že k používání obou je třeba mít připojení k internetu, neboť obě aplikace pracují na bázi rozpoznávání objektů a data jsou odesílána na servery, které posléze obsah fotografie vyhodnotí.


Jak to funguje? Aplikace TapTap See slouží k identifikaci a popisu objektu před vámi. Nevidomí mohou tak zaměřit fotoaparát na to, co je před nimi a nechat si tak vygenerovat, co vlastně vidí. Aplikace je v češtině, takže když ji otevřeme, přes celý displej je hledáček fotoaparátu. Odečítač obrazovky řekne: „Poklepáním vyfoťte, co je před vámi“. Po vyfotografování odečítač sdělí, že snímek jedna se zpracovává, to trvá pár vteřin. Poté odečítač ohlásí výsledek: Na snímku jedna je černá kancelářská židle před počítačem s černým notebookem. Ve skutečnosti: černá kancelářská židle, stul a na něm stolní počítač i černý notebook. Popis je tedy velmi věrný. Jelikož je výsledek zasílán ze zahraničních serverů, může výsledný překlad někdy působit zmatečně, leč potřebnou informaci člověk dostane.


V aplikaci lze pomocí jednoduchého ovládání si nechat zopakovat popis posledního snímku, či vybrat fotku z galerie fotoaparátu a nechat si zjistit její obsah, či vyfotografovaný objekt sdílet v e-mailu nebo na sociálních sítích. Aplikace je zcela zdarma a lze stáhnout v českém AppStore či Google Play.


 Aplikace Identifi je o něco mladší než TapTap See a byla více méně dílem zahraničního studenta, který jej měl jako absolventskou práci při studiu technického oboru, chtěl tak vymyslet něco, co by bylo potřebné a lidé by to využívali. A tak napsal aplikaci pro lidi se zrakovým handicapem. Aplikace je přístupná pouze v AppStore a je počeštěna v rámci úvodní nabídky, další příkazy jsou již v angličtině. Nutno říci, že i čeština má své mezery, ale na účelu aplikace to nijak nevadí.


Když aplikaci otevřeme, tak se nám nabízí čtyři položky Nastavení, Instrukce, Zvolte fotka (zde je vidět malý češtinský nedostatek) a Vyfotit. V nastavení zvolíme např. jazyk, rychlost řeči a jak detailní vysvětlení chceme pro vyfocené objekty. V tomto je aplikace unikátní oproti TapTap See, neboť zde lze nastavit, jak detailní popis bude, a to i včetně textu na objektu. Buď vybereme obrázky s méně detaily, nebo obrázky s více informacemi, a konečně nejvíc detailů nám poskytne režim obrázků s textem. Když chce tedy nevidomý vědět i to, co se na objektu píše, tak volí tento režim.


Instrukce nám poví, jak postupovat, když chceme objekt vyfotit, je to vítaná informace pro ty, co nerozumí anglickým tlačítkům a pak by v režimu fotoaparátu tápali. Tlačítko Zvolte fotka je pro výběr a identifikaci fotografie z galerie fotoaparátu.


Pokud zvolíme položku vyfotit, tak se aplikace přepne do režimu fotoaparátu, kde jsou pokyny dále v angličtině: také photo – když fotografii uděláme, tak dáme use photo či retake. Když fotku použijeme, tak nastává tzv. vynakládání (opět nevhodný český překlad) a odečítač řekne, co bylo na fotografii. Pragolaktos, trvanlivé, polotučné, 1, 5 procent. Tak lze zjistit, co za mléko v lednici máme. Chybí zde ale položka k zopakování popisu.


Tím, že aplikace byla studentským projektem, tak do jejího vývoje nejsou vkládány další finance, a tak aplikace již nemá aktualizace. Zatím tedy stále funguje na iOS 11 s občasným padáním aplikace. Je tedy otázkou, jak aplikace bude dlouho fungovat. V iOS 13.5.1 již aplikace není dostupná, takže ti, kteří mají starší verze iOS mají šanci, že aplikace bude stále přístupná.  


Kombinací těchto dvou aplikací může tedy nevidomý získat představu o objektu a je-li na něm nějaký čitelný popis, tak i informaci o tomto.

 


Komentáře