Voice Dream Reader – přístupná čtečka pro zrakově postižené

    Voice Dream Reader je aplikace ke čtení a rozpoznávání dokumentů. Je plně lokalizovaná do českého jazyka a přístupná na platformě iOS, je k dispozici k zakoupení v AppStore za cca 1500,- Kč/rok (7/2023), což je cena, za kterou aplikace nabízí mnohé funkce nejen lidem se zrakovým handicapem. V operačním systému Android je aplikace též dostupná, pouze v angličtině a jeho přístupnost je omezená ve srovnání s iOS.

Pomůcky na čtení leží na stole, mezi nimi i tablet

    Čtečka je vyvinuta pro potřeby zrakově postižených, tedy je plně přístupná s odečítačem obrazovky. Nabízí spoustu funkcí, díky kterým si každý uživatel upraví prostředí čtečky tak, aby mu vyhovovalo. Do čtečky je možné dokoupit si externí hlasy, např. českou Elišku, a tak text bude čten jiným hlasem než je hlas odečítače.

    Ve čtečce je možné si nastavit vzhled, to pro ty, co nemají zrakový handicap či jsou třeba slabozrací a vizuální nastavení jim bude uživatelsky příjemné. Lze si nastavit písmo a jeho odsazení, lze si nastavit barvy – textu, pozadí, čtené slovo, čtený řádek aj. Můžeme dále nastavit, jak uvidíme pozici kurzoru či počet viditelných řádek.

    Kromě nastavení vzhledu, je k dispozici dále nastavení audia tj. rychlost řeči, jazyk, hlas, také si zde můžeme přidat, tzn. stáhnout další, již zmíněný, hlas.

    Ve čtených dokumentech je možné si dělat záložky, přesouvat se o daný úsek zpět či vpřed, odečítač přečte pozici ve čteném textu v procentech, takže víme, kolik nám ještě zbývá přečíst – tento údaj je k dispozici i v časové jednotce, takže víme přesně, kolik času zbývá do konce dokumentu.

    Text je čten i po uzamčení obrazovky dotykového zařízení. Jednoduše přístupnými tlačítky se lze pohybovat na předchozí či další položku, tzn. na další či předchozí dokument v knihovně aplikace. Ve čteném textu je možné si určitý úsek označit, vybraný text pak můžeme pohodlně zkopírovat např. do schránky.


    V hlavní nabídce jsou dokumenty seřazeny jako seznam nebo jako mřížka, záleží opět na preferencích uživatele. Můžeme si zde zvolit pořadí třídění, tj. co chceme, aby se nám zobrazovalo jako první – zda řazení podle názvu, autora nebo data přidání. Je zde i tlačítko nyní čtu, které nás přepne na právě rozečtený dokument.


    Pokud chceme přidat dokument do čtečky, tak máme hned několik možností -  DropBox, Google Drive, schránka – texty ze zařízení, např. z aplikace Poznámky. Také je možné si uložit dokumenty např. rovnou z e-mailové schránky, když nám přijdou v příloze. Soubory je možné si třídit do složek pro lepší přehlednost či podle žánrů nebo našich preferencí.

    
    Do aplikace lze přidávat dokumenty ve formátu DOC, TXT, EPUB či PDF, ale aplikace je schopná uložit i formát MP3, který je pak možno přehrát.  Takže pro zrakově handicapovaný může poslouchat knihy jak v digitální podobě, tak jako audio knihy namluvené skutečnými mluvčími. Aplikace přináší benefity nejen lidem, kteří mají problémy se zrakem, ale i všem, co chtějí mít kvalitní čtečku knih ve svém mobilním zařízení.

 

 Aktualizace 4/2021 pro uživatele systému Android:

V obchodě Google Play se t.č. aplikace Voice Dream Scanner nachází pod názvem Leger Scanner od Legere Technologies LLC.
Aplikace stojí 129,99 Kč (cca 4 eura)

Zrovna tak oblíbená aplikace Voice Dream Reader se nyní jmenuje v Google Play Legere Reader a stojí tam 259,99 Kč.
AppStore - aplikace Voice Dream Reader stojí aktuálně 499 Kč a Voice Dream Scanner stále 149 Kč.

Komentáře