Máme tu opět #TydenVodicichPsu. Při té příležitosti bych chtěla opět napsat pár řádků o tom, jak je důležité promyslet si řádně rozhodnutí o pořízení si vodicího psa.
Finanční náklady
Je třeba mít na paměti, že pořízení si a starání se o živého tvora stojí významnou částku. Je to tedy zásah do rodinného rozpočtu. Je důležité, zda se o náklady bude člověk s někým dělit či zda bude financování pouze na něm. Určitě chceme psovi věnovat tu nejlepší péči, co se týká veterinárního ošetření, ale i třeba krmiva. A tak je dobré vědět, jaké složení krmivo má, co psovi prospívá, jaké maso by měl jíst, jaké vitamíny by měl brát, aby byl celkově zdráv a v kondici. To vše dnes stojí nemalé částky.
Jistě hraje také roli, zda člověk žije pouze z invalidního důchodu či má možnost ještě dalšího výdělku, kdy tyto peníze hrají důležitou úlohu i v životě se psem. Nejedná se pouze o náklady na psa samotného, ale i např. o financování různých výletů či rekondicí pro zkvalitnění dovedností vodicího psa.
V průběhu žití se psem je tedy třeba myslet na to, že pes bude potřebovat pravidelně krmení, nějaké hračky, vodítko, pelíšek, ale právě i preventivní zvěrolékařské ošetření. Ať se jedná o očkování, čištění uší, stříhání drápků či odčervení nebo čištění análních žlázek, což jsou vlastně takové údržbové činnosti.
Větší výdaje jsou pak ty nečekané – nemoc zvířete, operace, zranění, CT, kdy finance jdou do tisíců korun. Což posléze může být pro držitele psa napjatá situace, pokud nemá stranou odloženy peníze pro tyto případy. Za sebe doporučuji mít ušetřen nějaký finanční obnos, který by se mohl v těchto případech využít. Ono i tak náklady na psa měsíčně vyjdou na pár tisíc, když počítáme kvalitní krmivo a nějaké pamlsky. Je třeba pejska za dobrý výkon odměnit, a třeba i to očkování sem spadá, když zrovna vyjde jeho doba.
Kvalita
S financemi souvisí i právě kvalita. Když chceme, aby nám pes sloužil co nejdéle a byl zdráv a dařilo se mu, tak je třeba volit právě kvalitní krmení se vším, co pes potřebuje. To samé se týká i doplňků stravy, pamlsků či různých konzerv. Jako naše tělo, tak ani psí tělo, není popelnice, abychom do nich házeli, co nás napadne. Pravda je, že retrívři jsou ze své podstaty takové popelnice, ale člověk je bytost moudrá, a tak vědomě do psa nechce házet nic nekvalitního a nevýživného jen proto, že to stojí pár korun.
Nejedná se pouze o jídlo, ale také mysleme na to, že o psa je třeba pečovat i z venku. Pravidelně jej česat, čistit uši, měnit ručníky, převlíkat pelech a prát ho, ale i po psovi uklízet. I všechny tyto aktivity stojí peníze a je nutno s nimi počítat.
Přeprava psa
Jak již zaznělo, tak mohou přijít v životě psím náhlé situace, které je třeba rychle řešit. Jedná se hlavně o náhlé zhoršení zdravotního stavu. Měli bychom mít plán, jak se dostaneme k veterináři, nemůže-li pes sám dojít. Jak se tam dopravím, stane-li se nehoda v noci? Měli bychom mít zjištěno, kde je nejbližší veterinární pohotovost a jak se tam dostaneme, zda přijímají všechny náhlé pacienty a jak se v případě krize zachovat, aby pes byl ošetřen.
Je tedy prozřetelné mít v záloze přítele či rodinu s vozem, kteří budou moci pomoci. Jedná se o pomoc nejen s dopravou, ale např. i s manipulací se zvířetem. Pes mívá 30 kg a více, proto není lehké jej nosit, nemůže-li se sám hýbat.
Další otázky k řešení: Jak s ním bude člověk manipulovat, když bude pes po operaci, nevidomý těžko sám psa domů dopraví. Kdo bude případně pomáhat s pooperační péčí? Často po zákroku je třeba pacientovi měnit kapačky, obvazy, čistit rány…
Časové možnosti
Spadá sem ale i otázka časové flexibility. Zda si můžeme dovolit být se psem doma při jeho potížích? Je-li člověk v invalidním důchodu, nemá závazky v zaměstnání, pak je situace jednodušší, ale pracuje-li člověk na nějaký úvazek, tak sice může část pokrýt dovolenou, ale ne vždy je tahle možnost uskutečnitelná.
Pokud bude pes v pracovní indispozici, tak musíme myslet na to, že k samostatnému pohybu nám musí stačit bílá hůl, a pes musí mít zajištěn doma komfort, pokud tam nebudeme.
Když se zde zmiňuji o zaměstnání, tak i s tímto souvisí to, že by si měl člověk u svého zaměstnavatele ověřit, zda s ním může pes docházet na pracoviště. Optat se všech svých kolegů a prodiskutovat situaci. Případně na tuto skutečnost připravit i vzdělávací instituci, kam budeme se psem docházet.
Hlídání
Když teď pomineme krizové situace, tak i pro běžné žití by měl jedinec promyslet, zda má ve svém okolí příbuzné, přátelé či blízké na to, když bude třeba, že psa pohlídají. Vyskytnou se situace, kdy člověk z nějakého důvodu psa nemůže vzít s sebou. A teď nemyslím divadelní představení, ale třeba třídenní konferenci v centru Bruselu, kde dopředu těžko víte, jaké budou možnosti na venčení, zda letecká společnost vezme psa na palubu zvlášť, když je let nízkonákladový či se prostě chcete vydat na výlet, kde to pro psa nebude moc pohodlné a praktické, kdy je pro něj lepší zůstat doma. Je vždy dobré mít v záloze ty, kteří psa obstarají, když vy nebudete moct. To také platí pro případy hospitalizace či náhlé zdravotní indispozice u majitele psa. I v těchto případech musí být o psa postaráno a měl by to mít člověk dopředu zajištěné, kdyby taková situace nastala.
Vybavit se základy
Určitě bych doporučila pro akutní účely mít připraveno pár základních věcí pro psa - nějaké kapky do uší, na průjem (EnteroZoo gel), černé uhlí se také neztratí, pinzetu na klíšťata, určitě nějaký desinfekční prostředek (Betadine) na čištění ran, občas se hodily i kapky do očí např. Ophthalmo Septonex.
K tomu, že myslí člověk na vše, patří i to, že s pořízením psa by měli bez výhrad souhlasit všichni členové domácnosti, ať je to rodina, partner či spolubydlící. Jelikož, když posléze budete dostávat zpětnou vazbu ve formě negativních emocí od všech, s kým bydlíte, pak to k radosti ze samostatnosti a soběstačnosti díky psovi nepřispěje. Řešení takové situace je pak velmi náročné a vyčerpávající pro všechny zúčastněné, samozřejmě i pro psa. Ptejte se tedy všech, zda opravdu může pes s vámi žít, diskutujte, probírejte vše detailně a pak se hlavně racionálně rozhodněte. Absolvujte prohlídky výcvikových středisek, načtěte si velké množství informací, ptejte se zkušených, ověřujte informace, nechte si hlavně dostatek času na rozhodnutí.
Užitečné odkazy:
Podcast BlindTalk o životě s VP:
a
VP a počátky: https://www.blindicka.com/2023/04/vodici-pes-zacatky-nejsou-obcas-snadne.html
Komunikace s člověkem a VP: https://www.blindicka.com/2021/01/komunikace-s-clovekem-ktereho-vede.html
VP a prostorová orientace: https://www.blindicka.com/2022/07/vodici-pes-prostorova-orientace.html
Nepochopení významu VP: https://www.blindicka.com/2024/04/nepochopeni-vyznamu-vodiciho-psa.html
Šikovnost VP: https://www.blindicka.com/2022/01/sikovnost-vodiciho-psa.html
Seriál o pořizování si VP: https://medium.seznam.cz/autor/linda-ambrozova-5509
Komentáře
Okomentovat