Identifikace léčiv zrakově postiženými

Častým dotazem nejen u lidí se zrakovým hendikepem, ale i např. u studentů je, jak lze rozeznat léky, které musí nevidomí denně užívat. V tomto textu najdete pár tipů, co jsem využila já sama či to, co se dá také využít a jaké technologie či pomůcky k tomu využít.

Linda přednáší o pomůckách


 

1. PenFriend

PenFriend je čtečka etiket - slouží k identifikaci potravin, oděvů, ale i dokumentů či léků. Pomůcka je spárovaná s magnetkami či samolepkami, ve kterých jsou čipy a k nim si nahráváme informaci, co si chceme zaznamenat, např. hladká mouka, vyúčtování 2020 či Paralen. V případě léků je třeba však hlídat to, že když krabičku dobereme, tak musíme mít jistotu, že krabička nová obsahuje opravdu ten lék, jehož název si nahrajeme do popisu. 


Pomůcku můžete zakoupit tady: Čtečka hlasových etiket PENfriend 3 (tyflopomucky.cz)


2. Znalost Braillova bodového písma

Již pár let tomu je, že na krabičkách s léky je povinné, aby byl uveden i název v braillském popisku. Protože: „Ustanovení § 37 odst. 1 zákona o léčivech stanoví, že název humánního léčivého přípravku musí být uveden na vnějším obalu také Braillovým písmem, není-li stanoveno rozhodnutím o registraci jinak“.


To znamená, že ti, co znají bodové písmo, mají výhodu, nemusí léky nijak popisovat, nemusí si pamatovat, na jakém místě mají kterou krabičku, a když se stane, že jsou všechny léky pohromadě, tak si dokáží přečíst, co za lék v ruce drží. Častým důvodem, proč se lidé se zrakovým hendikepem začnou učit Braillovo bodové písmo, je právě nutnost identifikovat velké množství léků. 

Pokud by se stalo, že by lék nebyl popsán BBP, může to být např. lék alternativní či dělaný do nádobky lékárníkem, pak jej lze Braillovým písmem popsat pomocí dymokleští na dymopásku. 


Více o bodovém písmu najdete na odkazech zde:

Braillovo bodové písmo: Braillovo bodové písmo (blindicka.com)

Braillovo bodové písmo – pomůcky: Braillovo bodové písmo - pomůcky (blindicka.com)

Braillovo písmo a já: Braillovo písmo a já (blindicka.com)3. Čtečky tištěné předlohy

Tyto čtečky jsou primárně určeny k čtení textů, a to knih, časopisů, ale i např. novin. Dá se pomocí těchto čteček ale také přečíst příbalový leták v krabičce. Některé příbalové letáky jsou namluveny a k dispozici k poslechu v digitální knihovně KTN: Katalog - Biblio (oui.technology)


Kromě čtení příbalových letáků lze ale pod stacionární čtečku položit také krabičku s lékem, oskenovat a zpravidla lze po rozpoznání dobře určit, co je na krabičce psáno. Takto lze čtečku využít i k jiné sebeobslužné činnosti – lze určit, co máte ve spižírně za čaj, či co se píše na vizitce, kterou jste našli zapomenutou v peněžence. 


Na trhu jsou dnes čtečky od různých výrobců – detaily, názvy a dodavatele najdete dole pod textem a zde: Čtečky tištěných předloh (blindicka.com)


OrCam My Eye – je přenosné zařízení, které slouží jako čtecí zařízení. Tuto malou kameru lze tedy při identifikaci léků také využít, a to jako OCR, kdy si necháme název na obalu léku rozpoznat a přečíst. Ale můžeme zkusit také rozpoznat čárový kód, zda ho bude mít kamera ve své databázi, a řekne nám název příslušného produktu. 4. Aplikace

Název léků si můžeme nechat rozpoznat pomocí aplikací v našich chytrých telefonech/tabletech, které nabízí hned několik funkcí. Můžeme si nechat rozpoznat čárový nebo QR kód na obalu léků. Toto lze dělat i bez kontroly zraku. Mě se na toto osvědčila aplikace Seeing Assistant Home, ale je třeba brát v úvahu, na jakém operačním systému aplikaci využíváte. Stejné funkce nabízí také aplikace Envision AI nebo Seeing AI (pouze na OS iOS). 


V aplikaci Seeing Assistant Home si můžete k danému čárovému či QR kódu přidat svůj popis, takže když budete posléze identifikovat krabičku s léky, pak vám již VO nahlásí váš zadaný popis. 

Detailnější čtení o čárových kódech si můžete přečíst tady: Čtení čárových kódů a využití pro zrakově postižené (blindicka.com)


Pokud by pro vás nebyly čárové/QR kódy to pravé, pak lze tyto aplikace využít také jako OCR a prostě si obal vyfotit a nechat si název rozpoznat. I tato možnost existuje, zrovna tak lze využít pouze OCR aplikace, které slouží na čtení tištěné předlohy, kdy lze obal/text vyfotit a pak se dozvědět název přípravku. 


Multifunkční aplikace

Envision AI: Envision Ai (blindicka.com)

Seeing AI: Seeing AI – Mluvící kamera pro nevidomé (blindicka.com)

Seeing Assistant Home: Seeing Assistant Home – všestranný mobilní pomocník | Tyflokabinet Praha


OCR

KNFB Reader: KNFB Reader – OCR tištěných předloh (blindicka.com)

Voice Dream Scanner: Voice Dream Scanner – nový druh OCR (blindicka.com)


Věřím tedy, že se dá najít způsob, jak efektivně zjistit, co se skrývá v obalu s léky. Ke třídění léků pak mohou pomoci lékovky barevné pro slabozraké či hmatové pro nevidomé. 


Lékovky: 

Lékovka na týden: Lékovka na týden střední (tyflopomucky.cz)

Lékovka Braill: Lékovka na týden nedělenáBraill. ozn. (tyflopomucky.cz)Zdroj: 

Čtečky:

Read Easy Evolve: ReadEasy Evolve - digitální čtecí zařízení (ReadEasy Evolve) | eLupy.cz - s námi vidíte lépe

Clear Reader: ClearReader Plus - Spektra

OmniReader: GALOP - omniReader

Easy Reader: NOVINKA - Easy Reader | PC a Kompenzační pomůcky pro zrakově postižené (isymbio.cz)

OrCam My Eye 2: OrCam MyEye 2 | PC a Kompenzační pomůcky pro zrakově postižené (isymbio.cz)

 

Léky: Uvedení názvu léčivého přípravku na obalu Braillovým písmem, O lécích.cz (olecich.cz)

Dymokleště: Dymokleště na Braillovo písmo (tyflopomucky.cz)

Dymopáska: Vyhledávání (tyflopomucky.cz)


Komentáře