OrCam My Eye 2 – První dojmy a zkušenosti – 1. část

Do plzeňského střediska Tyfloservisu jsme dostaly k zapůjčení na zkoušení s klienty pomůcku OrCam My Eye 2. Již dříve jsme pomůcku prezentovaly v předchozí verzi, tak jsem velmi ráda, že mohu vyzkoušet a seznámit se s novým modelem této, možná lehce kontraverzní, kamerky. O této pomůcce v podobě malé kamery se již pár let hodně hovoří, a to jak mezi samotnými zrakově postiženými, tak i například v médiích. Hype má OrCam poměrně vydatný, a tak není divu, že se názory na pomůcku různí. V následujícím textu vám kameru představím, popíšu její funkce i možnosti a využití zrakově postiženými. 


Orcam My Eye 2 - brýle a kameraOrCam je tedy čtecí zařízení s hlasovým výstupem. Aktuálně je k dispozici OrCam My Eye 2, která nabízí vylepšené a rozšířené funkce oproti předchozímu modelu. Je to malá kamera zhruba o velikosti flash disku. Kamera se pomocí magnetků dá připevnit na obrubu jakýchkoli brýlí, které budou mít takové nožičky, aby kameru udržely. Výrobce deklaruje váhu 22,5 g a velikost 76 x 21 x 14.9 mm. Cena pomůcky je aktuálně 134 550 Kč a lidé se zrakovým postižením na ni mohou žádat o příspěvek na zvláštní pomůcku na Úřadu práce. Je tedy třeba vědět, jak se vymezuje zdravotní postižení žadatele, zda má na pomůcku nárok, bližší informace o tomto zde: Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku a seznam pomůcek pro ZP (blindicka.com).


Obsah balení:

Pomůcka se nachází v 17,5 x 14 x 11, 5 cm velké krabičce. Když odklopíme horní část krabičky, tak v ní nalezneme prostor, kde jsou umístěny brýle, kam kameru uchytíme, a pod nimi pak leží samotná kamerka. Ve spodní části krabičky, v prolisech pak leží další příslušenství k pomůcce – tj. adaptér, nabíjecí kabel na jednom konci s USB a na druhém s koncem magnetickým (velikosti mikroUSB), který přilne k nabíjecí části kamery, dále jsou tu nůžky na odstřihnutí magnetických proužků, díky kterým se kamera dá připevnit k obrubě, samotné magnetické kroužky (tzv. set pro uchycení), šňůrka na krk, a konečně malé pouzdro se zipem, kam lze kamera umístit. Tuhle možnost na uložení kamery vítám, jelikož pomůcka je velmi titěrná a křehká, tak je skvělé, že má člověk možnost ji po použití bezpečně uložit, to samé platí pro její bezpečný přenos např. v kabelce či batohu. Součástí balení je také příručka v černotisku. 

Co se týče samotných brýlí, které jsou součástí balení, tak mně konkrétně jejich velikost i tvar vyhovuje. Mám poměrně úzký obličej a pěkně sedí. Zkoušela jsem je i manželovi, který se nechal slyšet, že by si ně klidně zvykl, že jsou mu pohodlné. Pro ty, kterým by tyto přiložené brýle nevyhovovaly, tak mohou zvolit brýle vlastní pohodlné, avšak doporučuji se širšími nožičkami obrub kvůli uchycení kamery. 


Dojem na dotyk a pohled:

Ráda bych ještě zmínila, že magnetické pásky držící kameru na brýlích lze umístit dle vašich preferencí, a to jak na pravou stranu, tak na levou stranu brýlí, resp. nožiček obrub. Jelikož mám zbytek zraku pouze na levém oku, tudíž jím bych ráda měla alespoň trochu zrakovou kontrolu nad snímaným textem, umístila jsem kameru na levou stranu brýlových obrub.  Kamera na brýlích drží pevně a po přiložení pěkně přilne, tak se uživatel nemusí bát spadnutí při běžné manipulaci s ní. 


U OrCam Mu Eye 2 se mi zdá, že zapínací tlačítko je lépe hmatné než u modelu předchozího. I svítící dioda září výrazněji. Na kamerce se tedy nachází zapínací tlačítko, prostor, kterým přilne k magnetickým proužkům na brýlích, HD reproduktor pro hlasový výstup, LED dioda pro přisvícení, dotykový proužek pro ovládání posunem prstu, vstup pro napájecí kabel a optická čočka kamery, kterou je snímáno okolí.  


Práci s kamerkou je třeba trénovat. Když ji člověk drží prvně, tak se může zdát, že pro něj bude práce s dotykovým proužkem složitá. Proužek je velmi citlivý, jak je kamera malá, tak velmi snadno zavadíte a již se snímá okolí, pomůcka hlásí, že nerozpoznala žádný text aj. Pro někoho, kdo má problémy s jemnou motorikou práce s kamerou nebude asi komfortní a nepřinese požadovaný efekt. Jinak je to jako se vším, práci na dotykovém proužku je třeba trénovat. Když jsem na kameře, to ještě předchozího modelu, nastavovala čas a datum poprvé, tak jsem na to potřebovala málem celé odpoledne. Než jsem prošla nastavení k požadovanému výběru, tak jsem se nechtěně dotkla proužku jinak, než bylo třeba, a mohla jsem začít znova. Po pravidelné práci s kamerou lze i toto velmi dobře zefektivnit. 


Po zapnutí OrCam:

Když kameru zapneme, ozve se zvuk značící, že pomůcka reaguje, rozsvítí se dioda, ozve se zvuk, že kamera nabíhá. Hlasový výstup oznámí, že OrCam My Eye verze 9 je připraven a úroveň nabití baterie. 

Když se rozhodneme vstoupit do menu nastavení pomůcky, tak zde nalezneme např. tyto položky: hlasitost, rychlost čtení, obecná nastavení, nastavení jazyka či země, nastavení gest, nastavení obličeje, rozpoznávání předmětů, čárových kódů, bankovek a barev, nastavení orientace (kamera oznamuje přítomnost objektů, nasměruje k nim), pomůcka hlásí objekty od 180 cm  do 9 m, ale není detektorem překážek, dále je zde nastavení připojení aj. V menu se pohybujeme pomocí dotykového proužku a klepnutím při potvrzování položky, kamera sama navede hlasem, co má uživatel dělat, když chce položku potvrdit či se posunout dále. Co se týče výběru regionu, pak je v nabídce zemí také Česká republika, kdy se tedy změní i nastavení času na 24hodinový cyklus. Hlasový výstup je nabízen buď Zuzana či Iveta. 

Pomocí technologie Bluetooth lze ke kameře připojit jak sluchátka, tak i reproduktor. Připojení sluchátek proběhlo velmi dobře, pomůcka našla bezdrátová sluchátka velmi rychle.A jak to funguje?

Pokud chceme rozpoznávat text, čárový kód, produkt či barvu je třeba umístit cca na vzdálenost 30 cm před čočku kamery objekt, co chceme identifikovat.  Tohle je podle mého názoru asi nejvíce náročné, jelikož od toho se posléze odvíjí validita výsledku. Pokud člověk nemá absolutně žádnou zrakovou kontrolu, tak ho počáteční neúspěchy v práci s pomůckou mohou od využívání kamery odradit. Já mám zbytek zraku na levém oku, tak alespoň přibližně mohu určit, kam zhruba mám hlavu natočit, či kam ukázat prstem při využití gest. Ale i nácvik odhadu přibližné vzdálenosti na snímání pomůže ke zkvalitnění práce s pomůckou. 


Jak probíhala moje práce s pomůckou – jak jsem rozpoznávala text, bankovky, obličeje, čárové kódy, barvy či ukládala produkty, ale také jsem vyzkoušela i možnost orientace, to vše přinese další pokračování textu o kameře OrCam My Eye 2.Odkazy: 

ORCAM MyEye 2.0 Čtecí zařízení s hl.výstupem (ORCAM MyEye) | eLupy.cz - s námi vidíte lépe

OrCam MyEye ORCAM MYEYE - Pomáháme lidem, kteří jsou slepí nebo slabozrací (orcameye.cz)

OrCam MyEye 2 | PC a Kompenzační pomůcky pro zrakově postižené (isymbio.cz)


Komentáře