Vodicí pes je pomocníkem lidí se zrakovým postižením při jejich samostatném pohybu. Jeho úkolem je nejen provázet svého majitele bezpečně prostředím, ale také mu poskytovat podporu v každodenním životě. Kolem vodicích psů koluje stále mnoho nepravd a mýtů.
Fakta
1. Vodicí pes je vycvičen k navigaci člověka se zrakovým postižením
Vodicí pes by měl být přidělen tomu, kdo již absolvoval kurz prostorové orientace, zvládá techniky bílé hole, umí se orientovat na trasách, které pravidelně chodí, ale také si umí poradit, když se vyskytne náhlá situace. Sám psovod pak dává pokyny psovi, který je plní. Takže, pokud člověk nezná svoji trasu, pak ani pes ji znát nebude. Pes sám od sebe není tím, kdo vyřeší znalost tras a váš samostatný pohyb.
2. Pes umí rozpoznat překážky, vyhledat přechody, schody či dveře
Tyto dovednosti stanovuje příloha č. 2 vyhlášky 388/2011 Sb. Práce vodicího psa obsahuje 34 dovedností, které musí každý pes zvládat.
3. Vodicí pes je během práce považován za pomůcku, ne jen za domácího mazlíčka
Vodicí pes je tedy kompenzační pomůcka. Pořizovací cena psa může být hrazena až do výše 90%. O příspěvek na zvláštní pomůcku tj. vodicího psa lze žádat na příslušném Úřadu práce spadající pod Ministerstvo práce a sociálních věcí.
4. Vodicí pes má právo vstoupit téměř všude tam, kam má přístup jeho majitel
Co se týká přístupu asistenčních a vodicích psů do různých veřejnosti přístupných prostor, tak doporučuji tento materiál od Kanceláře veřejného ochránce práv: https://www.ochrance.cz/…pdf
V mnoha situacích je přístup zajištěn přímo na základě právního předpisu. To se týká i vstupu do stravovacích zařízení - je to konkrétně upraveno zákonem o ochraně veřejného zdraví - § 23 odst. 4, který zní následovně: „Provozovatel potravinářského podniku provozující stravovací službu je povinen zajistit, aby fyzické osobě se zdravotním postižením byl umožněn vstup do stravovací části provozovny v doprovodu vodicího nebo asistenčního psa. Fyzická osoba se zdravotním postižením je povinna na požádání provozovatele … předložit doklad o výcviku psa.“ Co se týká vstupu do veřejných bazénů, WC, saun, šaten, ale vlastně i vodicího psa na různá místa je vždy na prvním místě vzájemná komunikace. Vždy je stěžejní provozovateli, personálu či spolunávštěvníkům vysvětlit situaci, popsat problém a najít vzájemné vyhovující řešení.
5. Vodící pes je pečlivě vybraný už od štěněte
Pro výcvik jsou vybíráni psi s vhodným temperamentem, zdravím a učenlivostí
„Výchova štěněte je období, které je pro budoucnost pejska nesmírně důležité. Během prvního roku života se nejlépe pozná, jaké povahové vlastnosti pejsek má, kde je jeho slabé místo, v čem naopak vyniká. I zdraví rostoucího štěněte je průběžně pod dohledem. Vstřebat vše, co město přináší, pohybovat se v hlučném prostředí, mezi spoustou lidí, auty, zvuky, pachy, cestovat dopravními prostředky, to vůbec není pro malé štěně přirozené, ale pro jeho budoucí poslání je to nutné. Výchova štěněte obvykle začíná odstavem od feny (7-8 týdnů) a končí nástupem štěněte do výcviku (okolo 12 měsíců)“. In: Vodicí psi | NF Mathilda
6. Vodicí psi mají omezenou pracovní kariéru.
Věk dožití, ale i aktivní služby takového vodicího psa je individuální stejně jako u jiného zvířete. Některý pes skončí s voděním v deseti letech, jiný to zvládne do 12. Avšak průměrný věk dožití je 13 let. Plemena jako jsou retrívři jsou náchylná k určitým zdravotním potížím. Jedná se hlavně o dysplazii kyčelních a loketních kloubů, na kterou jsou hned v raném věku testováni, aby se vědělo, zda tento pes může být zařazen do výcviku. Dysplazie je dána vývojovým zatížením plemene nikoli že by to bylo způsobeno tím, že majitelé přejídají své psy a ti pak musí nosit svoji váhu navíc.
7. Po skončení aktivní služby může vodící pes zůstat u svého pána
Někteří majitelé vodicích psů si pořizují nového psa s tím, že mladší jedinec dodá novou jiskru a šťávu seniorskému kolegovi. A tak pak má držitel doma posléze psy dva. Dosluhující vodicí pes je součástí domácnosti jako běžný domácí mazlíček a čestný člen domácnosti, a na jeho místo nastoupí mladší jedinec do role nového vodicího psa. Zde je pak třeba ale pamatovat na to, že člověk má na starost psy dva, a s tím jsou spojené výdaje jak materiální, tak i emocionální: Na co pamatovat při pořizování vodicího psa?
Pokud není možné mít doma psy dva, je pes předán do nové pečující rodiny, spolehlivý cvičící subjekt s tímto pomůže.
8. Výcvik vodicího psa je velmi nákladný
Cena za kompletní výchovu a výcvik psa přesahuje i několik stovek tisíc korun – rok 2025 cena psa přesahuje více jak 300 000 Kč.
Ceny vodicího psa v čase příklady:
1996 - cca 67 000 Kč
2003 - 100 000 Kč
2006 - 190 000 Kč
2010 - 250 000 Kč
2020 - 300 000 Kč
2025 - cca 350 000 Kč
9. Vodicí psi pracují v postroji
Když má pes nasazený postroj, pracuje a nesmí být rušen. Chceme-li nevidomému pomoci, tak ale nesaháme, nebereme a ani nijak netaháme za postroj. Zrakově postižený si sám určí formu pomoci. Sahání, tahání a dotýkání se je nevhodné nejen u vodicího psa, ale taktéž i u bílé hole.
10. Labradorský retrívr je lídr
Lidé si často myslí, že se cvičí jen labradoři. Pravda je, že je labrador nejčastěji cvičeným plemenem jakožto vodicí pes. Vedle zlatých a labradorských retrívrů se ale velmi často cvičí němečtí ovčáci, královští pudli či labra- nebo goldendoodlové.
Omyly a mýty
1. Vodicí pes vidí za svého majitele
Nikoliv. Lidé, kteří mají vážné potíže se zrakem, využívají k prostorové orientaci a samostatnému pohybu bílé hole, vodicího psa či průvodce. Zvládnutí samostatného pohybu je jedním z kroků na cestě k soběstačnosti a samostatnosti zrakově postižených. S tímto od roku 1991 pomáhá projekt Tyfloservis, o.p.s., který dále nabízí podporu, informace a nácvik dovedností těm, kteří i s vážným postižením zraku hledají cestu k samostatnému životu. Bílá hůl má mj. funkci orientační, pomáhá tak právě v orientaci, mobilitě a samostatnému pohybu. Úspěšnost zvládnutí prostorové orientace a samostatného pohybu v praxi významně ovlivňuje psychický rozvoj zrakově znevýhodněného člověka. Absence znalosti prostorové orientace pak může být problémem v oblasti sociálních kontaktů, sebereflexe a samostatnosti. Při pohybu osob se zrakovým postižením hovoříme tedy o pojmech jako je orientace, pohyb a mobilita. Orientací rozumíme znalost toho, kde se člověk nachází, kam jde a jak se do cíle dostane. Osoby se zrakovým postižením využívají ke své orientaci jiné možnosti nežli zrak, a to ostatní své smysly či např. paměť, aby určili vztah objektů v daném prostředí. Pohyb je pak schopnost hybnosti v prostoru, a to bezpečně a účinně. Díky mobilitě se pak můžeme přesouvat z místa na místo. Zrakově postižení se orientují pomocí vodících linií, což jsou prvky, které usnadňují pohyb lidem s tímto postižením. Linie jsou přirozené, tj. stěnou budovy či oplocením. Umělá vodící linie pak nahrazuje tu přirozenou, je např. tvořena reliéfní dlažbou. Všechny tyto popsané dovednosti však musí člověk zvládnout sám, aby si ke své chůzi s holí mohl pořídit vodicího psa třeba za účelem zrychlení své samostatné chůze.
2. Vodicí pes rozlišuje červenou a zelenou na semaforu
O tom, jak psi vidí či nevidí barvy, se hovoří již řadu let. Ale i kdyby zřetelně poznali, že svítí červená nebo zelená, tak opravdu nejsou schopni posoudit, že je třeba přejít křižovatku. To, zda chodec může jít, musí posoudit sám. V dnešní době je již většina semaforů (alespoň ve velkých městech) osazena akustickými prvky, které umožní zrakově postiženému poznat, že je zelená/červená.
3. Vodicí pes je stále v práci a nikdy si nehraje
Lidé si myslí, že život vodicího psa je stále o práci, že nemá chvíli klid a je vlastně chudák. Pokud pes nepracuje, nedoprovází svého majitele, tak odpočívá, hraje si, zlobí, mazlí se, spí. Dělá zkrátka vše, co dělá každý jiný pes, který není psem pracovním. Ale i v průběhu povinností si lze najít čas na aportování klacků, koupání v řece či se válení ve všem, co pes potká. U pracovního psa je ideální najít soulad mezi prací, odpočinkem a psími aktivitami tak, aby byl pes i člověk spokojený.
4. Když má pes výcvik, tak se nemůže splést
Nikoli. Vodicí pes je kvalitně vycvičený pes doprovázet nevidomé osoby. Je to stále pes, živé zvíře, které má své vrtochy, nálady a procesy v hlavě. Určitě to není robot, i vodicí pes se plete a dělá chyby. Zde je proto hlavní role psovoda, který má zodpovědnost za sebe i psa.
5. Vodicí pes nezapomíná
Není to tak, že se pes jednou naučí celý soubor 34 povelů a do konce života si je bude pamatovat. Je třeba pravidelně se psem opakovat důležité úkony jak v poslušnosti, tak ve frekvenci chození. Je to stejné jako u člověka, co neopakujeme a neprocvičujeme, to zapomeneme. Stejně to platí u psa, se kterým je třeba pravidelně cvičit, absolvovat opakování či různá soustředění ve výkonu vodicích psů.
6. Pes pozná číslo dopravního prostředku
Vodicí pes samozřejmě číslo autobusu či tramvaje nepozná. Jsou to sice psi šikovní, nadaní a výborně vycvičení, ale opravdu neumí číst a nepoznají číslo spoje, kterým potřebuje zrakově postižení jet. K tomu slouží vysílačka VPN, díky které se můžeme dozvědět číslo spoje, který právě přijel.
Závěr
Vodicí psi jsou nesmírně cennými pomocníky pro lidi se zrakovým postižením, ale veřejnost o jejich práci často nemá přesné představy a informace. Je důležité šířit správná fakta, aby byla respektována jejich práce i potřeby jejich majitelů. Vodicí pes není jen pes – je to životní partner a nenahraditelná podpora.
Komentáře
Okomentovat