V září vyšla nová verze iOS 26. Přibyla nová funkce na rotoru a aplikace Náhled. Pracovala jsem s tímto pár týdnů. Přináším tedy postřehy a zkušenosti, které by mohly využít i ostatní, kteří pracují s odečítačem VoiceOver.
Skenovat text
V iOS 26 přibyla nová volba na rotoru Upravit - skenovat text
Pokud je aktivní tato volba na rotoru, VoiceOver se pokusí analyzovat to, co kamera vidí (skenovat text, je-li tam text) a dát slovní popis. Virtuální klávesnice se promění v náhled fotoaparátu, VO hlásí, že máme zpomalit, aby mohl zachytit text. Pak se v dolní části náhledu fotoaparátu objeví modré tlačítko Vložit (pro ty, co ještě něco vidí), tzn. že našel text, který lze vložit. Lze to dělat v textovém poli např. ve SMS, Whatsapp či Mailu. Vloží to, co oskenoval – text, můžeme jej poslat příjemci. Ale lze to i např. v poznámkách, všude tam, kde je nějaké textové pole. Ale VO neřekne, že je již nalezený text k vložení, je třeba to kontrolovat prstem a tlačítko Vložit hledat.
Využití by mohlo být k tomu, pokud by člověk chtěl z textu vložit třeba dvě věty jako citaci, tím pádem nepotřebuje skenovat celý text jako PDF. Skenování také sejme třeba název produktů, ale pořád je asi lepší vyfotit produkt, a nechat jej rozpoznat pomocí AI, než skenovat název a vkládat a čekat, co skenování zachytí.
Když se tedy zachytí text, pak se změní na Vložit a ještě v pravém rohu je tlačítko Detekovat text. Tam můžeme přejetím a vybráním zvolit, jakou část textu vložíme do textového pole a případně odešleme příjemci. S VO se s tím špatně pracuje, a ještě uniká praktický smysl, vidící si může zvolit, co vloží, ale nevidomý těžko.
Je dost možné, že i mně unikl smysl a pravý účel této volby, tak ráda přijmu další zkušenosti a postřehy ostatních uživatelů. Já osobně zatím tuto možnost v praktickém životě nepoužiju.
Aplikace Náhled
V iOS 26 Apple také představil novou aplikaci Náhled, která je nyní nativně součástí systému. Je to univerzální aplikace pro práci s PDF dokumenty, obrázky a skeny. Nahrazuje (nebo doplňuje) některé funkce, které dříve byly roztroušeny mezi aplikacemi jako Soubory či Poznámky. Umožňuje, aby se PDF a obrázky otvíraly přímo v Náhledu místo v omezených zabudovaných prohlížečích. Aplikace Náhled v iOS 26 slouží jako univerzální nástroj pro práci s PDF soubory, obrázky a naskenovanými dokumenty. Umožňuje pohodlně prohlížet PDF nebo obrázky, listovat stránkami, zvětšovat, otáčet a přepínat mezi jednotlivými stránkami. Přímo v aplikaci lze také naskenovat papírový dokument fotoaparátem. Náhled automaticky rozpozná okraje, ořízne je a výsledek uloží jako PDF. Pokud se otevře formulář ve formátu PDF, dá se v aplikaci vyplnit a podepsat, a to buď prstem, nebo stylusem (perem). Dokumenty i obrázky lze jednoduše anotovat – může se do nich kreslit, zvýrazňovat text, přidávat tvary, šipky, samolepky nebo textové poznámky. K dispozici jsou i základní úpravy obrázků, například oříznutí, otočení, změna velikosti nebo převrácení.
Otevření aplikace Náhled
Položka Nový dokument – můžeme vytvořit sami nový obrázek či jej vložit ze schránky
Položka Naskenovat dokument – skenujeme text před námi, na stole, dokument, co potřebujeme převést do PDF.
Tlačítko Další – vybereme, jak se mají dokumenty zobrazit jako ikony či seznam, seřadit dle názvu, druhu, dle data aj.
Hledat – dle názvu prohledáme naše dokumenty
Pod těmito tlačítky se již řadí tak, jak jsme zvolily, naše dokumenty, PDF, obrázky aj.
Naskenovat dokumenty – náhled fotoaparátu, v dolní části velké bílé tlačítko Tlačítko (vyfotíme předlohu). Nad tímto tlačítkem 3 tlačítka v angličtině, avšak v iOS 26.1 jsou již české ekvivalenty):
Show Flash Settings (nastavení blesku) – svítilna – auto, zap./vyp.
Show Filter Settings – nastavení filtrů – barvy, černobílé aj.
Automatic Document Capture Enabled (snímání dokumentů) – přepne mezi automatickým a ručním zachycením textu
Připravíme si předlohu, co chceme skenovat, lepší je se k tomu postavit, aplikace krásně automaticky sejme podklad. VO naviguje, kam máme fotoaparát posunout a že ho máme držet bez pohybu. Udělá miniaturu skenu vlevo dole a připraví se na další sken, můžeme takto skenovat. Když máme hotovo, tak dáme pravý roh tlačítko Hotovo. Objeví se nám náhled skenu, který má v dolní liště možnosti, co s ním můžeme dále dělat: anotace, vyplňování, výběr, informace, sdílet, hledat.
Když nic nechceme, nebo provedeme to, co jsme chtěli, pak levý horní roh Zpět. Kde již vidíme naše skeny, můžeme je přejmenovat, ať máme lepší přehled, co to je.
Možnosti u skenu:
Anotace – lze použít různé nástroje – tužka, guma, linka, lze přidat text či popis, obdobné funkce jako u anotace fotografie.
Vyplňování – když zvolíme tuto položku, pak šviháním se focus pohybuje na místa, kde je místo na vyplnění informací – telefon, jméno, adresa aj. Můžeme zde psát. Když skončíme se psaním, vyplňováním, tak je třeba na dolní liště najít v panelu nástrojů opět tlačítko Vyplňování a zmizí tento režim. Tlačítko Hotovo není k dispozici. Když je aktivní tlačítko Vyplňování, pak se objeví vpravo dole tmavé tlačítko Přidat – kde lze přidávat položky formuláře, ale i se podepsat do dokumentu, tj. prstem se podepíšeme na obrazovce, a tak je dokument i podepsán a připraven k odeslání.
Výběr – zde lze pomocí úchytů měnit velikost dokumentu
Informace – název, datum, velikost aj.
Sdílet – je-li to např. dokument, který chceme někomu poslat, tak hned učiníme přes sdílet, např. mailem.
Hledat – hledáme nějaké „heslo/slovo“ na stránce dokumentu nikoli v našich dokumentech, tyto všechny akce se vždy týkají našeho dokumentu. Napíšeme, co hledáme, např. konkrétní informace. Sice nevidíme, kde v dokumentu se heslo nachází, ale známe, zda tam heslo je a počet, např. 1 ze 2, obdobně jako ve Wordu. Jsou zde i volby hledání – Celá slova a rozlišovat velikost. Zde je na levé straně klávesnice nahoře Hotovo, zmizí, když poklepeme.
Někdy se však při psaní nelze již dostat do panelu, kde je položka Vyplňování, a tak je lepší dát tlačítko Zpět (vlevo nahoře), vyplněné údaje zůstanou, a opět si otevřeme dokument. Také se stane, že některé údaje, jsou-li vyplněny, tak opětovně již nejsou aktivní, již nejdou editovat, ale ostatní ano, i když již jsou také vyplněné.
Poznámky ke skenovanému dokumentu:
Zkoušela jsem vyplnit přihlášku do knihovny – vyplňování mi nabídlo, že mám vyplnit jméno, telefon, adresu a datum. Je to asi 10 % celkových údajů na listu. Bylo třeba vyplnit údaje o zákonném zástupci a dítěti se všemi údaji. I zmíněný podpis je někde uprostřed textu, sice se vložil, ale na nevhodné místo. Zatím tedy vyplnění formuláře zcela bez zrakové kontroly není možné. Nevyplníme všechny požadované údaje. Záleží jistě tedy na tom, jak je formulář vyhotoven.
Doporučení: než začneme něco vyplňovat či podepisovat, je žádoucí se podrobně seznámit s příchozím dokumentem.
Víme-li, že je to PDF, tak jej můžeme rovnou sdílet v aplikaci Náhled, kde dále lze s dokumentem pracovat. Můžeme takto sdílet z mailu, z Whatsapp či SMS. Nebo si jej můžeme nechat přečíst nejprve v aplikaci Voice Dream Reader.
Když má dokument textovou vrstvu, dáme položku Vyplňování a můžeme postupně vyplňovat všechna dostupná pole. Je-li dokument jako obrázek nikdy se nemusí ukázat všechna pole a kolonky na vyplnění. Záleží na tom, jak tvůrce dokument vytvořil.
Další postřehy:
Podpis můžeme smazat, pokud se nám nelíbí, když jsme spokojení, tak vpravo nahoře Hotovo. K podpisu je však lepší vypnout VO. Je jedno, kam se na obrazovce podepíšeme, bohužel nevidomý nemá přehled, kam se výsledný podpis přiřadil do dokumentu. Je-li dokument dobře vytvořen, přiřadí se na místo podpisu, což tak není vždy.
Je-li dokument udělán kvalitně, lze vyplnit, i když si to bude žádat soustředění. Ale u naskenovaných dokumentů z papíru nemusíme získat všechna pole na to, abychom je mohli vyplnit. Můžeme však vykopírovat celý text (jako prostý text např. ve Voice Dream) a vložit jej do editoru Pages/Word, zde pak upravit a vyplnit. Toto však lze udělat i na PC a již to vyžaduje delší časovou rezervu.
V aplikaci Náhled – nelze vytvářet složky, abychom si mohli třídit naše oskenované dokumenty. Ty se řadí pod sebou, tlačítko Další – můžeme zvolit řazení dle abecedy a pak si pojmenovat dokumenty tak, abychom je našli. Taky lze zvolit tlačítko Hledat a vyhledávat dle názvu.
V dolní liště aplikace jsou tři panely: Historie, Sdílené a Prohlížení – obdobné jako u aplikace Soubory.
Závěrem:
Položku na rotoru Skenovat text prakticky zatím nevyužiji, ale možná ukáže čas, zda se tento krok někam neposune. Ale oceňuji aplikaci Náhled a to, že má uživatel pohromadě všechny skeny. Skenování je rychlé a přesné. Lze dobře dělat i bez zrakové kontroly. Lze takto rychle skenovat dokumenty a takto je zakládat či je při potřebě sdílet dál. Po dobu školního roku jsem již několikrát využila ke skenu učebnic dcery a k následnému tisku, text je dobře čitelný, i pro rozpoznání pomocí OCR.
Komentáře
Okomentovat