Barvy, peníze a veřejná doprava se zrakovým postižením

Text přináší základní informace o tom, jak bez zrakové kontroly identifikovat barvy. Jak je možné identifikovat česká platidla, ale také, pomocí čeho lze zjistit informaci o vozech veřejné hromadné dopravy. Tato témata zajímala intaktní veřejnost za poslední čas nejvíce, tak si je rozebereme.


Koláž z obrázků pomůcek: VPN. peněženka + podpisová šablona, ColorstarBarvy

I lidé se zrakovým hendikepem, ať jsou zcela nevidomí či mají jiný stupeň zrakové vady, chtějí mít možnost barvy identifikovat.  Protože i lidé bez možnosti zrakové kontroly potřebují, aby jim k sobě ladily ponožky, ženy si rády kupují módní kousky, které chtějí barevně sladit např. s botami či kabelkou. Poznat barvy je také důležité při třídění prádla před jeho praním.

Existují tzv. indikátory barev, které můžeme pořídit ve variantě lacinější a to pod názvem Colorino, které je mimo jiné také indikátorem světla. Rozpozná více než 100 barevných odstínů. Ovládá se pomocí dvou tlačítek, Intenzitu světla oznamuje v 10.000 různých tónech. Jeho cena je 6 000 Kč a koupit ho můžete zde:

https://eshop.tyflopomucky.cz/mainform.aspx?rowfilter=true&search=colorino&page=1


Dalším rozlišovačem barev je tzv. Colorstar (dříve známý jako ColorTest) – tento je podstatně dražší, stojí 17 900 Kč. Avšak rozpoznává téměř 1000 barevných odstínů, barvy porovnává, detekuje intenzitu a barvu světla, rozpoznává vzory. Colorstar komunikuje zřetelným a přirozeným hlasem. Tóny a melodie provázející jednotlivé uživatelské kroky jsou intuitivní a lehce odlišitelné:

https://eshop.tyflopomucky.cz/indikator-barev-colorstar-0346/


Indikátor stačí přiložit na povrch předmětu, u kterého chceme znát barvu, stisknout příslušné tlačítko a hlasový výstup poví, co je to za barvu. 

Práci s pomůckou lze vidět na https://www.youtube.com/watch?v=Qb6ikjjKC54


Pomůcka, která má více funkcí, a jednou z nich je i rozpoznávání barev, je Mluvík. Kdy rozeznává barvu, její jas, ale i sytost. Mluvík se ovládá pomocí jednoho jediného tlačítka. Mezi základní funkce patří hodiny s kalendářem (dny v týdnu), budíkem a automatickými hlášeními.

Dále Mluvík umí změřit tělesnou teplotu, a teplotu v místnosti, a to prostřednictvím odpojitelné sondy. Sondu na rozpoznání barev je třeba si dokoupit: https://eshop.tyflopomucky.cz/teplomer-mluvik-mlv01a-1-0895/


Další tipy na rozpoznání barev: https://www.blindicka.com/2021/01/jak-zrakove-postizeni-rozpoznavaji-barvy.html


Peníze

I když je dnes moderní platit bezkontaktně, a to i u lidí se zrakovým postižením, stále tu zůstává právě stará dobrá hotovost – fyzické peníze. Jak čeští zrakově postižení poznají národní měnu? 

Mince – u mincí je rozlišení velmi jednoduché a přehledné, ale často se mi stává, že se lidé diví, že je to tak praktické, že je to vlastně nikdy nenapadlo. 

Koruna a desetikoruna – jsou si podobné, avšak koruna je menší a lehčí, ale obě jsou identifikovatelné tím, že kolem svého obvodu mají hmatné vroubkování. 

Dvoukoruna a dvacetikoruna – mají hmatné rozlišení - na svém obvodu zkosené hranky, jsou to jedenácti či třináctihrany. 

Pětikoruna a padesátikoruna – obě mince jsou kulaté, po svém obvodu jsou hladké. 


Jak je to s bankovkami? Ty sice mají také hmatové prvky, které jsou však rozlišitelné v době, kdy vyjedou peníze z tiskárny.  Značky jsou v pravém horním lícním rohu bankovky, a to hlubotiskem vytvořené kroužky či čárky. Oběhem se toto značení znehodnotí, takže jak je poslepu rozlišit?

Naše české bankovky lze rozlišit podle délky a šířky, to však byste museli mít u sebe všechny nominální hodnoty bankovek, abyste mohli určit, že ta nejkratší je ta, co má nejnižší nominální hodnotu. Pro slabozraké je velikost písma snad dostatečně kontrastní, jelikož bankovky mají světlé pozadí. Ale zcela nevidomí mají rozlišení o hodně náročnější. 


Proto k těmto účelům lidem se zrakovým hendikepem slouží tzv. šablona na rozlišení bankovek. Rozlišení bankovek je součástí podpisové šablony. Je to čtvercová šablona z plastu, která má na sobě klip, do kterého se zastrčí bankovka, ta se pak obtočí kolem těla šablony, na jejíž druhé straně jsou reliéfní značky. Podle toho, k jaké značce bankovka dosahuje pak nevidomý odpočte, co je to za bankovku. Součástí této šablony je i reliéfní okénko, které slouží jako prostor na podpis. Takže když někam přijdete, kde je třeba se podepsat, tak stačí přiložit na potřebné místo šablonu a do volného prostoru dát tužku a podepsat se. 

Existuje i šablona na rozlišení eurobankovek: https://eshop.tyflopomucky.cz/sablona-na-eur-0873/


Kromě šablony může také pomoci speciální peněženka, která obsahuje přihrádky na mince, kam si je lze ukládat podle hodnoty. Také pro bankovky má peněženka své přihrádky.  Verzi peněženky najdete jak pro pány, tak pro dámy. 

Pro dámy: https://eshop.tyflopomucky.cz/penezenka-damska-0734/

Pro pány: https://eshop.tyflopomucky.cz/penezenka-panska-0737/


Další tipy platebních metod: https://www.blindicka.com/2021/01/platebni-metody-zrakove-postizeni.html


Městská veřejná doprava

K tomu, aby se lidé, kteří mají problémy se zrakem, dozvěděli, jaký vůz MHD přijíždí, slouží tzv. vysílačka pro nevidomé (VPN). Vysílač VPN 02 je určen jako pomůcka pro nevidomé a slabozraké. Tímto vysílačem v plastové krabičce se šesti tlačítky je možno vyslat povely pro dálkové ovládání akustických orientačních a informačních zařízení. Prostřednictvím akustických orientačních majáčků a rádiových orientačních majáčků slouží nevidomému při orientaci v prostoru. Pokud jsou dopravní prostředky vybaveny přijímačem, mohou pomocí hlásiče poskytnout nevidomému informace o číslu linky, směru jízdy apod. Světelné křižovatky vybavené přijímačem umožňují aktivovat akustickou návěst pro přecházení, zastávková informační tabla a elektronické zastávkové označníky mohou poskytnout hlasovou informaci o aktuálních odjezdech veřejné dopravy. 


Tento vysílač tedy slouží při prostorové orientaci a samostatném pohybu lidí s těžkým zrakovým postižením. Je výborným pomocníkem při zlepšení soběstačnosti a samostatnosti zrakově postiženého:

https://eshop.tyflopomucky.cz/ovladac-dalkovy-vpn-02-0712/


Vysílač tedy pomáhá při identifikaci linky MHD, řekne číslo vozu a kam směřuje, můžeme díky vysílači také dát informaci řidiči, aby věděl, že do vozu nastupuje těžce zrakově postižený a např. otevřel dveře, jelikož sahat na vůz MHD není příliš komfortní, když člověk, co nevidí, neví, kde otevírací tlačítko je. Díky VPN se také můžeme dozvědět různé informační fráze z akustických majáků – např. na poštách, vlakových nádražích či magistrátních budovách. Jsou tam informace např. o tom, kde se nachází pokladna či informace pro veřejnost. 


Při samostatném pohybu je důležité i bezpečné přecházení na přechodech pro chodce. Podstatné jsou přechody, které jsou označeny (semafory) akustickým signálem, některé přechody jsou však vypínány. Bez toho, aniž by měl člověk vysílač VPN, tak akustické upozornění nespustí. Vysílačka tedy aktivuje akustický signál na semaforu, aby se dalo bezpečně přejít. Vysílačka je přenosná na celém území ČR.


Funkce tlačítek:

Tlačítko 1: Spouští základní informaci o názvu budovy či úvodní znělku, 

Tlačítko 2: Vyvolá doplňkovou informaci pro lepší orientaci.

Tlačítko 3: Informuje o číslu dopravního prostředku a jeho směru.

Tlačítko 4: Potvrzuje řidiči nástup nevidomého do dopravního prostředku.

Tlačítko 5: Aktivuje akustické signalizace na přechodech.

Tlačítko 6: Aktivuje doplňkové klávesnice některých typů elektronických informačních stojanů s hlasovým výstupem.

Více informací o VPN02: http://www.apex-jesenice.cz/tyfloset9.php?lang=czKomentáře