Vnímání světa okolo nás je převážně založeno na vizuálním vjemu. Takže si můžeme spojovat předměty s jejich barvami – žlutá jako sluníčko, zelená jako tráva. Záleží tedy na tom, jak máme rozvinutou vizuální paměť. V případě lidí se zrakovým postižením je tedy vnímání barev odvislé od toho, kdy přišli o zrak. Pokud ve věku, kdy už umíme přirovnat barvu ke konkrétnímu předmětu a máme dokonalou představu o tom, jaké je základní spektrum barev, tak i po ztrátě zraku si udržujeme pojem o tom, jak barva vypadá.
Avšak, když se člověk narodí zcela nevidomý, tak pro něj vizuální informace nemá žádný smysl. Nevidomý člověk od narození zná sice názvy barev, ale neumí k nim nic konkrétního přirovnat. Takový člověk umí popsat svět skrze hmat, sluch, čich nikoli přes zrakový vjem.
Ale i lidé se zrakovým hendikepem, ať jsou zcela nevidomí či mají jiný stupeň zrakové vady potřebují nebo chtějí mít možnost barvy identifikovat. Protože i lidé se zrakovým hendikepem chtějí, aby jim k sobě ladily ponožky, ženy si rády kupují módní kousky, které chtějí barevně sladit např. s botami či kabelkou. Poznat barvy je také důležité při třídění prádla před jeho praním. Také jistě nechcete míchat barevné prádlo s bílým.
Existují tzv. indikátory barev, které můžeme pořídit ve variantě lacinější a to pod názvem Colorino, které je mimo jiné také indikátorem světla. Rozpozná více než 100 barevných odstínů. Ovládá se pomocí dvou tlačítek, Intenzitu světla oznamuje v 10.000 různých tónech. Jeho cena je 6 000 Kč a koupit ho můžete zde:
https://eshop.tyflopomucky.cz/mainform.aspx?rowfilter=true&search=colorino&page=1
Dalším rozlišovačem barev je tzv. Colorstar (dříve známý jako ColorTest) – tento je podstatně dražší, stojí 17 900 Kč. Avšak rozpoznává téměř 1000 barevných odstínů, barvy porovnává, detekuje intenzitu a barvu světla, rozpoznává vzory. Colorstar komunikuje zřetelným a přirozeným hlasem. Tóny a melodie provázející jednotlivé uživatelské kroky jsou intuitivní a lehce odlišitelné:
https://eshop.tyflopomucky.cz/indikator-barev-colorstar-0346/
Indikátor stačí přiložit na povrch předmětu, u kterého chceme znát barvu, stisknout příslušné tlačítko a hlasový výstup poví, co je to za barvu.
Práci s pomůckou lze vidět na YouTube kanálu: blindicka youtube colortest
Na obě výše zmíněné pomůcky lze žádat o příspěvek na zvláštní pomůcku na Úřadu práce. Co je zvláštní pomůcka se dočtete v článku Zvláštní pomůcka a její financování (blindicka.com)
Pomůcka, která má více funkcí, a jednou z nich je i rozpoznávání barev, je Mluvík. Kdy rozeznává barvu, její jas, ale i sytost. Mluvík se ovládá pomocí jednoho jediného tlačítka. Mezi základní funkce patří hodiny s kalendářem (dny v týdnu), budíkem a automatickými hlášeními.
Dále Mluvík umí změřit tělesnou teplotu, a teplotu v místnosti, a to prostřednictvím odpojitelné sondy. Sondu na rozpoznání barev je třeba si dokoupit: https://eshop.tyflopomucky.cz/teplomer-mluvik-mlv01a-1-0895/
Další metodou, jak poznat barvu, je využití nějaké aplikace s touto funkcí v mobilním telefonu, kdy nám hlasový výstup poví, co přibližně za barvu před námi leží. Aplikace, které toto umí jsou:
1. Seeing AI – aplikace má jako jeden ze svých kanálů právě rozpoznání barev (více o aplikaci zde: Seeing AI – Mluvící kamera pro nevidomé (blindicka.com)
2. Envision AI – kde v panelu Obecné nalezneme položku Rozpoznat barvy. Více o aplikaci zde: Aplikace Envision Ai (blindicka.com)
3. Seeing Assistant Home – jednou z funkcí této aplikace je také Rozpoznávat barvy, více o aplikaci zde: Seeing Assistant Home – všestranný mobilní pomocník | Tyflokabinet Praha
Nutno říci, že rozpoznávání barev skrze aplikace je opravdu velmi orientační. Hodně záleží na kvalitě fotoaparátu v mobilním telefonu, na kvalitě toho, co chceme barevně rozpoznat, ale také samozřejmě na světelných podmínkách.
Funkci indikátoru barev má i pomůcka OrCam My Eye, která primárně slouží jako čtečka tištěné předlohy. Nicméně je schopná určit barvu při namíření na předmět, u kterého chceme barvu zjistit. I u této pomůcky je barva velmi orientační, záleží opět na kvalitě osvětlení a podmínkách, kde předmět snímáme. Kvalita je srovnatelná s jmenovanými aplikacemi. Více o pomůcce zde: OrCam MyEye ORCAM MYEYE - Pomáháme lidem, kteří jsou slepí nebo slabozrací (orcameye.cz)
Pokud chcete co nejpřesněji zjistit danou barvu či její odstín, pak je praktičtější využít kompenzační pomůcky popsané výše.
Komentáře
Okomentovat