Vánoční příprava se zrakovým postižením II

 

Jelikož jsou přípravy na Vánoce v plném proudu, a tak i já budu pokračovat s adventní náladou v podobě dalšího vyprávění, které vám přiblíží atmosféru u nás doma. V předchozím textu jsme si pověděli něco o výběru dárků, o uklízení a o pečení cukroví. Pojďme se tedy podívat, co se u nás ještě děje…


Linda před vánočním stromkem


Světýlek není nikdy dost

Občas se zamýšlím nad tím, že když jsem schopná ještě vnímat světlo, že by mi vyhovovaly americké Vánoce, jelikož tam je typické mít hodně světel na domech, v oknech či v obchodních domech. Věřím, že to by bylo něco pro mě. Naštěstí moje dcera má tohle asi po mně, a také miluje vše, co svítí. Pro ni je to radost jako pro dítě, pro mě je to radost, že to vidím. A tak, co se týká vánoční výzdoby, tak je u nás vítaná ta, co nějakým způsobem svítí. Máme tedy svíčky, stromečky, různé panáčky s LED žárovkami, ale samozřejmě nesmí chybět i pár světelných řetězů. Najdete u nás osvětlení bílé, ale i žluté. Řekla bych, že v obývacím pokoji máme světla dostatek, a to tam ještě není vánoční stromeček 😊. 


První papírové řetězy

Když jsem byla malá, tak největší předvánoční radostí byla výroba řetězů z barevných papírů. A to stříháním papíru na proužky, které se lepí do tvaru kolečka a přilepují k sobě, vzniká řetěz, který může být dlouhý, jak chcete. A letos jsme společně s dcerou vyráběly náš první společný. Pravda, já na to nevidím, dcera je malá. Měly jsme proužky hodně podobné. To nám však vůbec nevadilo. Jeden konec proužku byl úzký, druhý zase široký ale hlavně, že to šlo slepit k sobě. Kolečka jsou, řekněme, nestejně velká, za to originální. Řetězy se tedy povedly a visí různě po bytě. 


Balení dárků

Dostávám dotazy, kdo mi balí dárky, když na to nevidím? Balím si je sama, a dokonce je balím i manželovi. Ten mi je nápomocný, že mi stříhá lepenku na kousky, což je, podle mě, největší zdržování při balení dárků. Moje rada zní: dostatečné množství papíru a velké kusy lepenky. Snažím se vždy, abych kolem dárku měla dostatečné množství papíru. Pak systematicky překládám papír a balím tak, aby všechny strany byly zakryty. Samozřejmě, že pravidelné dárky, jako knihy, CD, krabice, jdou velmi dobře zabalit. Horší je to s dárky amorfními (např. plyšový jednorožec). Tam je třeba dárek obalit, papír připevnit a postupovat po částech – zakrýt spodní část, přilepit, pak pokračovat k horní části, opět zalepit. Největším přítelem v tomto procesu balení je lepenka, a to ve velkém množství. Snažím se, aby vše bylo rovné a hladké, pak to snad i dobře vypadá. 


Vosí hnízda či včelí úly?

V minulém článku na téma Vánoc jsem psala, že pečení cukroví mě zcela nenaplňuje. Vyžaduje velkou časovou dotaci a soustředění. Posléze je na konci malá hrstka cukroví. Ta, když se slepí, tak je ještě menší. Ovšem opačný přístup mám k výrobě vosích hnízd či včelích úlků – vyberte si, jak jim chcete říkat 😊. To je moje oblíbené vánoční cukroví a ani výroba tolik času nezabere. Všechny potřebné přísady rozmixuji v kuchyňském robotu, pak už stačí plnit formičky. Máme doma plastové otevírací, které se mi na práci poslepu osvědčily nejvíce. Chutná nám hlavně to těsto, a tak krémem neplním. Vaječný likér si můžeme dát do skleničky vedle 😊. 


Pohádky a písničky

K atmosféře Vánoc určitě patří různé pohádky, vánoční filmy, koledy a písničky. Díky tomu, že dnes již existuje audio popis pro nevidomé, tak si lze vychutnat štědrovečerní pohádku bez toho, aniž by musel někdo komentovat, co se na obrazovce děje. Díky výpočetní technice můžeme poslouchat obsah různých streamovacích služeb, a tak si vychutnávat koledy a různé songy. Osobně raději vyhledávám opět zahraniční písničky, zbožňuji takové ty typické „odrhovačky“ jako Wham a Mariah Carey. 

Pro lidi se zrakovým hendikepem existuje konference Komentované filmy, kde jistě během svátků vánočních přibyde spousta filmů s touto tématikou. Ti, co rádi čtou, mohou navštívit knihovny určené pro zrakově postižené, a tak si stahovat příběhy s vánoční tématikou.

Užívejte stále adventní čas, předpověď počasí slibuje na svátky vánoční sníh a mráz. Ani nepamatuji, kdy byla naposledy na Štědrý den sněhová pokrývka. K dokreslení atmosféry by to bylo moc hezké nadělení. 

Na téma vánočních příprav si se mnou povídal redaktor Plzeňského deníku, k přečtení na odkaze: Dárky vybírám rukama, pečení cukroví je řehole, říká nevidomá žena - Plzeňský deník (denik.cz)


Komentáře