Bílá hůl a mrznoucí ruce

 Ti, kteří využívají při prostorové orientaci a samostatném pohybu bílou hůl a vodicího psa, tak často pociťují diskomfort v oblasti svých rukou. Prsty na rukou jsou velmi často prokřehlé a zmrzlé, a to nemusí být pouze v období zimních měsíců, ale prakticky celý rok, když jsou teploty během dne nižší. Zhoršuje se cirkulace krve v konečcích prstů. Také může zkondenzovat vlhkost či pot v rukavicích, co nosíme. Voda totiž vede teplo mnohem efektivněji než vzduch, a tak se zima zvenku snadněji přes promočený textil dostane k našim prstům. Přinášíme tedy pár tipů, jak si zkvalitnit chození s bílou holí či vodicím psem v chladnějších dnech roku.


Na obrázku je záběr na ruce. Pravá drží červenobílou hůl a levá bílou hůl.


Rukavice

Někdo je na chladnější teploty citlivější, jiný to snáší lépe. Nicméně se shodneme na tom, že ruce do kapes si lidé, co využívají bílou hůl, prostě nedají. Je jasné, že pro pevný a pohodlný úchop hole se nehodí kluzké, pletené, tlusté rukavice. Ani palčáky a fleesové rukavice nejsou úplně vhodné k efektivnímu držení hole. Jedná se však o doporučení, jelikož jsou mezi námi ti, kteří chůzi s takovými rukavicemi zvládají.

Mnoho lidí má rádo kožené tenké rukavice se zateplením uvnitř, pro držení hole určitě obstojí, problém nastává, pokud je mokré počasí a rukavice nasáknou vodu. Proto instruktoři prostorové orientace Tyfloservisu doporučují rukavice prstové, nejlépe z moderních materiálů s membránou proti vodě a větru. Dají se dobře koupit ve sportovních potřebách (např. Decathlon), kde se dají pořídit za přijatelnou cenu.

Dají se vybírat v sekci pro běžecké lyžování, často mají na spodní straně prstů protiskluzovou úpravu + na ukazováčku kousek materiálu na kontakt s obrazovkou dotykového telefonu. To pak umožňuje přijmout hovor bez sundání rukavice, avšak na delší práci na obrazovce to není. Pozornost si jistě zaslouží rukavice na střelbu ze zmíněného Decathlonu od firmy Solognac. Tyto rukavice jsou tenké, takže kontakt s holí více připomíná úchop bez rukavice: Rukavice hřejivé 500 zelené SOLOGNAC - Decathlon

Pro milovníky módy zmiňme i barvu rukavic. Pro běžecké lyžování a sportovní střelbu jsou rukavice často černé, pro loveckou střelbu jsou v barvě khaki, což nemusí být pro každého esteticky přijatelné.
 

Zvláštní kategorii tvoří rukavice tříprsté, tedy hybrid mezi palčáky a prstovými rukavicemi. I s těmito rukavicemi se dá bílá hůl dobře držet, jde o teplejší rukavice, zde však může být rozhodující cena – ta je vyšší.


Hřejivé polštářky

Při snaze zahřát si ruce, můžeme také použít hřejivé polštářky (jednorázové) – k zakoupení také v Decathlonu: https://www.decathlon.cz/p/hrejive-polstarky-30-ks/_/R-p-161197?mc=8373954&gclid=EAIaIQobChMI3vG4rN_x_AIVDJayCh0gwQ8BEAQYAiABEgIZgfD_BwE )


Je lepší pořídit polštářky malé velikosti. Ideální je, aby byly balené v páru. Další doporučení na polštářky: 

https://www.aurashop.cz/anglie/pro-jezdce/boty-jezdecke-perka/prislusenstvi/hrejive-polstarky-do-bot-only-hot-12724.html?gclid=EAIaIQobChMI3vG4rN_x_AIVDJayCh0gwQ8BEAQYAyABEgKNDfD_BwE   

Naopak se neosvědčily gelové hřejivé polštářky, jsou velké a je s nimi složitá manipulace. 

Dalším tipem pro ty, kteří opravdu trpí hodně zmrzlými prsty, jsou vyhřívané rukavice prstové: https://ecoprodukt.cz/p/78405-vyhrivane-univerzalni-rukavice-glovii-glb-velikost-s-m-18647?utm_campaign=zbozi&utm_medium=cpc&utm_source=zbozi&utm_term=18647 

Je potřeba zvolit raději typ prstový s nepříliš tlustou vrstvou, která by bránila kvalitnímu držení rukojeti bílé hole: https://www.bezdoteku.cz/vyhrivane-rukavice-na-kolo-panske-cerne--savior-vel--l/

Obecně platí, že je lepší si produkt vyzkoušet přímo na prodejně, jak nám sedí či vyhovuje. Avšak v dnešní době nabízejí e-shopy vrácení zboží zdarma zpět na prodejnu, tak není třeba se bát objednat i online. I tak se osvědčuje, že kolikrát v terénu pomůže i kombinace výše zmiňovaného, např. kvalitní rukavice + mít v případě potřeby polštářky pro zahřátí. 

Za užitečné sdílení informací děkujeme kolegům z dalších krajských středisek Tyfloservisu: www.tyfloservis.cz


Komentáře