Začátkem listopadu 2024 jsem se účastnila workshopu na Západočeské univerzitě, kde vývojář z Rumunska představil edukativní prostředek sloužící nevidomým. Ráda bych vám popsala princip a pár mých postřehů z této akce.
Jaký je to nástroj?
Myšlenkou, která byla u zrodu pomoci nevidomým v Rumunsku, a to hlavně dětem, bylo dostat mezi ně nástroj, pomocí kterého by se mohly vzdělávat. Podle pána, který pomůcku představil, vytvořil a distribuuje její myšlenku, je v Rumunsku až 50 % dětí nevidomých negramotných. Hodně dětí s postižením je ohroženo chudobou a sociálním vyloučením. V Rumunsku mají obecně problém s inkluzivním vzděláváním dětí s postižením, který vede k tomu, že tyto děti nemají adekvátní pomůcky svému hendikepu, ani přístup k vzdělávacím programům. Proto se snažil tento vývojář přijít s nástrojem, který by mohl pomoci při vzdělávání těchto dětí v domácím prostředí.
Hlavní myšlenkou je tedy to, aby se děti naučily samostatně studovat. Co se týče této rumunské inovace, tak se nejedná přímo o pomůcku, ale o propojení haptického se sluchovým. Základem je vlastnit chytrý mobilní telefon, t.č. iPhone (OS iOS). Na systém Android bude aplikace k dispozici za pár měsíců. Z AppStore je třeba stáhnout aplikaci Tactile Images Reader.
K této aplikaci existuje webová stránka: Home - Tactile Images Encyclopedia
Ti, kteří pracují se zrakově postiženými sem nahrají obrázky. Tyto obrázky musí však být dle nějakého vektorového měřítka tak, aby tam mohly být nahrány. Jedná se o princip hmatové grafiky, která je doplněna popisem o jejím obsahu. Je to vytváření personalizovaných kreseb k trénování pozornosti a paměti nevidomých dětí.
Člověk tedy vytvoří ke kresbám správné měřítko, proporce, popíše a vytvoří detaily, např. moucha – všechny nohy křídla, veškeré detaily, co hmyz má. Takto upravená fotka se uloží do databáze tak, že ke knihovně budou mít přístup lidé z různých zemí na světě.
Vytvoří se QR kód, opět to dělá, dejme tomu instruktor, kam dá veškeré informace o daném obrázku, který bude sloužit jako hmatová grafika. Ten, kdo vlastní fuser (zařízení na reliéfní tisk), pak si obrázek vytiskne tak, že bude haptický. Posléze přiloží nevidomý na obrázek mobilní telefon. Když bude držet mobil v ruce a přejíždět po obrázku náhledem fotoaparátu a dotýkat se prstem, pak mu bude aplikace povídat, nač na tom hmatném obrázku sahá. Tj. když budu prstem sahat na nohy mouchy, řekne to, že je to pravá noha mouchy. Ovšem, je třeba, aby ten, kdo obrázek připravil, všechno tohle dobře udělal, veškerý tento popis tedy závisí na vidícím a je obsažen v tom QR kódu, co je k obrázku přiřazen. Informace pak slyšíme z našeho mobilního telefonu. Aktuálně databáze obrázků je v angličtině.
Ti, co nevlastní fuser, si vytisknou obrázek klasicky na tiskárně (PDF) a použijí např. konturpastu na to, aby obrázek učinili hmatným. Protože pořízení reliéfní tiskárny je finančně nákladné, pan vývojář se svým týmem by chtěl vyvinout cenově dostupný fuser pro všechny na bázi vody a jednoduchého designu, aby jej mohl distribuovat po celém světě.
Knihovna obsahuje velké množství již vytvořených obrázků, které stačí pouze vytisknout – jsou tam mapy, objekty či vozidla. Je tedy ale třeba, aby někdo tvořil obrázky, pak je tiskl na fuseru ale také, aby měly dobrý popis, ale hlavně, aby zatím měli všichni iPhone, posléze chytrý telefon podporující aplikaci.
Samotní vývojáři hmatné vytvořené obrázky k dispozici nemají, netisknou je, ani neprodávají. Pracují s myšlenkou, že každého zajímá něco jiného, a tak jsou obrázky osobní. Tudíž, kdyby měli sadu, která by byla, dejme tomu, na prodej, tak by její obsah nemusel zaujmout všechny, kdo by si jej prohlížel. Proto tedy každý sám dle toho, co jej zajímá, si vytiskne obrázek, a bude se tak vzdělávat.
Mé postřehy
Jistě kvituji každou myšlenku, která se snaží pomoci ve vzdělávání nevidomých. Pokud je v Rumunsku sociální situace tak těžká stran lidí s postižením, tak nevím, zda opravdu v každé rodině bude k dispozici chytrý telefon. Fuser mít každá rodina nemusí, a ani nemá, projekt nabízí návod, jak kontury obtahovat pomocí lepidla a injekční stříkačky. Pán hovořil o vzdálených lokalitách na periferii Rumunska, kam se těžko dostává, tak informace v podobě obrázků lze dostat i sem. I zde však mi přijde na mysl, jak je to v takových rodinách s kvalitním připojením k internetu a dostačujícím výpočetním vybavením. Rumunský vývojář tedy cílí právě i na další země jako jsou Indie či africké země, kde si kladu opět stejné otázky o přístupu k adekvátnímu vybavení.
Pro české instruktory (pedagogy) a uživatele by mohlo být limitující, že obrázky, co jsou k dispozici, jsou anglicky. Ale těm, kteří cizí jazyk nedělá problém, by databáze mohla posloužit velmi dobře k objevování věcí, které zrakem nemohli pojmout. Pro někoho by mohlo být motoricky náročnější držet mobil, a ještě hmatat po obrázku. Zároveň tedy vstřebávat informace hmatové a sluchové, což jak jsem psala, není vždy tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ne každý umí efektivně vnímat hmatem, ne každý umí vstřebávat informace sluchem.
Další svízel by mohl být při editaci samotného obrázků do knihovny. Přece jen to, dle mě, vyžaduje větší uživatelskou zručnost, ale také časovou náročnost pro tvůrce. Jistě, je zde možnost využít překladač při editaci a práci na webu, ale i tak je proces zdlouhavý. Je tedy třeba vytvořit obrázek dle předem stanovených pravidel, aby byl v důsledku dobře hapticky přívětivý, a ještě dodat k tomuto legendu edukativního charakteru.
Jistě má tento nástroj potenciál, jak dostat informace o světě k někomu, kdo nevidí, a ještě nemá přístup ke vzdělání. Nebudu predikovat, kolik lidí po světě tento nástroj využije, ale pán z Rumunska uvítá, když se informace o jeho snaze rozšíří do komunity nevidomých, a kdyby oslovila jednoho, tak to pro něj má smysl. Na svém blogu sdílím vše, co lze, ohledně života se zrakovým postižením, a tak předávám tuto informaci dále a věřím, že i vám přijde minimálně zajímává. A kdo ví, třeba někomu i praktická a využije nabízené prostředky ke vzdělávání lidí se zrakovým hendikepem.
Komentáře
Okomentovat