Open House Praha: Letos proběhne již 10. ročník

Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 13. do 19. května 2024. Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní festival zdarma 115 budov na celém území hlavního města. Festival nabízí i bohatý program pro lidi se zrakovým hendikepem.

Žena s bílou holí jde prázdnou ulicí, je k nám zády.. Po obou stranách jsou domy. V dálce jsou vidět mrakodrapy.  Vytvořeno pomocí AI

I v letošním ročníku se organizátoři snaží bořit bariéry a otevřít město pro všechny. Přístupnost je jedním z hlavních témat a prolínat se bude napříč celým programem – ať už formou speciálních prohlídek pro návštěvníky se zrakovým postižením, neslyšící a děti, debaty o přístupnosti města, workshopu věnovanému fyzické přístupnosti budov či interaktivní městské hry Open Senses. Tu připravují ve spolupráci s Open House Praha na festivalový víkend studenti Katedry arts managementu VŠE a jejím cílem bude, vyzkoušet si na vlastní kůži, jakým výzvám musí každodenně čelit lidé s různými formami hendikepu při pohybu po městě.

 

„Pro lidi se zrakovým hendikepem nabízíme již pátým rokem zdarma v rámci festivalového víkendu prohlídky vybraných festivalových objektů. Letos mohou s námi navštívit palác ARA, Vinohradskou sokolovnu, Strahovský klášter, budovu bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenskou 1, hotel Mama Shelter Prague nebo Zámek Troja. Kromě 3D modelů budov a haptických plánů okolí nově vytiskneme informace o budovách v Braillově písmu. Naši speciálně proškolení průvodci se budou skupinám návštěvníků věnovat, přiblíží jim nejen historii a architekturu budov, ale také je nechají zažít si prostory všemi smysly,“ říká Klára Veselá, ředitelka festivalu Open House Praha.¨


Speciální prohlídky budov se uskuteční o víkendu 18. a 19. května ve spolupráci se Střediskem Teiresiás Masarykovy Univerzity (Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky) a Střediskem pro podporu studentů se specifickými potřebami ELSA ČVUT. Partnerem interaktivní městské hry je SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR). Vstup na prohlídky je zdarma bez nutnosti předchozí registrace. Ve všech budovách bude návštěvníkům umožněn vstup v doprovodu vodicích či asistenčních psů.  


Více o festivalu na odkaze: https://www.openhousepraha.cz/festival-2024/bez-barier/


Program pro nevidomé: https://www.openhousepraha.cz/festival-2024/bez-barier/program-pro-nevidome/


Hry Open Sense: https://www.openhousepraha.cz/festival-2024/open-senses/


Komentáře