Cena Mosty 2021 – slavnostní odpoledne a setkání s vzácnými hosty

Byla jsem nominována na cenu MOSTY, kterou letos již po devatenácté vyhlašovala a udělovala Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky. Smyslem ceny je ocenit aktivity či osobnosti, které významným způsobem zlepšují kvalitu života osob se zdravotním postižením v České republice. Jaké bylo slavnostní předání cen se dozvíte v následujícím textu.


Linda sedí v Labském sále Kongresového centra Aldis v Hradci Královém (předávání cen Mosty 2021)


Oznámení

Někdy v polovině února jsem se přes sociální sítě dozvěděla, že jsem postoupila do užší nominace na Cenu Mosty, a to v kategorii Zvláštní cena. Měla jsem nesmírnou radost, jelikož už samotná nominace je pro mě velkou motivací pokračovat v práci stran osvěty zrakového postižení. V následném oficiálním oznámení jsem se dozvěděla, že slavnostní vyhlášení proběhne 24. 5. 2022 V Hradci Králové v Kongresovém centru Aldis. 

Záštitu nad 19. ročníkem převzali předseda Vlády ČR pan Petr Fiala, hejtman Královehradeckého kraje pan Martin Červíček a primátor statutárního města Hradec Králové pan Alexandr Hrabálek. Kromě předsedy Vlády se slavnostního vyhlášení zúčastnili všichni zbylí jmenovaní. Patronkou ceny je paní Livia Klausová, která se udílení cen osobně účastní již od roku 2007. Paní Klausová se chtěla osobně setkat a pohovořit se všemi nominovanými. K tomuto setkání došlo před zahájením ceremoniálu.


Setkání s první dámou

V úterý ráno – 24. 5. 2022 – jsme se s manželem vydali na cestu do Hradce. Přece jen cesta z Plzně do Hradce Králové trvá poměrně dlouho, bylo třeba počítat i s nějakými přestávkami, a také jsme chtěli mít časovou rezervu. Setkání s paní Livií probíhalo od 14:30. Cesta ubíhala dobře, a tak jsme dorazili tak, abychom stihli prohlédnout prostory, zjistit, kde se jaká část programu bude odehrávat, a mohli vyrazit do menšího sálku na posezení s bývalou první dámou. 

Paní Livie je velmi energická, distingovaná a vřelá dáma. Hned, jak vešla do místnosti, tak ji naplnila svojí energií a přítomností. Přišla v doprovodu předsedy NRZP ČR Mgr. Václava Krásy. Všichni nominovaní se představili, řekli informace o sobě, a hlavně o práci, kterou dělají, čemu se věnují a jak pomáhají vůči lidem se zdravotním postižením.
 

Velmi mě zahřálo na srdci, když mi manžel řekl, že paní Livie zúčastněně pokyvovala, když jsem hovořila o sobě a o tom, čemu se věnuji – o tom, že mám sama těžké zrakové postižení a snažím se pomáhat těm, kteří o zrak přišli či přicházejí. Závěrem nás všechny paní Livie obešla a podala nám ruku, byla opravdu velmi vřelá a příjemná. 


Slavnostní předání

Celým ceremoniálem provázel moderátor Aleš Cibulka. Ten byl vtipný a pohotový, dokázal briskně reagovat na aktuální situace, které byly mimo scénář a bylo se třeba s nimi vypořádat. V sále seděli různí hosté stran politické, podnikatelské či showbyznysové honorace. O hudební doprovod se hned v úvodu postaral Felix Slováček se svou hrou na saxofon, která byla fenomenální. Zvlášť se mi líbila jeho verze k titulní písni seriálu Cirkus Humberto. 

Celkem se vyhlašovalo pět kategorií, mezi kterými byl vždy hudební vstup. Hudební vložky měla na starost v tento slavnostní den zpěvačka Helena Vondráčková. Helena nevynechala hity jako Lásko má, já stůňu, Dlouhá noc či hit filmu S tebou mě baví svět Sladké mámení. Na podiu se střídali ocenění, ale také všichni nominovaní, kteří přebírali překrásné diplomy. 

Moje kategorie byla až čtvrtá, tak nervozita narůstala, jak minuty ubíhaly. Když byl vyhlášen hlavní vítěz v mojí kategorii, tak o pár minut později jsme my ostatní nominovaní byli vyzváni, abychom přišli na pódium. I tam mě doprovodil manžel. Dostali jsme zmiňované diplomy, kdy mě překvapila jeho velikost, zavřený je velký A3, pokud jej držíte otevřený, pak má velikost A2. Každý, kdo byl na pódiu, dostal možnost promluvit a poděkovat. I já jsem toto využila a poděkovala mému manželovi za jeho pomoc, ale také všem, co mě podporují, a hlavně vám všem, co čtete tyto řádky a moje příspěvky na sociálních sítích. Ještě bylo třeba vyfotit nominované, jejich diplomy a úsměvy, a mohli jsme se opět usadit mezi hosty v sále. Autorem pamětních diplomů je akademický malíř Otakar Tragan. Co se týče počtu hostů, tak moderátor zmínil něco kolem 400 lidí v sále. 


Dojmy a pocity

Celý den byl pro mě dokonalým zážitkem. Atmosféra se nesla ve velmi příjemném duchu, celé slavnostní předávání bylo perfektně zorganizované. Zdravotně postižení měli velkou oporu a obdiv od lidí a hostů v sále, kteří ocenili práci, nasazení a aktivity, které děláme, i když máme sami zdravotní omezení. Chvílemi byly projevy velmi dojemné a emotivní. Jsem velmi ráda, že jsem mohla zažít tuto výjimečnou atmosféru, vážím si ocenění mojí práce v podobě krásného diplomu a setkání s paní Livií, které mi vykouzlilo úsměv na rtech. 


Odkazy:

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR: https://nrzp.cz/

Cena Mosty: https://nrzp.cz/cena-mosty/Komentáře