Můj vlak – aplikace přístupná zrakově postiženým

Již dříve jsem psala článek na téma navigačních aplikací pro zrakově postižené, které jsou friendly pro používání zrakově znevýhodněnými a jejich asistivními technologiemi. V tomto textu jsem se zaměřila na aplikaci Můj vlak, která je produktem Českých drah, a.s.. Aplikaci jsem prošla poměrně podrobně, avšak nevyužila jsem možnost registrace, tudíž jsem nemohla vyzkoušet proces nákupu jízdenek přes tuto aplikaci. Tento popis je spíše pro rekreační uživatele, kterým stačí zjistit odjezdy/příjezdy, nástupiště, dobu jízdy aj. Také může sloužit těm, kteří se chtějí dozvědět, co aplikace nabízí, než ji začnou aktivně využívat. 


Linda v kolejišti před lokomotivou


Můj vlak: aplikace je dostupná pro iOS: ‎Můj vlak v App Storu (apple.com),

tak i pro Android: Můj vlak – Aplikace na Google Play


Aplikace má v dolní liště pět panelů: spojení, vlak, stanice, jízdenky a více. 

1. Spojení – vyhledávání vlakového spoje – je třeba vybrat Odkud a Kam. Lze vepsat ručně, či vybírat dle toho, co nám našeptá. lze vybrat konkrétně Plzeň, hl. nádraží, či např. jen obecně Plzeň, pak bude výsledků více a bude třeba se jimi prokousat. 

Odjez – lze vybrat nyní, nebo dle toho, kdy chceme jet, den/čas. 

Cestující – lze volit mezi dětmi, důchodci, studenty, sleva, bez slevy – vidíme orientační cenu jízdného, abychom měli představu o ceně. Když vybereme volbu dospělí 26 – 64 let, je třeba vybrat počet osob – dělá se tlačítkem zvýšit počet o jedna, pak zase o jedna, budou dva atd. Lze si pomocí VO kontrolovat, co máme zvolené, pak stačí volbu potvrdit tlačítkem Potvrdit. 

Zobrazit pokročilé parametry – lze volit cestu s kolem, dětmi, vozíček, přímá spojení, lůžkové vlaky či stanice přes které chceme jet aj. 

Třída – lze volit – 1., 2. či business třída. když zadáme tyto parametry, stačí dát Hledat a vyjedou nám výsledky. 

Pod tlačítkem hledat – lze najít doporučená spojení, ta, která hledáme nejčastěji, postupně se mění dle toho, co vyhledáváme. Také se tam objeví spoje, které máme v oblíbených.

Pokud víme, že nějaký vlak budeme stále potřebovat, pak je lepší si jej uložit rovnou do oblíbených. 

Výsledky – vidíme typ vlaku, číslo, vzdálenost, doba jízdy, Když si vybereme konkrétní vlak, lze jej otevřít, poklepat, v dalším kroku lze koupit i jízdenku. 

Když máme výsledky seřazeny pod sebou, pak v pravém horním rohu je právě přidat/odebrat do/z oblíbených – jedná se právě o ono vyhledávání spoje, např. z Plzně hl.n. do Praha hl.n., také lze Sdílet – pomocí SMS, Whatsapp či Mail. Ten, co výsledky obdrží, zjistí, jaké vlaky dle výběru v kolik a kdy jedou.  

Když máme vlaky pod sebou seřazeny, pak si můžeme otevřít podrobné informace o nich (o konkrétním vlaku) – poklepeme a vidíme – odkud/kam, doba jízdy, číslo vlaku, zpoždění, koupit, výluka - v jakém úseku. 

Vidíme Odkud/Kam vlak jede – např. Plzeň, hl.n. a Praha, hl.n. – oboje jsou tlačítka. Když vybereme např. Plzeň, hl. n. – tak zjistíme odjezdy a směr z této stanice, také můžeme přepnout na příjezdy do této stanice. Vidíme, že jede vlak např. na Klatovy a čas, pod sebou jsou seřazeny vlaky, které v aktuálním čase odjíždí z Plzně hl. n. I tento výpis si můžeme přidat do oblíbených. 

Když se vrátíme o krok zpět na výpis vlaku, co nás zajímá, tak další informací je číslo a označení vlaku – EX567 – vidíme – palubní portál tj. informace o cestě vlaku - zpoždění, náhradní doprava, vidíme další stanici, dojezd do ní, vidíme příjezd do cílové stanice, ale můžeme si také nastavit stanici, kde budeme vystupovat, aplikace pošle oznámení, že se bude stanice blížit. Lze zjistit i počasí v cíli, nebo zakoupit jízdenku na MHD. Podle toho, jak vlak cestuje, tak se mění i informace o stanicích a příjezdu do nich. Je-li omezení provozu na trase, výluka, pak je dole tlačítko, kde se dozvíme úseky výluky. Palubní portál je aktivní cca 20 min. před odjezdem vlaku. 

Když vlak už není na cestě, nebo teprve pojede, pak tam není palubní portál, neb vlak ještě nevyjel – ale najdeme u vlaku jízdní řád, stanice a časy příjezdu, také omezení provozu na trase. 

Koupit – vidíme parametry jízdenky – počet cestujících, třída, lze přidat místenku, kola, zavazadla, parametry můžeme ještě upravit – posléze zaplatíme pomocí platební metody v našem mobilním telefonu.  

I u konkrétního vlaku, kterým pojedeme v čas a hodinu lze zapnout oblíbené, sdílet či notifikace.  


2. Vlak – zde již vybíráme konkrétní vlaky, např. ex a číslo, nebo os a číslo a název vlaku. můžeme napsat i jméno vlaku a vyhledat si údaje o něm. 

Vybrat vlak – vybereme podle názvu či čísla vlaku, např. Berounka – zde opět vidíme info o vlaku, zpoždění, další stanice, někdy je k dispozici jízdní řád – stanice plus doba dojezdu vlaku, také je tam omezení provozu na trase, např. výluka

Pod tlačítkem Vybrat vlak je ještě tlačítko Datum – vybereme dle preferencí. Pod těmito tlačítky jsou opět doporučené či oblíbené vlaky.


3. Stanice – vybereme stanici, lze pak zobrazit příjezdy/odjezdy do stanice. Také lze vybrat stanici se službou – ČD centrum, platba kartou, čekárna pro cestující aj. – je tu 41 možností; dále lze vybrat region 16 krajů. Pod možnostmi výběru máme opět doporučené stanice dle toho, co často hledáme. 


4. Jízdenky – zobrazují se zde zakoupené jízdenky, také lze nakoupit v eshopu ČD, vrácení a výměna dokladů – je zde ale třeba mít registraci u ČD. 


5. Více – aktuality, novinky, nastavení upozornění, jazyk, nápověda, o aplikaci aj.  Je to takové nastavení, kde najdeme: aktuality, jízdní řády offline, zasílání upozornění – při mimořádnostech, nákupu jízdenek, změna řazení aj.; doporučení přestupu, před výstupem, info o odjezdu, zvuk notifikací, jazyk, zpětná vazba aj. 

S aplikací se mi pracovalo velmi dobře, jak v iOS 14, tak i aktuálně na iOS 15 na iPhone 11 pro. Určitě bych tedy doporučila s ní pracovat všem, kteří potřebují informace z prostředí vlaků a Českých drah. 


Komentáře