Světluška: Půjčovna kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení – proces výpůjčky a hodnocení

Rozhodla jsem se jako člověk se zrakovým postižením vyzkoušet letos zřízenou půjčovnu Světlušky. V tomto textu se dozvíte celý proces vypůjčení – od typu pomůcky, čekací doby, podepsání smlouvy, ale i manipulačního poplatku.  

Linda obsluhuje stolní kamerovou lupu Vocatex


Pokud se člověk rozhodne si z půjčovny něco zapůjčit pak: na výběr byla možnost telefonicky zavolat či vyzkoušet rezervační formulář. Vyzkoušela jsem formulář, a to pomocí OS iOS na iPhone 11 (s JAWSem či NVDA na PC je vše také OK). Ve formuláři jsem vypsala moje údaje: jméno, příjmení, datum narození, adresa, telefon, email. Dále bylo nutné vybrat z katalogu pomůcku, v nabídce mají: Katalog pomůcek a sportovního vybavení | Světluška (rozhlas.cz)


Vybrala jsem Vocatex (stolní kamerová lupa) s tím, že nemám možnost si vyzvednout pomůcku na Vinohradech, tudíž bude třeba ji ke mně nějak doručit. 


Při té příležitosti si můžete též hned rezervovat nějakou další pomůcku, já jinou nevolila. Je třeba pak vybrat, jaké s pomůckou, kterou si chcete půjčit máte zkušenosti: S pomůckou umím pracovat, S pomůckou se sám/sama naučím pracovat, Mám někoho, kdo mě naučí s pomůckou pracovat, S pomůckou nemám zkušenosti a nemám v okolí nikoho, kdo by mi pomohl, Uvítám radu.


Pak je třeba zase napsat adresu, kam bude pomůcka dopravena a vybrat možnost, proč si pomůcku půjčuji: Pomůcku si potřebuji vyzkoušet. Pomůcku potřebuji, než si pořídím vlastní. Mám v plánu se s pomůckou naučit pracovat. Potřebuji pomůcku k práci/ve škole. Pomůcku potřebuji jen na určitý čas, Nemám nárok na příspěvek, ale pomůcku přesto potřebuji


Je možné také vybrat, zda dokončíte výpůjčku pomocí služby iSmlouva na chytrém telefonu, není třeba tisknout dokumenty .


Posléze se formulář ptá, jak preferujete být kontaktováni – telefon, mail, vše je třeba potvrdit v zaškrtávacím poli, je možno dopsat vlastní poznámku, či dát tip na pomůcku, kterou byste chtěli vyzkoušet, ale v nabídce není.

 

Doba výpůjčky se pak dá volit dle toho, jaký je důvod výpůjčky. Já volila měsíc, ale jde i 14 dní či dva měsíce i snad více. 


Je třeba také odsouhlasit tzv. servisní poplatek, tj. u dražších pomůcek 400 (taktéž u Vocatexu, který jsem chtěla zkusit). Ostatní pomůcky 200. U sportovního vybavení je to pak ještě jinak – detaily se dozvíte na webových stránkách půjčovny. 


Formulář se mi vyplňoval vcelku dobře, ale trvalo to déle, než jsem si myslela, za mě je příliš dlouhý a někoho by to mohlo odradit. Po odeslání formuláře se objeví hláška s tím, že děkují za formulář a že se ozvou ze Světlušky. Na zpětnou vazbu jsem čekala pár dní s tím, že posléze se ozvala na email Andrea Hlaváčková, která má klienty na starost, aby mi sdělila, že je ještě několik lidí přede mnou, že mě budou informovat, až budu na řadě. Objednávku jsem učinila 8. června 2021.


Zhruba 13. 7. 2021 se mi Světluška ozvala s tím, že pomůcka pro mě bude brzy připravena. Byla vytvořena smlouva o zápůjčce, kterou je třeba podepsat. Co se týče bodů ve smlouvě, tak dle mého, tam není nic nepochopitelného, nic redundantního, vše lze pochopit, práva a povinnosti stran jsou jasně vymezeny. 


Smlouvu lze vytisknout a podepsat, oskenovat a poslat podepsanou zpět do Světlušky. Je třeba zkontrolovat údaje, které jsou ve smlouvě. 


Také ale lze využít podepsání smlouvy online (aplikace iSmlouva), k čemuž je třeba ale míti vidící dozor. Jedná se o to, že přijde smlouva ve formátu, kam je třeba se podepsat prstem na obrazovku, krok je rychlý a jednoduchý. Podpis smlouvy je rázem potvrzen písemně, víme, s kým je smlouva uzavřena aj. Ale s odečítačem obrazovky to nelze. 


Pro ty, kteří nemají možnost vidícího asistenta, tedy doporučuji vytisknout smlouvu, podepsat a poslat oskenovanou zpět. 


Podpisem smlouvy je třeba pamatovat na to, že do 14 dnů je nutné uhradit manipulační poplatek, tj. 400 Kč u kamerové lupy, levnější pomůcky pak mají 200 Kč. 


V tomto kroku bych měla malou výtku, číslo účtu je v záhlaví smlouvy, avšak variabilní symbol je pak někde v těle zprávy, tak to bez kontroly zraku není moc komfortní, jelikož musíte tu smlouvu znova procházet a hledat platební údaje. Já osobně bych po podpisu smlouvy velmi ocenila mail s pokyny k platbě, kde by to bylo pěkně shrnuto, už jen pro efektivnější práci člověka bez zrakové kontroly. 


V dalších dnech již očekávejte zprávu od kurýra (DPD), že převzal do přepravy balík od Nadačního fondu Českého rozhlasu, další den přijde upřesnění času, kdy balík dorazí. U objemnějších zásilek, jako je Vocatex, doporučuji někoho, kdo balík došoupá do bytu. 

Já volila zápůjčku na měsíc, tedy 3 dny před koncem se ozve Světluška s tím, že se blíží konec zápůjčky, ať si vyberete den svozu DPD. Přijde opět potvrzující mail od dopravce na datum, čas je upřesněn v den svozu. Pomůcku jsem měla možnost krásně odzkoušet a udělat si představu, zda ji v životě využiju.  Určitě tedy mohu půjčovnu doporučit, i když čekací doba může být delší, ale s tím musí člověk počítat, když se na výpůjčku registruje. V mém případě mě čekací doba překvapila spíše pozitivně, čekala jsem, že to bude trvat ještě déle, že bude přede mnou více zájemců. Mně například zápůjčka velmi pomohla – jednak k rozhodnutí o pořízení si přístroje, ale opravdu se člověk detailně seznámí s funkcemi a posléze již bude mít představu o tom, jak pomůcka funguje a pracuje. Za mě Světlušce za tento počin všechny palce nahoru!

Odkaz: Světluška | Projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu 

Dodatek:

Spektra, v.d.n. – také půjčuje svoje pomůcky domů. Zde je však výpůjční doba pouze 7 dní, tudíž čekací doba není tak dlouhá. Zde se také podepisuje zápůjční smlouva, ale skládá se jistina 5 000 Kč, kdy po skončení zápůjčky se vrací 4 500 Kč. Poplatek tedy činí 500 Kč na týden: Zapůjčení - Spektra


Komentáře