Praktické pomůcky pro zrakově postižené + jejich videopopisy

    Dnešní příspěvek přináší pár tipů na kompenzační pomůcky sloužící zrakově postiženým. Mezi pomůckami se nachází ty, pomocí kterých lze pracovat s textem, rozhlížet se do dálky, zapisovat si pomocí Braillova bodového písma, rozpoznat barvy oděvu a pak také několik pomůcek, které oceníme hlavně při sebeobsluze v domácnosti. V textu najdete také odkazy na webové stránky, kde lze některé z pomůcek zakoupit a také malé video-návody, jak pomůcky vypadají a jak se s nimi pracuje.  

dvě stolní kamerové lupy

    „Kompenzační pomůckou pro těžce zrakově postižené se rozumí nástroj, přístroj nebo zařízení, speciálně vyrobené nebo speciálně upravené tak, aby svými vlastnostmi a možnostmi použití alespoň částečně kompenzovalo nedostatečnost způsobenou těžkým zrakovým postižením“ (BUBENÍČKOVÁ, H., KARÁSEK, P., PAVLÍČEK, R. Kompenzační pomůcky pro uživatele se zrakovým postižením. Brno: Tiskárna Helbich, 2012. ISBN 978-80-260-1538-3.).


Optické pomůcky

1. Monokuláry - jsou určeny hlavně k dívání se do dálky a čtení nápisů - názvy ulic nebo cedule. Nejznámější a nejoblíbenější pomůckou tohoto typu je prizmatický monokulár. Poskytuje vysokou kvalitu obrazu a umožňuje jemné a plynulé ostření od minimální vzdálenosti až do nekonečna. Osoby světloplaché ocení ve slunečných dnech tlumení nadbytečného světla, ke kterému dochází v závislosti na délce tubusu. Po nasazení předsádky s čočkou se změní zařízení v mikroskop. Díky velkému zvětšení textu umožňuje číst i lidem s centrálním výpadkem v zorném poli (1).

Monokulár from Honza Albrecht on Vimeo.


2. Kamerové lupy - jsou elektronické pomůcky sloužící ke čtení novin a knih, na některých lze vykonávat drobné ruční práce, malé opravy či podepisovat dokumenty či vyplňovat dotazníky. Stolní kamerové lupy jsou vhodné k delšímu čtení doma či v zaměstnání a lze pod nimi i psát nebo dělat drobnou práci. Zpravidla mají monitor a pohyblivý stolek, na kterém lze psát či mít položenou knihu (2).

Stolní kamerová lupa from Honza Albrecht on Vimeo.Sebeobsluha

3. Budík česky mluvící s teploměrem - česky oznamuje čas a pokojovou teplotu. Funkce hlášení každé hodiny.

Možnost nastavení buzení.

Budík česky mluvící s teploměrem from Honza Albrecht on Vimeo.


4. Indikátor hladiny - detekuje dvě úrovně kapaliny.

Občasné pípnutí a vibrace detekuje téměř plnou nádobu, rychlejší pípnutí a nepřetržitá vibrace značí stop nalévání – můžete tak nalévat čaj s mlékem, kávu s mlékem či čaj s rumem. Indikátor má integrované dva malé magnety, tím umožňuje jeho umístění na kovovou plochu, např. na lednici.

Indikátor hladiny from Honza Albrecht on Vimeo.5. Minutník mechanický hmatový – využíváme ho k organizaci času v kuchyni, po pěti minutách je nalepen hmatový prvek tak, aby nevidomý byl schopen nastavit odpočet na potřebný čas. 

Minutník mechanický hmatový from Honza Albrecht on Vimeo.


6. Párovač ponožek – pomůcka z ohebného plastu, kdy zůstanou ponožky pohromadě, lze v párovači ponožky prát či sušit a pak je pohodlně spojit a uložit do šuplíku. 

Párovač ponožek from Honza Albrecht on Vimeo.


7. Indikátor barev ColorStar – dříve známý jako ColorTest – je česky mluvící indikátor barev, Rozpoznává téměř 1000 barevných odstínů, barvy porovnává, detekuje intenzitu a barvu světla, rozpoznává vzory. Tóny a melodie provázející jednotlivé uživatelské kroky jsou intuitivní a lehce odlišitelné.   

Colortest from Honza Albrecht on Vimeo.Braillovo bodové písmo

8. Pichtův psací stroj - mechanický 6-bodový psací stroj pro nevidomé, slouží k zápisu Braillova bodového písma. Stroje mohou být levoruční, pravoruční a obouruční. 


Pichtův psací stroj from Honza Albrecht on Vimeo.

 

Zdroj:

(1 a 2) - BUBENÍČKOVÁ, Hana, KARÁSEK, Petr a PAVLÍČEK, Radek. Kompenzační pomůcky pro uživatele se zrakovým postižením. 1. vyd. Brno: TyfloCentrum Brno, 2012. 136 s. ISBN 978-80-260-1538-3.

Stolní kamerová lupa: ClearView C - Spektra

Prizmatický monokulár: Prizmatický monokulár 8x20 | Optikplus.cz | Online prodej oční optiky

Budík česky mluvící: Budík česky mluvící s teploměrem (tyflopomucky.cz)

Indikátor hladiny: Indikátor hladiny RNIB žlutý s magnetem (tyflopomucky.cz)

Minutník mechanický hmatový – Minutník mechanický hmatový C (tyflopomucky.cz)

Párovač ponožek - Párovač ponožek sada 10kusů (tyflopomucky.cz)

ColorStar - Indikátor barev - ColorStar (tyflopomucky.cz)

Pichtův psací stroj: Pichtův psací stroj STANDARD 1 OR (tyflopomucky.cz)


Komentáře