O této aplikaci jsem psala již v roce 2020, posléze v roce 2023 a teď se k ní opět vracím s popisem funkcí a tlačítek, která se v průběhu času změnila. Nicméně jako OCR tuto aplikaci stále preferuji před ostatními s obdobnými funkcemi.
O aplikaci
VDScan, dříve známá pod názvem Voice Dream Scanner, je aplikace na převod textu z tištěné předlohy tak, aby si jej zrakově postižený mohl přečíst např. pomocí svého hlasového výstupu v chytrém mobilním telefonu či tabletu. Aplikace je dostupná v Obchodě Play, tak i v AppStore, kde stojí 399 Kč (od roku 2023 zdražila cca o 150 Kč).
Aplikace tedy funguje výborně s Voice Overem, tak i s Talk Backem (Android Accessibility Suite). Aplikaci lze tedy používat k rozpoznávání nejrůznějších textů, ať jsou to knihy, různé dopisy či vyúčtování za energie. Zvládne rozpoznat i nápisy na potravinách, když si potřebujeme zjistit, co se např. v sáčku v potravince nachází. Aplikace se v telefonu zobrazuje pod názvem VDScan (iPhone 15 Pro, iOS 18.3).
Ke stažení:
AppStore: VDScan v App Storu
Google Play: Legere Scanner – Aplikace na Google Play
Jak s aplikací pracujeme?
Když máme aplikaci staženou, otevřeme ji. Zamíříme fotoaparát na předlohu, kterou chceme rozpoznat. Aplikace zobrazuje náhled v reálném čase.
Popis aplikace VDScan
Pravý horní roh:
Importovat fotografii – když chceme rozeznat text na obrázku, který máme uložený v aplikaci Fotky (v naší galerii fotek), vložíme ho.
Menu – zde je nastavení, nápověda, užitečné rady, hodnocení aplikace aj.
2/3 plochy vyplňuje pohled před námi na objekty zachycené fotoaparátem – pohled hledáčkem fotoaparátu.
Dolní lišta – pět tlačítek:
Detekce okrajů zapnuta/vypnuta – okraje stránky pro oříznutí, Svítilna vyp. / zap. - svítí - když poklepeme, přisvítí si na text
Pořídit snímek – vyfotíme předlohu (velké červené tlačítko)
Dávkový režim vypnuto – rychle zachytíme několik stránek najednou, nemusíme pracovat s každým zvlášť.
Automatické pořízení snímků zapnuto – automaticky zachytí text předlohy
Když chceme předlohu vyfotit, zamíříme na ní hledáčkem fotoaparátu, rozpoznání probíhá velmi rychle. Na obrazovce vidíme rozpoznaný text, pohybujeme se šviháním a VO čte, co rozpoznal.
Pod rozpoznaným obrazem jsou k dispozici tlačítka:
1. Zobrazit text nebo obrázek – pouze text či celý obrázek, z kterého byl text rozpoznán.
2. Nastavení hlasu – rychlost čtení, hlas aj. – podpora češtiny
3. Spustit – hlas, který jsme si nastavili nám čte rozpoznaný text
4. Exportovat – Sdílet obrázek, Sdílet text a Zkopírovat text
5. Další – možnosti jako Oříznout obrázek, Vylepšit obrázek, Vyfotit znovu či Smazat.
Na obrazovce s rozpoznaným textem máme ještě dole vlevo:
Zrušit – zrušíme rozpoznaný obrázek a vpravo Hotovo.
Když dáme Hotovo, tak sken uchováme. Uchované skeny – jsou posléze k dispozici na hlavní straně aplikace nad lištou pěti tlačítek, kde jsou seřazeny malé stránky vedle sebe uchovaných skenů (miniatur).
V aplikaci Scanner je tlačítko importovat fotografii – když je např. na fotce zachycený text, tzn. vyfotíme před sebou např., co je psáno na dveřích a pak si to necháme rozpoznat přes tuto aplikaci. Či si můžeme udělat snímek obrazovky, abychom si mohli posléze nechat text rozpoznat, např. nějaký recept na netu či něco, co víme, že je pouze dočasné a časem bychom to na internetu zpětně nedohledali.
Můžeme si také např. vyfotit název na čaji, konzervě, lécích či příbalový leták.
Oskenované texty lze uložit a posléze s nimi pracovat jako Word či PDF – tlačítko na uložení je vedle miniatur v liště s uchovanými skeny. Lze také tento text poslat do aplikace Voice Dream Reader.
I v liště miniatur lze skeny mazat, je tam na to příslušné tlačítko Smazat. VO vždy čte obsah miniatury, pohybujeme se šviháním. I akcemi rotoru lze provádět akce s miniaturami.
Závěr:
Budeme-li tedy potřebovat oskenovat nějakou tištěnou předlohu, můžeme si její obsah nechat rozpoznat, posléze nechat přečíst obsah předlohy, uložit jako soubor textový či PDF, a nakonec sdílet např. mailem či předlohu uložit k další práci do Souborů.
Aplikace Scanner nabízí tedy za přijatelnou finanční investici kvalitní OCR. Aplikace je plně lokalizovaná do českého jazyka, její ovládání je jednoduché, rozpoznání předlohy rychlé a poměrně přesné. Lze využít jak ke čtení dokumentů, tak informací na vizitkách či potravinách.
Další možnosti OCR
OCR (Optical Character Recognition, česky optické rozpoznávání znaků) je technologie, která dokáže převést text z fyzických dokumentů nebo obrázků na digitální text, který lze dále editovat, vyhledávat nebo analyzovat. OCR je často využíváno k digitalizaci tištěných dokumentů, převodu textů z fotografií nebo při skenování knih a článků. OCR umožňuje uživatelům, včetně těch, kteří používají asistivní technologie, převádět tištěné texty do podoby, která je čitelná na obrazovce nebo slyšitelná pomocí odečítače obrazovky. Popsané aplikace jsou používány v systému iOS, iPhone 15 Pro.
Aplikace, které umožňují skenování tištěné předlohy:
1. Seeing AI – má více funkcí, má panel Čtení (čte text v reálném čase či umožňuje sken dokumentů).
2. Envision AI – tato aplikace mj. má také více funkcí, nabízí dlaždici Krátký text (čte v reálném čase) a Text dokumentu (vyfotíme si sami předlohu), pomocí Knihovny můžeme texty uložit či importovat do aplikace.
3. Seeing Assistant Home – opět víceúčelová aplikace – nabízí funkci Detekovat text, to, co rozpoznala aplikace pak nalezneme v možnosti Recognized texts.
4. OneStep Reader Multi (dříve KNFB Reader) – aplikace přímo určená na rozpoznání textu a práci s ním
Komentáře
Okomentovat