I ti, kteří mají problémy se zrakem, mohou v současné době konzumovat různá díla opatřená audiopopisem, tj. mluveným komentářem za účelem zpřístupnění vizuálního obsahu lidem se zrakovým postižením. Kde všude můžeme komentovaná díla najít se dozvíte v následujících řádcích.
Z historie
Audiopopis umožňuje tedy zrakově hendikepovaným lépe pochopit děj filmu, resp. jeho vizuální složku, která není vyjádřena zvukem či se jím špatně definuje. Je třeba se držet objektivního popisu děje nikoli interpretací komentátora.
V roce 1981 ve Washingtonu DC, Margaret a Cody Pfanstiehlovi realizovali první divadelní představení s audio popisem. Stalo se tak v divadle Arena Stage. Po necelých deseti letech pronikl audio popis v USA do padesáti divadel. V Evropě se tak stalo poprvé v polovině 80. let 20. století, a to v divadle Robina Hooda v Averhamu ve Velké Británii. První velké divadlo, které se na audio popisy specializovalo, bylo Theatre Royal ve Windsoru od roku 1988. První pořad s audiopopisem odvysílala Japonská komerční televize NTV v roce 1983 (zdroj: https://www.apogeum.info/clanky/29/Audiopopis/).
Ve třicátých letech dvacátého století byl v ČSR údajně učiněn pokus o zpracování filmu s komentářem pro nevidomé. Nebyl však dokončen a dílo se nedochovalo. Novou éru audiopopisu zahájil v roce 2001 PaedDr. Michal Kuchař, který zpracoval pohádku Princezna se zlatou hvězdou. V tomtéž roce vzniklo Občanské sdružení Apogeum. V roce 2003 zpracovalo sdružení první film na DVD a v červnu 2004 první komerční DVD Mazaný Filip. První živě komentované filmové představení se uskutečnilo v dubnu 2002 jako klubová projekce Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (zdroj: audiopopis (apogeum.info)).
Komentované filmy
Komentované filmy jsou diskuzní konferencí na portále Braillnet.cz, kde je třeba se do konference zaregistrovat přes odkaz: https://konference.braillnet.cz/. Postupně pak do vaší emailové schránky bude chodit odkaz s audiostopou různých pořadů, kterou je možné si stáhnout do svého zařízení a přehrát si ji.
Knihovna a tiskárna K. E. Macana
V rámci této knihovny si lze půjčovat či stahovat také zvukové filmy, které právě vydalo Občanské sdružení Apogeum. Do této knihovny je třeba se také zaregistrovat a dodat příslušné dokumenty podmiňující užívání knihovny pro těžce zrakově postižené: https://biblio.oui.technology/_registration?action=insert
Digitální knihovna zrakově postižených Mathilda
Nejen, že v této knihovně najdeme různé tituly knih, textové hry, noty, ale i právě také filmy. Můžeme poslouchat pohádky, dokumentární filmy či seriály. I zde nesmíme zapomenout, že je třeba se do knihovny registrovat, než začneme konzumovat její obsah: https://www.dkzp.cz/registrace/
Trnka, n.o.
Pokud vám nevadí poslouchat jazyk našich východních sousedů, pak na Slovensku mají k dispozici také audiofilmy na přehrání na portálu Trnka.biz. Jsou zde filmy s komentáři, které jsou určeny výhradně lidem se zrakovým postižením a na studijní účely. Zde není třeba se registrovat, lze rovnou poslouchat online: https://trnka.biz/audiofilmy-na-prehratie/
Jeden svět
Jeden svět zpřístupňuje také své filmy divákům se zrakovým postižením, a to přes internetovou platformu Jeden svět online. Tato služba je však již zpoplatněna, kdy je možné si vždy vybraný film zakoupit: https://www.jedensvetonline.cz/
iVysílání
Zvukový popis u svých pořadů poskytuje Česká televize od roku 2013 u vybraných pořadů. Tyto pořady si je pak možné přehrát v aplikaci iVysílání, kde je možné audiopopis zapnout. Aplikace je dostupná jak pro iOS, tak i pro Android.
iOS: https://apps.apple.com/cz/app/ivys%C3%ADl%C3%A1n%C3%AD/id436780264?l=cs
Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.motion.ivysilani&hl=en_US
Na webových stránkách iVysílání jde nějakým způsobem popis také zprovoznit, ale již to vyžaduje pokročilejší uživatelské schopnosti.
Další užitečné informace:
Uživatelé mobilních telefonů s prostředím COrvus mají k dispozici aplikaci Stahování knih, kde je přístup do několika knihoven, mj. do knihovny v Levoči (https://www.skn.sk/dk), kde najdete také komentované filmy od Apogea. Také je odsud snadný přístup právě k Trnkovým filmům, kde je možnost stažení do offline přehrání.
Uživatelé odečítače NVDA mohou do svých zařízení stahovat doplněk OKO od ACE Design, kde opět je možnost přístupu do několika knihoven, mj. přístup ke komentovaným filmům knihovny Mathilda. Nezapomínejme však na to, že je třeba se do příslušných knihoven předem registrovat, tj. stát se čtenářem.
Praktické odkazy:
NVDA – open source screen reader pro Windows: http://nvda-project.cz/
Doplňky pro odečítač NVDA: http://nvda-project.cz/?p=327
ACE Design, spol. s r.o.: http://www.acedesign.cz/
OKO-NVDA - ACE Design, spol. s r.o.: http://www.acedesign.cz/?q=produkty/oko-winmonitor/oko-nvda
Komentáře
Okomentovat