Filtrové brýle (ne)jen pro zrakově postižené

Do obrub brýlí lze kromě čirých čoček zasadit také čočky barevné, které dle toho, jakou mají barvu, plní určitou funkci. Jednak nabízí protisluneční ochranu, ale také zlepšení vizuálního kontrastu. 


Sedm různě barevných filtrových brýlí leží na stoleProto je tedy třeba vybírat čočky dle aktuální zrakové vady a vědět, zda budeme brýle nosit jako ochranu před oslněním, které snižuje jasnost našeho vidění, nebo budeme potřebovat pomocí brýlí zvýšit kontrast vidění. Světlé odstíny čoček lze pak např. využít při nižší intenzitě světla, barevné odstíny můžeme používat např. při sportování na sněhu, tmavé odstíny slouží jako ochrana před prudkým sluncem.

Českými výrobci těchto čoček jsou mj. firmy Konvex a Optika Čivice, které nabízí barevnou úpravu brýlových čoček. 

Konvex – barvené čočky: https://www.konvex.eu/produkty/barvene-cocky

Optika Čivice: https://katalog.optikacivice.cz/


Ze zahraničních výrobců pak je možné zmínit švédskou firmu Multilens, zde lze složit brýle, které budou obsahovat i více barevných filtrů najednou. Pořízení takových barevných brýlových čoček je poměrně finančně nákladné. Mohou však být kompenzační pomůckou při různých druzích zrakových vad. Je třeba však vědět, jaký barevný filtr budeme potřebovat a kdy budeme takové brýle nosit. Brýle s filtrovými skly lze zhotovit jak dioptrické, tak bez dioptrií. 

Za tímto účelem jsou na Tyflopomůckách k dispozici cenově dostupné nedioptrické brýle s barevnými skly v sedmi barevných variantách. Tyto brýle mají sportovní konstrukci, přiléhají k obličeji a očím, umožňují tak obsáhnout větší zorné pole. Jejich cena je od 130 do 145 Kč. 

1. Kávově hnědé:

Brýle ZTEK ES2515S (17099) kávově hnědé | Tyflopomůcky (tyflopomucky.cz)

2. Jasně žluté:

Brýle ZTEK ES2530S (17101) jasně žluté | Tyflopomůcky (tyflopomucky.cz)

3. Modré zrcadlové:

Brýle ZTEK ES2575S (17104) modrézrcadlové | Tyflopomůcky (tyflopomucky.cz)

4. Šedé:

Brýle ZTEK ES2520S (17100) šedé | Tyflopomůcky (tyflopomucky.cz)

5. Jasně oranžové:

Brýle ZTEK ES2540S (17102) jasně oranžové | Tyflopomůcky (tyflopomucky.cz)

6. Světle modré:

Brýle ZTEK ES2560S (17103) světle modré | Tyflopomůcky (tyflopomucky.cz)


7. Žluté zrcadlové:

Brýle ZTEK ES2580S (17105) žlutézrcadlové | Tyflopomůcky (tyflopomucky.cz)


Dále v jejich nabídce najdeme také cenově dostupné Brýle sluneční černé, žluté či oranžové. Tyto brýle v noci obraz zjasňují, do značné míry zlepšují viditelnost díky zesílení kontrastu a snížením odrazů světla. Díky speciálnímu potahu nanesenému na horní část skel brýle chrání také před odlesky slunce. Skvěle přizpůsobená polykarbonátová zaoblená skla zajišťují dokonalou ochranu kolem očí a zároveň poskytují široké zorné pole, aniž by byl obraz deformován. Brýle redukují odrazy světla a zlepšují kvalitu a komfort vidění. Lze je nosit i přes dioptrické brýle, jsou vhodné pro muže i ženy. 

Brýle sluneční černé, žluté nebo oranžo | Tyflopomůcky (tyflopomucky.cz)

Plzeňský Tyfloservis má k dispozici nabídku brýlí z Tyflopomůcek, ale také lze vyzkoušet další filtrové čočky. Pro zájemce mimoplzeňské je samozřejmě možné navštívit středisko v místě bydliště a objednat se na vyzkoušení tamní nabídky. Seznam středisek najdete na: http://www.tyfloservis.cz/ Komentáře