Rozhlasové a televizní poplatky v souvislosti se zrakovým postižením

Přišel mi dotaz na to, zda když má člověk průkaz ZTP/P na oční vadu, musí platit poplatky za rozhlas a televizi, když je aktivně využívá. To, že má člověk zrakovou vadu, neznamená, že je zcela oproštěn od jejich placení. Vymezení dle paragrafů přináší text níže. Nezabývá se však majetkovými poměry člověka, ale pouze vymezením zdravotního stavu, při kterém má nárok neplatit poplatky.

Linda přednáší
 
 

Povinnost (ne)placení koncesionářských poplatku pro osoby prakticky či zcela nevidomé. Konzultováno s právním oddělením SONS ČR, 6/2021, pravni@sons.cz


Citace ustanovení zákona o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů (z. č. 348/2005 Sb., ve znění pozdějších předpisů), konkrétně § 4 odst. 1 písm. g):


"(1) Od rozhlasového a televizního poplatku jsou osvobozeni

g) osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud jsou osaměle žijící; osvobozeny jsou tyto osoby rovněž v případě, kdy žijí společně v jedné domácnosti,"


Pokud žijí ve společné domácnosti osoby prakticky či zcela nevidomé např. s manželem či partnerem, který není prakticky či úplně nevidomý popř. nemá praktickou či úplnou hluchotu, a televizní či rozhlasový poplatek neplatí (za předpokladu, že vlastní televizní či rozhlasový přijímač), pak se dopouštějí přestupku, takové domácnosti od poplatku osvobozeny nejsou.


Žije-li tedy člověk sám, má praktickou nebo úplnou nevidomost, platit poplatky nemusí. Žije-li s někým, kdo zdravotní omezení (viz. výše) nemá, platit poplatky musí, má-li přijímače (rádio a televizi). 


Přihlášení k poplatkům:

K platbě koncesionářských poplatků se lze přihlásit dvojím způsobem. Můžete tak udělat na jednotlivých pobočkách České pošty. Platbu lze v tomto případě uskutečnit i prostřednictvím SIPO.

Ale také můžete využít možnost přihlášení online a poplatky hradit bankovním převodem přímo veřejnoprávním médiím. Je ale třeba se nejprve zaregistrovat na portálu České televize a Českého rozhlasu. Tam vyplníte identifikační a platební údaje. Pokud podnikáte, bude třeba oznámit také to, kolik televizních a rozhlasových přijímačů vlastníte.

Zdroj:

348/2005 Sb. Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích (zakonyprolidi.cz)

Další informace o koncesionářských poplatcích najdete tady: Koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas 2020, 2021 | Finance.cz

Koncesionářské poplatky 2021 – kolik činí a kdo je musí platit? - Měšec.cz (mesec.cz)


Komentáře