Platební metody a zrakově postižení

    Pravidelně přednáším studentům oborů sociálních služeb, zdravotních studií či medikům. Jednou z otázek na ně je, jak si myslí, že zrakově postižení rozlišují peníze a popřípadě, jak to dělají. Velmi často studenti nemají tušení, že to nějakým způsobem jde. Tento článek tedy přináší možnosti organizace a přehledu o financích beze zraku. 

Peněženka a šablona    Povíme si hlavně o metodách platby, které se dají při platbě zboží či služeb využít. V současné době, kdy se preferuje vše bezkontaktní, tak i mezi lidmi se zrakovým hendikepem je oblíbená platba bezhotovostní. V obchodech platíme platební kartou. Zde by mohl nastat problém, jak vyťukat PIN kód na platební terminál bez kontroly zraku. Řešení je prozaické – někteří si umí představit rozložení číslic na terminálu, tak si dovolí napsat kód tak nějak automaticky. Někteří zvolí asistenci pokladní/prodavačky a kód na terminál zadají s její pomocí. 


    Rozšířená je dnes ale metoda placení přes chytrý mobilní telefon či chytré hodinky. Tato metoda je komfortní a bezpečná i pro samotné zrakově postižené, jelikož veškeré dění související s probíhající platbou mají k dispozici ve svém telefonu či hodinkách, kdy jim hlasový výstup poví, kolik je třeba zaplatit, a právě veškeré transakce jdou přes chytrá zařízení nikoli přes platební terminál. 

    Na internetu se dnes hodně platí kartou. Tam je však třeba opsat údaje z karty, CVV kódy, expirace karty, a to je někdy náročné i pro vidící. V tomto případě volím možnost zaplatit převodem, kdy si už sama zaplatím pomocí přístupné aplikace banky s VoiceOverem. Já sama využívám George od České spořitelny, s kterým jsem spokojená. Když není platba převodem možná, pak volím např. PayU, což je okamžitá platba přes vaši banku. Opět to chce mít ale zpřístupněné bankovnictví odečítačem obrazovky. 


    Nejsnažší metoda platby je opět pomocí chytrého telefonu, a to formou Apple Pay, kdy celou transakci provedete pomocí VoiceOveru. K dispozici na platformě Android je Google Pay, tam však nevím, jak je to přístupné s TalkBackem. Tyto platební brány však všechny e-shopy nepodporují. 


    Ale stále tu zůstává stará dobrá hotovost – fyzické peníze. Jak čeští zrakově postižení poznají národní měnu? 

Mince – u mincí je rozlišení velmi jednoduché a přehledné, ale často se mi stává, že se lidé diví, že je to tak praktické, že je to vlastně nikdy nenapadlo. 

Koruna a desetikoruna – jsou si podobné, avšak koruna je menší a lehčí, ale obě jsou identifikovatelné tím, že kolem svého obvodu mají hmatné vroubkování. 

Dvoukoruna a dvacetikoruna – mají hmatné rozlišení - na svém obvodu zkosené hranky, jsou to jedenácti či třináctihrany. 

Pětikoruna a padesátikoruna – obě mince jsou kulaté, po svém obvodu jsou hladké. 


    Ale jak je to z bankovkami? Ty sice mají také hmatové prvky, které jsou však rozlišitelné v době, kdy vyjedou peníze z tiskárny.  Značky jsou v pravém horním lícním rohu bankovky, a to hlubotiskem vytvořené kroužky či čárky. Oběhem se toto značení znehodnotí, takže jak je poslepu rozlišit? 


    Naše české bankovky lze rozlišit podle délky a šířky, to však byste museli mít u sebe všechny nominální hodnoty bankovek, abyste mohli určit, že ta nejkratší je ta, co má nejnižší nominální hodnotu. 


    Pro slabozraké je velikost písma snad dostatečně kontrastní, jelikož bankovky mají světlé pozadí. Ale zcela nevidomí mají rozlišení o hodně náročnější. 


    Proto k těmto účelům lidem se zrakovým hendikepem slouží tzv. šablona na rozlišení bankovek. Rozlišení bankovek je součástí podpisové šablony. Je to čtvercová šablona z plastu, která má na sobě klip, do kterého se zastrčí bankovka, ta se pak obtočí kolem těla šablony, na jejíž druhé straně jsou reliéfní značky. Podle toho, k jaké značce bankovka dosahuje pak nevidomý odpočte, co je to za bankovku. Součástí této šablony je i reliéfní okénko, které slouží jako prostor na podpis. Takže když někam přijdete, kde je třeba se podepsat, tak stačí přiložit na potřebné místo šablonu a do volného prostoru dát tužku a podepsat se.  Existuje i šablona na rozlišení eurobankovek. 

Šablona na EUR (tyflopomucky.cz)


Otevřená peněženka, vedle šablona    Kromě šablony může také pomoci speciální peněženka, která obsahuje přihrádky na mince, kam si je lze ukládat podle hodnoty. Také pro bankovky má peněženka své přihrádky.  Verzi peněženky najdete jak pro pány, tak pro dámy. 

Peněženka dámská - koženka (tyflopomucky.cz)

Peněženka pánská - koženka (tyflopomucky.cz)


Moderní technologie 

    S rozvojem moderních technologií a přechodem zrakově postižených na chytré telefony, začaly také vznikat aplikace pro zrakově postižené. 


    Revoluční aplikací v tomto ohledu je rozhodně Cash Reader. Aplikace je čtečka bankovek pro nevidomé. Aplikace stojí 449 Kč v plné verzi a nabízí celoživotní užívání. Stáhnout ji lze zdarma a nabízí rozpoznání českých bankovek. Pokud chceme mít k dispozici rozpoznávání cizích měn, pak je třeba již do aplikace investovat finance. Bankovky, které podporuje, jsou abecedně seřazeny. Nabízí velké množství měn. Stačí namířit kamerou na bankovku a dozvíme se její hodnotu hlasovým výstupem, a to stačí aplikaci vidět pouze jen její část.  Také lze poznat hodnotu bankovky podle počtu vibrací, to se hodí v hlučném prostředí. Funguje s iOS i Android. Aplikace také nabízí velká písmena a kontrastní prostředí. Funguje i ve stavu offline, není třeba připojení k internetu. Aplikace nabízí 14 denní zkušební dobu, kde si lze zkusit rozpoznání všech bankovek.

Cash Reader Aplikace na čtení bankovek pro nevidomé


Seeing Ai – tato aplikace sice dostala v prosinci 2020 českou lokalizaci (čtěte v článku Seeing AI – Mluvící kamera pro nevidomé), má i kanál na rozpoznání měny, ale české koruny aplikace neumí. Pokud byste však potřebovali dolary či eura, tak tyto měny k dispozici jsou. 


TapTap See
– do té doby, než byl vyvinut Cash Reader, tak jsem používala hodně oblíbenou aplikaci TapTap See, díky které si člověk mohl hodnotu bankovky také zjistit. 


OrCam My Eye
je malá kamera, která je magnety přichycena k nožičkám brýlové obruby. Kamera snímá prostor před uživatelem, dotykovými gesty hlasovým výstupem sděluje informace, které kamera sejme. Kamera umí sejmout text před vámi, rozpoznat čárové kódy, barvy, ale právě i bankovky. 

https://www.orcameye.cz/orcam-myeye


    Určitě bych doporučila si třídit bankovky na klidném místě – doma či někde v soukromí. Nevidomý člověk třídící si peníze na rušné ulici může být snadným terčem nějakého kriminálního živlu. 


    Také bych doporučila nenosit sebou velkou hotovost, vždy mít přehled o tom, co u sebe mám. Já například vezmu dvousetkorunu, kterou nechám v peněžence rozloženou, nijak ji neskládám, k ní třeba přidám ještě stokorunu, kterou přehnu napůl. Můžu pak rychle u pokladny reagovat a vytahovat to, co je třeba. 

Určitě je dobré mít přehled o tom, co jdu nakupovat, kolik to stojí, abych věděla, kolik si přibližně mám vzít peněz. Určitě mějte pořádek ve svých financích, než jdete do obchodu, jistě nechcete zdržovat frontu nervózních zákazníků za vámi ve frontě, a samotnou pokladní, když si před placením začnete třídit peníze.  


Komentáře

  1. Zdravím, zaznamenal jsem diskuse, že je teď v době omezení PayU dost drahá brána a že ji řada obchodníků nechce, takže ne každý obchod ji používá. Tak to jen na doplnění. Jinak skvělý souhrn.
    A mimo téma musím ještě pochválit rozhovor pro Světlušku s Lubomírem Smatanou, moc se mi líbil.

    OdpovědětSmazat
  2. Ahoj, díky za pochvalu, jsem ráda, že se podcast Potmě líbil. A díky za doplnění u PayU - využívám tuto bránu např. na Aukru nebo při nákupech oblečení - některé obchody ji ještě mají.

    OdpovědětSmazat

Okomentovat