Optické pomůcky

Lupy

Lupa je optický systém používaný na optické zvětšení pozorovaného předmětu, který je dostatečně malý a nachází se v blízkosti pozorovatele. Lupy se používají při čtení a psaní krátkých textů, ale také například při sebeobsluze.

Na obrázku jsou čtyři různé lupy


Lupy můžeme dělit do několika skupin dle jejich konstrukce, čočky a obsluhy:

a)  Lupy stojánkové – s i bez osvětlení

b)  Lupy do ruky– s i bez osvětlení

c)  Lupy předsádkové

d)  Lupy hlavové a závěsné

e)  Řádkové lupy, hranoly a polokoule

f)  Monokulár - Monokuláry jsou určeny hlavně k dívání se do dálky a čtení nápisů - názvy ulic nebo cedule. Nejznámější a nejoblíbenější pomůckou tohoto typu je prizmatický monokulár. Poskytuje vysokou kvalitu obrazu a umožňuje jemné a plynulé ostření od minimální vzdálenosti až do nekonečna. Osoby světloplaché ocení ve slunečných dnech tlumení nadbytečného světla, ke kterému dochází v závislosti na délce tubusu. Po nasazení předsádky s čočkou se změní zařízení v mikroskop. Díky velkému zvětšení textu umožňuje číst i lidem s centrálním výpadkem v zorném poli.

 

Kamerové lupy

Kamerové lupy jsou elektronické pomůcky sloužící ke čtení novin a knih, na některých lze vykonávat drobné ruční práce, malé opravy či podepisovat dokumenty či vyplňovat dotazníky.

 

a)  Stolní kamerové lupy - jsou vhodné k delšímu čtení doma či v zaměstnání a lze pod nimi i psát nebo dělat drobnou práci. Zpravidla mají monitor a pohyblivý stolek, na kterém lze psát či mít položenou knihu.

Stolní kamerová lupa


b)  Přenosné kamerové lupy - mají vestavěný akumulátor, takže je možné je používat nezávisle na přívodu elektřiny. Jsou vhodné pro čtení v terénu, rozměry monitoru jsou od malých až po velikost obrazovky tabletu.

Přenosné kamerové lupy


c)  USB kamerové lupy - tyto lupy se připojují k počítači pomocí portu USB. Pro práci s nimi je nutný doplňkový software, který obraz z kamery ukáže na obrazovce počítače. Zdroj:

BUBENÍČKOVÁ, Hana, KARÁSEK, Petr a PAVLÍČEK, Radek. Kompenzační pomůcky pro uživatele se zrakovým postižením. 1. vyd. Brno: TyfloCentrum Brno, 2012. 136 s. ISBN 978-80-260-1538-3.


Komentáře