Lazarillo – navigace pro zrakově znevýhodněné

    Lazarillo je mobilní navigace od chillských vývojářů. Aplikace připomíná svými funkcemi známou navigaci Blind Square. Lazarillo můžeme stahovat jak v AppStore, tak i v Google Play, je tedy přístupná oběma platformám (iOS i Android), a to zdarma. Lazarillo je lokalizováno do češtiny.


Aplikace Lazarillo
Jednotlivá tlačítka a jejich funkce v aplikaci:
Obdobnou alternativou, leč placenou a pouze pro iOS, je aplikace Blind Square.
Aplikace využívají zrakově postižení při kurzu prostorové orientace, jak kurz probíhá si můžete přečíst v článku Kurz prostorové orientace a samostatného pohybu.
O možnostech pohybu zrakově postižených čtěte v článku Jak se pohybují zrakově postižení


    Když si aplikaci z obchodu stáhneme, otevřeme ji, tak aplikace chce přihlášení pomocí jména, hesla, či Facebooku, nebo se zaregistrovat. Zaregistrováním souhlasíme s obchodními podmínkami, uložíme nastavení a aplikace se nám otevře. Aplikace také chtěla potvrdit přístup k polohovým údajům a přístup k Bluetooth, a zasílání oznámení. 

    Lazarillo má také svůj hlas, takže se stává, že někdy se oba hlasy překrývají. Hlas aplikace (Zuzana) hned hlásí naší polohu a co vidí kolem sebe.


Zastavit prozkoumávání – když nechceme, aby hlas v aplikaci stále hlásil, která místa máme kolem sebe, zde vypneme/zapneme prozkoumávání


Kde jsem – obdržíme naší aktuální adresu s č.p. i krajem.


Vyhledat - vyhledání místa nebo adresy, textové pole – vepíšeme, co hledáme.


Filtrování kategorií pro průzkum – jsou zde dva panely pěšky a ve vozidle /u horní lišty) – můžeme zde filtrovat kategorie, ve kterých budeme dané místo či pojem hledat, např. jen doprava nebo banky a bankomaty, či kombinace několika, je zde deset možností, kde hledat.


    Pod tlačítky v horní liště je větším písmem v červeném poli místo, které aplikace právě našla, či naše poloha. Např. Norma 53 m směrem na západ. Pod tímto je několik kategorií, které si můžeme prohlížet – např. nedávno ohlášené (místa, která nám aplikace nedávno hlásila), doprava (zastávky MHD), banky a bankomaty (najde banky a bankomaty), zdraví (zdravotnická zařízení a lékaři), jídlo (restaurace, kavárna) aj.


Lištu dole tvoří tři panely:

1. Průzkum – aktuální panel s nabídkou možností a kategorií

2. Oblíbené – zobrazí se nám oblíbené položky

3. Nastavení – můžeme nastavit hlasitost, výšku a rychlost řeči, měrná jednotka, formát ohlášení – hodiny, světové strany, relativní směry (vepředu/vzadu).


Vyhledání konkrétního místa - např. Praha - objeví se informace o vzdálenosti a směru – v pravém horním rohu je tlačítko přidat k oblíbeným a sdílet místo.


Dále šviháním najdeme tlačítko Zahájit sledování tohoto místa – aplikace nám hlásí pž při pohybu vzdálenost od daného místa. Dále je k dispozici adresa místa, a čtyři tlačítka voleb – jít pěšky, jet veřejnou dopravou, jet autem a jet Uberem.


    Pěší navigaci udělá Lazarillo samo (toto Blind Square neumí, to rovnou propojilo s externími mapami). Pokud nechceme, aby Lazarillo navigaci dělalo, můžeme toto přenechat opět Google nebo Apple Maps. 


Panel Nastavení (vpravo dole, 4. panel) - audio – lze nastavit hlasitost, rychlost řeči, výška hlasu. Převod textu na řeč – čeština, Česko Zuzana/Iveta – vybereme jazyk mluvení; Hlasová oznámení – měrná jednotka (metrický); formát ohlášení – světové strany, relativní směry, pozice na hodinách; Uživatelské rozhraní - jako seznam (pod sebou), mřížka – sloupce a řádky; Různé – kontakt, Lazarillo v AppStore, Sdílet aplikaci, odhlásit se aj.


Průzkum – první panel zleva – je vlastně úvodní strana s kategoriemi, ve kterých lze průzkum okolí provádět, jedná se o průzkum kolem naší polohy – např. doprava, zdraví, jídlo, obchody, umění a zábava, hospody a kluby, ubytování aj.


Vyhledání místa, kam bychom se mohly nechat odnavigovat – tlačítko Vyhledat v horní liště – cíl divadlo Pod Lampou - objeví se informace o divadle – adresa, telefon. Vybrána možnost Jet veřejnou dopravou – zvolení možnosti Google Maps.


Dozvíme se, že veřejnou dopravou nám to bude trvat cca 22 minut, a doporučenou trasu – pěšky 5 min., pak tramvaj 4, a pak pěšky 3 min. Otevření navrhované trasy – zde detail trasy – pěšky pět minut, na jakou zastávku, kdy jede naše tramvaj, jaký směr, jet 10 zastávek, pak 3 min 260 m a jsme v cíli. Když vystoupíme z tramvaje a nevíme směr, tak se necháme navést právě skrze Google Maps – to znamená, že dáme klasicky začátek, tzn. začátek trasy, např. do onoho divadla. Můžeme spustit hned na začátku, i když trefíme na tramvaj, navigaci můžeme mít zapnutou v kabelce a začít jí poslouchat až v místě, kde už to neznáme.  

Trasu si lze přidat do kalendáře ve smyslu toho, že nám kalendář připomene, kdy je třeba na cestu vyrazit.


    Pěší navigace přes Lazarillo na to samé místo (divadlo Pod Lampou) - otevřou se nám pokyny, jakým směrem na cestu vyrazit, poté krok následující, Zobrazit všechny instrukce – zde si lze projít celý itinerář trasy. Na začátku trasy si můžeme přečíst, který je příští kontrolní bod, tam je třeba se dostat. Aplikace hlásí, jakým směrem máme vyrazit a jakým směrem nyní jsme, dle toho se můžeme srovnat do správného směru.

Ukončit trasovací režim – ukončíme trasu


    Závěrem – aplikace Lazarillo je snadno ovladatelná a přehledná, pokud nechcete platit více jak tisíc korun za Blind Square, tak Lazarillo jistě stojí za to ho vyzkoušet, a jistě poskytne svému uživateli užitečné navigační funkce.


Komentáře