Digitální čtecí zařízení ReadEasy Move 2

    Čtečka Read Easy Move 2 je čtečka tištěné předlohy. Tento model již v roce 2019 nahradil model novější ReadEasy Evolve, nicméně princip čtečky zůstává stále stejný. Nový model má již k dispozici snímací hlavici textu na formát A4 a A3. Model Move 2 má pouze A4, což ji ale na funkčnosti a využitelnosti nijak neubírá.


    ReadEasy je čtečka, která je lehce přenositelná a je vhodná pro ty, kterým již činí problémy čtení s lupou. Čtečka pracuje bez podpory počítače. Má jednoduché ovládání, čte českým hlasem Zuzana a má zabudované stereoreproduktory.


Čtečka Read Easy Move 2


    Čtečka se dá snadno připojit k monitoru počítače nebo k televizi přes HDMI kabel, takže si oskenovanou přílohu může prohlédnout i slabozraký člověk a nazvětšovat si ji tak, jak potřebuje.  Ke čtečce je dodávaná i externí klávesnice, která rozšiřuje možnosti čtečky -  nejedná se o klasickou QWERTY klávesnici, ale obdélník s několika funkčními tlačítky.


    Čtečka se skládá s několika komponentů - nabíjecí kabel, tělo čtečky, snímací hlava s osvětlením, klávesnice LVP a batoh na přenos čtečky. Představme si nyní jednotlivá tlačítka a jejich funkce na těle čtečky – na pravém boku je zapínací kolečko a posuvník hlasitosti, USB vstupy - v jednom je připojena klávesnice, další lze použít na připojení flash disku. Na pravé horní části je panel s tlačítky a prostor, kam se připojí snímací hlava, která se dá velmi snadno odejmout a nasadit zpět, na konci snímací hlavy je ozubené kolečko k regulaci intenzity jejího osvětlení. Největší obdélníkové tlačítko slouží ke spuštění snímání, vedle něj jsou dvě půlkruhová tlačítka a mezi nimi větší kulaté. Kulaté slouží na pozastavení předčítání textu a jeho znovuspuštění a půlkulatá na posun po úsecích předčítaného textu. Vlevo dvě kulatá tlačítka nad sebou slouží k regulaci rychlosti čtení.


    Lze nasnímat pomocí čtečky klasický formát A4, ale například i podací lístek České pošty, který je poměrně malý.


    Nasnímané texty jdou pomocí klávesnice uložit, pojmenovat a pak si je např. přenést do PC, kde s nimi můžeme dále pracovat. Pojmenování dokumentu se děje pomocí diktování, čtečka vyzve k namluvení názvu, pak jej zopakuje a uloží na flash disk. Také lze z flash disku otevřít např. dokument doc, pdf a čtečka bude soubory číst, můžeme si takto předčítat knihy či dokumenty.


Čtečka Read Easy Move 2


    Čtečka tedy slouží jak nevidomým, tak slabozrakým, je vhodná i pro seniory – vzhledem k jednoduchému ovládání. Lze pomocí ní rychle přečíst dokumenty, časopisy či noviny bez toho, aniž by musel člověk vlastnit počítač se speciálním softwarem a skenerem.

 


Komentáře