BrailleTalker – multifunkční komunikační zařízení

    Pražská firma Adaptech nabízí multifunkční komunikační pomůcku, která by měla pomoci při komunikaci se člověkem, který má vážné zrakové i sluchové postižení. Pomůcka se skládá z Braillského řádku a mobilního telefonu. Při komunikaci s takto postiženým jedincem lze napsat to, co mu chceme sdělit jako zprávu na mobilním telefonu a on si její znění přečte na Braillském řádku. 


Braillský řádek a klávesnice leží na stole


Zpětnou vazbu nám dá tak, že opět napíše sdělení na Braillský řádek a nám se objeví na displeji mobilního telefonu. S takto handicapovaným člověkem může komunikovat i těžce zrakově postižená osoba, neboť mobilní telefon má hlasový výstup, takže můžeme pohodlně text diktovat a zpět si číst odpovědi pomocí hlasové syntézy.


    Není tedy třeba znát nějakou speciální abecedu či znaky ke komunikaci, a tak lze komunikovat kdekoli, ke komunikaci se lze časem vrátit, neboť jde pohodlně uložit.


    BrailleTalker je dodáván s Braillským řádkem, pokud braillský řádek uživatel již vlastní, je možné ho zakoupit bez něj. Pokud uživatel vlastní český Braillský řádek, upraví ho firma Adaptech softwarově tak, aby s BrailleTalkerem fungoval.


    Pomůcku jsem měla možnost vyzkoušet na jedné z konferencí INSPO. Za předpokladu, že uživatel bude technicky zdatný, zrovna tak ten, co bude s handicapovaným komunikovat, může se zdát tento nástroj jako dobrým komunikačním zařízením. I když jeho využití možná bude jen v řádu jednotek.


https://www.adaptech.cz/kat/BrailleTalker

 

Komentáře