Aplikace Záchranka – pomáhá, když jde o život

    Je to již pár let, co se tato aplikace dostala do podvědomí veřejnosti. Stále jsou ale ti, kteří aplikaci neznají, nebo ji ještě nemají nainstalovanou. Aplikace je přístupná jednak lidem se zrakovým postižením, je čitelná s odečítači obrazovky, ale je také přístupná lidem se sluchovým hendikepem. Následující text přináší popis prostředí aplikace, abyste měli představu, co se v aplikaci nachází a mohli se rozhodnout, zda si ji do svého zařízení stáhnete. Její stažení je zcela zdarma.

Hlavní strana aplikace Záchranka


    Aplikace Záchranka – funguje od roku 2016, je oficiální mobilní aplikace Zdravotnické záchranné služby ČRHorské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK. Slouží ke kontaktování záchranářů, k edukování praktik první pomoci a k lokalizaci. Vznikla ve spolupráci uživatelů a záchranářů jako studentský nápad Filipa Maleňáka. K roku 2020 má kolem 1,3 milion uživatelů. Aplikace má také největší databázi defibrilátorů v Česku.


    Po stažení a otevření aplikace je třeba vyplnit jméno, příjmení, telefonní číslo a e-mailovou adresu (nepovinná). Poté přijde ověřovací SMS, která ověří naši totožnost.  Dále je třeba povolit/nepovolit notifikace aplikace a upřesnit, kdy má aplikace pracovat s naší polohou.


Záchranka – 5 panelů (dolní lišta)

První pomoc – Interaktivní návod – návod, jak postupovat, máme-li pocit, že je člověk v bezvědomí; Metronom KPR – přehrává se tón, v jakém máme stlačovat hrudník; Další postupy první postupy – 9 dlaždic s návody, jak postupovat, když nastane: bezvědomí, dušení, krvácení, závažná onemocnění, otrava, podchlazení, úraz, popáleniny, el. proud. – najdeme zde edukativní postupy, jak ošetřit tato poranění


Lokátor –
Kde jsem – moje poloha; dále 7 dlaždic – defibrilátory, nemocnice pohotovost, stanice horské služby, lodní záchranná služba, lékárny pohotovost, zubní pohotovost, krajské záchranné služby – podle naší polohy se pod sebou řadí od nejbližšího místa to, co chceme vyhledat.


Alarm
– potřebuji přivolat pomoc, stisknutím tlačítka Alarm po dobu 3 vteřin aktivujeme volání na 155 – do pěti vteřin lze tlačítko zrušit, jinak bude odeslána nouzová zpráva z naší polohou a kontaktována linka 155.


Informace – Varovná upozornění – odesílána IZS a složkami kraje, umí upozornit na krizové situace – znečištění vody, karanténa, chemická havárie aj. (aktuálně jsou tam upozornění od MZČR o COVID-19); 11 dlaždic – koronavirus, horská služba, vodní záchranná služba, jak aplikaci používat, pomoc s vývojem, důležitá upozornění, instruktážní videa, tísňová čísla, webová stránka, partneři projektu, sdílet aplikaci.

Můj profil – Registrovaný uživatel – jméno a příjmení, telefonní číslo; 6 dlaždic – osobní informace – rok narození, e-mail, bydliště; kontakt na osobu blízkou – dají se vepsat dvě čísla blízkých osob; zdravotní údaje – dají se vybrat možnosti, s čím se léčíme (srdce, diabetes, jsem nevidomý), dočasná informace – dá se nastavit informace a její platnost, mají omezený čas; nahlásit problém (s aplikací), nastavení – jazyk aplikace.


    Aplikaci lze využít i na cestách – bude fungovat na Slovensku (na slovenských horách), v Maďarsku a Rakousku – bude odesílat informace o poloze a zdravotním stavu. Není třeba mít v mobilu připojení k internetu. Pomocí aplikace mohou komunikovat i neslyšící, a to pomocí tlačítka Nemohu mluvit v levém dolním rohu aplikace (na panelu Alarm).


Tlačítko Horská služba
(vpravo dole na hlavní straně aplikace, tj. s tlačítkem Alarm) – slouží ke kontaktování horské služby, potřebujete-li její služby, ale není třeba přímo volat záchranáře.


    Aplikace funguje na dotykových mobilních telefonech a na Apple Watch, nefunguje na tabletech a noteboocích. Funguje na systému Android a iOS.  Nově aplikace umožňuje videohovory, ten aktivuje pouze operátor linky podle posouzení aktuální situace.

 

Komentáře