Jak zrakově postižení rozpoznávají barvy?

    Vnímání světa okolo nás je převážně založeno na vizuálním vjemu. Takže si můžeme spojovat předměty s jejich barvami – žlutá jako sluníčko, zelená jako tráva. Záleží tedy na tom, jak máme rozvinutou vizuální paměť. V případě lidí se zrakovým postižením je tedy vnímání barev odvislé od toho, kdy přišli o zrak. Pokud ve věku, kdy už umíme přirovnat barvu ke konkrétnímu předmětu a máme dokonalou představu o tom, jaké je základní spektrum barev, tak i po ztrátě zraku si udržujeme pojem o tom, jak barva vypadá. 


ColorTest


    Avšak, když se člověk narodí zcela nevidomý, tak pro něj vizuální informace nemá žádný smysl. Nevidomý člověk od narození zná sice názvy barev, ale neumí k nim nic konkrétního přirovnat. Takový člověk umí popsat svět skrze hmat, sluch, čich nikoli přes zrakový vjem. 


    Ale i lidé se zrakovým hendikepem, ať jsou zcela nevidomí či mají jiný stupeň zrakové vady potřebují nebo chtějí mít možnost barvy identifikovat.  Protože i lidé se zrakovým hendikepem chtějí, aby jim k sobě ladily ponožky, ženy si rády kupují módní kousky, které chtějí barevně sladit např. s botami či kabelkou. Poznat barvy je také důležité při třídění prádla před jeho praním. Také jistě nechcete míchat barevné prádlo s bílým. 


    Existují tzv. indikátory barev, které můžeme pořídit ve variantě lacinější a to pod názvem Colorino, které je mimo jiné také indikátorem světla. Rozpozná více než 100 barevných odstínů. Ovládá se pomocí dvou tlačítek, Intenzitu světla oznamuje v 10.000 různých tónech. Jeho cena je 5 000 Kč a koupit ho můžete zde:

Colorino - rozlišovač barev (tyflopomucky.cz)


    Dalším rozlišovačem barev je tzv. Colorstar (dříve známý jako ColorTest) – tento je podstatně dražší, stojí 17 900 Kč. Avšak rozpoznává téměř 1000 barevných odstínů, barvy porovnává, detekuje intenzitu a barvu světla, rozpoznává vzory. Colorstar komunikuje zřetelným a přirozeným hlasem. Tóny a melodie provázející jednotlivé uživatelské kroky jsou intuitivní a lehce odlišitelné:

ColorStar - rozlišovač barev (tyflopomucky.cz)


Na práci s ColorTestem se můžete podívat na videu zde:

Colortest from Honza Albrecht on Vimeo.


   Na obě výše zmíněné pomůcky lze žádat o příspěvek na zvláštní pomůcku na Úřadu práce. Co je zvláštní pomůcka se dočtete v článku  Zvláštní pomůcka a její financování (blindicka.com)


    Další metodou, jak poznat barvu, je využití nějaké aplikace s touto funkcí v mobilním telefonu, kdy nám hlasový výstup poví, co přibližně za barvu před námi leží. Aplikace, které toto umí jsou:

1. Seeing AI – aplikace má jako jeden ze svých kanálů právě rozpoznání barev (více o aplikaci zde: Seeing AI – Mluvící kamera pro nevidomé (blindicka.com)

2. Envision AI – kde v panelu Obecné nalezneme položku Rozpoznat barvy. Více o aplikaci zde: Aplikace Envision Ai (blindicka.com)

3. Seeing Assistant Home – jednou z funkcí této aplikace je také Rozpoznávat barvy, více o aplikaci zde: Seeing Assistant Home – všestranný mobilní pomocník | Tyflokabinet Praha


        Nutno říci, že rozpoznávání barev skrze aplikace je opravdu velmi orientační. Hodně záleží na kvalitě fotoaparátu v mobilním telefonu, na kvalitě toho, co chceme barevně rozpoznat, ale také samozřejmě na světelných podmínkách. Pokud chcete co nejpřesněji zjistit danou barvu či její odstín, pak je praktičtější využít kompenzační pomůcky popsané výše. 

 


Komentáře