Žena se zbytky zraku pomáhá druhým

Od roku 2016 pracuji v krajském středisku Tyfloservisu, o.p.s. O tom, jak jsem se k práci dostala, co tomu předcházelo, co tam dělám a jaké to je, píše další článek. Tentokrát rozhovor s redaktorem Plzeňského deníku. Mluvili jsme také o studiu, o manželství a dceři.


Linda vybírá knihu v knihovně


Už téměř patnáct let pomáhá potřebným. Linda Albrechtová žije od maturity jen se zbytky zraku, to jí však nebrání v tom, aby v plzeňském Tyfloservisu pomáhala nevidomým a slabozrakým.

„Začínala jsem tu jako dobrovolník, bylo to tuším v roce 2005. V té době jsem se účastnila různých osvětových akcí, jako třeba den otevřených dveří nebo sbírka Bílá pastelka,“ říká Linda s tím, že v roce 2016 přešla spolupráce v pracovní poměr.


VYUČUJE SPECIÁLNÍ POMŮCKY

Jak vypadá všední den na pracovišti v Tyfloservisu?

„Ráno si uvaříme kafíčko nebo čaj a pak čekáme na klienta, který tu většinu stráví hodinu a půl,“ pokračuje Albrechtová. Hodně času jí zaberou přípravy na výuku a také nezbytná administrativa.. „V současnosti mám jednu stálou klientku, spousta lidí ale ke mně chodí nárazově,“ říká Linda. Občas jí klienti jen zavolají a prosí o radu po telefonu. Ročně jí projde rukama kolem 20 lidí.

Linda v Tyfloservisu vyučuje informační technologie, tj. speciální pomůcky pro nevidomé a slabozraké. „Jde převážně o telefony a tablety s hlasovým výstupem. Máme i zjednodušené tlačítkové telefony, které využívají často senioři, kteří chtějí jen volat a psát SMS,“ vysvětluje. Informací při výuce je hodně, proto často svým klientům zapisuje poznámky z hodiny.


VYSTUDOVALA DOKTORÁT

Linda měla problémy se zrakem už v dětství, ale dokázala za pomoci několikanásobně zvětšující lupy přečíst jakýkoliv text. Po nehodě, kdy Lindu srazilo auto a utrpěla silný otřes mozku těsně před maturitou, se ovšem stav výrazně zhoršil.

Na několika fakultách ZČU ji odbyli, uspěla až na Filozofické fakultě, kde i přes ztížené podmínky úspěšně vystudovala doktorát. Díky své houževnatosti, optimismu i vnitřní síle zvládla bakaláře na humanistice, poté magisterský obor na sociální a kulturní antropologii. Doktorát získala v oboru etnologie. „Zaměřovala jsem se na historické a mytologické migrace,“ prozrazuje Linda.

Studium pro nevidomé a slabozraké je ztížené tím, že se texty musí prostřednictvím speciálního softwaru převést do elektronické podoby. Student pak musí texty naposlouchat.

Linda Albrechtová je již několik let šťastně vdaná a s manželem vychovává roční holčičku.

MARTIN ŠIŠKA
Plzeňský deník 2/2019

Komentáře